USTALENIE STATUTU KONTRAKTOWEGO.doc

(37 KB) Pobierz

USTALENIE STATUTU KONTRAKTOWEGO

Art.25

§ 1. Strony mogą poddać swe stosunki w zakresie zobowiązań umownych wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z zobowiązaniem.wybór prawa

§ 2. Jednakże, gdy zobowiązanie dotyczy nieruchomości, podlega ono prawu państwa, w którym nieruchomość jest położona.- ograniczenie dotyczące nieruchomości

!!! Paragraf ten utracił moc po wejściu w życie (kontrowersyjnego) Konwencji Rzymskiej !!!





Na gruncie art. 3 Konwencji strony mogą wybrać prawo właściwe dla zobowiązań dot. NIERUCHOMOŚCI, z kolei wg art. 4 prawem właściwym jest prawo państwa z którym umowa jest najściślej związana.





       

          Ogłoszenie w dzienniku ustaw                                       Wejście w życie

                   22 stycznia 2008                                                    1 sierpnia 2007

                                       

 

Art. 28

Właściwość prawa siedziby giełdy lub miejsca targów publicznych

Do zobowiązań z umów giełdowych stosuje się prawo obowiązujące w siedzibie giełdy, chyba że strony dokonały wyboru prawa. Przepis ten stosuje się odpowiednio do zobowiązań z umów zawieranych na targach publicznych.

Art. 26

Właściwość prawa miejsca zamieszkania lub siedziby obu stron

Jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa, zobowiązanie podlega prawu państwa, w którym strony w chwili zawarcia umowy mają siedzibę albo miejsce zamieszkania. Przepisu tego nie stosuje się do zobowiązań dotyczących nieruchomości.

Art.27

Właściwość prawa miejsca zamieszkania lub siedziby strony zobowiązanej do świadczenia charakterystycznego

§ 1. Jeżeli strony nie mają siedziby albo miejsca zamieszkania w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa, stosuje się:

  1)   do zobowiązań z umowy sprzedaży rzeczy ruchomych lub umowy dostawy - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania sprzedawca lub dostawca;

  2)   do zobowiązań z umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy komisu, umowy przewozu, umowy spedycji, umowy przechowania, umowy składu - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania przyjmujący zamówienie, przyjmujący zlecenie, agent, komisant, przewoźnik, spedytor, przechowawca lub przedsiębiorstwo składowe;

  3)   do zobowiązań z umowy ubezpieczenia - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę zakład ubezpieczeń;

  4)   do zobowiązań z umowy o przeniesienie praw autorskich - prawo państwa, w którym w chwili zawarcia umowy ma siedzibę albo miejsce zamieszkania nabywca tych praw.

§ 2. Jeżeli nie można ustalić siedziby albo miejsca zamieszkania strony określonej w paragrafie poprzedzającym, stosuje się prawo państwa, w którym umowa została zawarta.

§ 3. Do zobowiązań z umów zawieranych w zakresie przedsiębiorstwa, zamiast prawa państwa, w którym ma siedzibę osoba prawna albo miejsce zamieszkania osoba fizyczna, stosuje się prawo państwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

Art. 29

Właściwość prawa miejsca zawarcia umowy (legis loci contractus)

Do zobowiązań z umów nie wymienionych w art. 27 i art. 28 stosuje się, jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa, prawo państwa, w którym umowa została zawarta.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin