John Fisher - Okiem Psa.rtf

(826 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dedykuję tę książkę moim rodzicom, którym zawsze tyle kłopotu sprawiało objaśnienie, z czego właściwie żyje ich syn, oraz mojej żonie Lizie, tak zawsze pomocnej mi w pracy, i mojemu synowi Jasonowi, któremu niezmiernie zależy na tym, aby jego imię znalazło się w książce.


John Fisher

 

OKIEM PSA

 

PORADNIK PSIEJ PSYCHOLOGII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekład ANNA REDLICKA

Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne


Tytuł oryginału: Think Dog! An Owner's Guide to Canine Psychology Autor: John Fisher

John Fisher jest specjalistą w dziedzinie behawioryzmu psów z rozległą, wieloletnią praktyką w Bookham, Surrey, związanym od lat z grupą weterynarzy z Kliniki Woodthorpe w Londynie. Wykłada też w Instytucie Studiów nad Psem i jest konsultantem wielu oficjalnych struktur weterynaryjnych zajmującym się problemami związanymi z zachowaniem się psów. Jest też członkiem-założycielem Association of Pet Behaviour Consultants.

First published in Great Britain 1990 by H. F. and G. Witherby Ltd.

© John Fisher

Zdjęcia na wkładkę wykonał: Robert Król

Projekt okładki i strony tytułowej: Dariusz Miroński

Zdjęcie na okładce: Agencja East-News

© Copyright for the Polish edition

by Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne,

Redaktor merytoryczny: Marta Jerzmanowska Redaktor techniczny: Jolanta Dubielecka Korektor: Elżbieta Głuchowska

ISBN 83-09-01605-0 636.7


SPIS TREŚCI

Od tłumacza 7

Wprowadzenie 9

 

• Część I. Czym jest pies?

1.       Pochodzenie psa 11

2.      Przodkowie 13

3.      Wilcze ścieżki 14

 

2. Jak rozwijała się psychika psa? 16

Noworodek (O do 13 dni) 18

Faza psiej socjalizacji (14 do 49 dni) 18

Faza socjalizacji z człowiekiem (7 do 12 tygodni) 19

Faza ustalania hierarchii (12 do 16 tygodni) 23

Faza ucieczek (4 do 8 miesięcy) 24

Okres dojrzewania (6 do 14 miesięcy) 25

Wiek dojrzewania (l do 4 lat) 26

 

3. Miejsce psa w ludzkim stadzie 28

Zamieńmy się miejscami 34

 

4.       W jaki sposób psy się uczą? 39

Negatywna tigmotaksja 41

Wrażliwość na dotyk 41

Wrażliwość na dźwięki 42

Wrażliwość wzrokowa 42

Wrażliwość psychiczna 43

Zachowania charakterystyczne dla różnych ras 44

 

5.       Sztuka stosowania nagród 46

Zasady postępowania 47

Zastosujmy to w praktyce 49

 

6. Sztuka stosowania kar 51

 

 

• Cześć II. Pozytywne podejście do problemów behawioralnych

 

7. Trudności wychowawcze 59

 

8. Stresy 65

 

9. Kłopoty żywieniowe — wskazania 73

 

10. Kłopoty żywieniowe — fakty 78

Eukanuba 81

Dieta Hilla 83

Dieta naturalna 84

Jak czytać etykiety 85

Podsumowanie 87

 

11. Uboczne skutki leczenia 88

 

12. Kłopoty wychowawcze: spojrzenie tresera 98

 

13. Kłopoty z hierarchią stada 105

Psy i niemowlęta 105

Psy i dzieci 110

Psy i dorośli 113

Psy i psy 118

 

14. Agresja 121

Agresja dziedziczna 124

Agresja nerwicowa 125

 

15. Nadmierna pobudliwość 128

 

16. W co się bawić z własnym psem? 132

Zabawy w domu 133

Zabawy w ogrodzie 133

Zabawy w parku 133

 

• Część III. Porady dla właścicieli psów od A do Z

Kłopoty z psem: jak się ich pozbyć 135

Agresja 135

Brudzenie w domu 135

Ciągnięcie na smyczy 136

Dieta 137

Goście 137

Gonienie innych zwierząt 137

Gryzienie przedmiotów 138

Kopanie 138

Lizanie 139

Nadaktywność 140

Nadmierne poczucie własności 140

Nadpobudliwe zachowanie 141

Nerwowość 141

Niszczycielstwo 141

Obrona 142

Obrona terytorium 142

Ogryzanie 142

Odruchy kopulacyjne 142

Przywoływanie 143

Podniecenie jazdą samochodem 143

Szczekliwość 143

Ucieczki 144

Gryzienie 145

Walka 145

Wskakiwanie na ludzi 147

Wycie 147

Zjadanie odchodów 147

Znaczenie terenu 148

Żebractwo 148
OD TŁUMACZA

Pies, udomowiony przez człowieka przed tysiącami lat, bardzo szybko stał się czymś więcej niż zwyczajnym zwierzęciem gospodarskim. Był pomocnikiem, nieodłącznym towarzyszem polowań, po prostu przyjacielem. Ten trwający przez wieki bardzo bliski kontakt spowodował, że niemal zapomniano o jego pochodzeniu od dzikiego drapieżcy. Dama pieszcząca miniaturowego pudełka — pisze Fisher — ze zgrozą odrzuciłaby sugestię, że w drobnym ciałku jej pupila drzemią uśpione instynkty wilka. Rzeczywiście dzisiaj rzadko o tym pamiętamy.

Dobry pies był przez wieki powodem do dumy. Toteż wieczorami, przy dzbanie wina, opowiadano niestworzone historie, których bohaterem był pies — mądry ponad miarę, sprytny i przemyślny. Z czasem okazywało się, że jeden potrafi liczyć, inny podawać panu ogień, jeszcze inny kradł węgiel, by jego ukochany pan nie zamarzł z zimna. Opowiadano też o psach, które rannych towarzyszy prowadziły prosto do lekarza weterynarii po pomoc. Wrodzonym przymiotom psa dodawano coraz to więcej cech czysto ludzkich. Od dawna też pisano dydaktyczne bajki, w których typowo ludzkie zalety i przywary przypisywano zwierzętom. Często ich bohaterem bywał pies, przedstawiany jako uosobienie wierności i lojalności, choć czasem i niewolniczego poddaństwa.

Antropomorfizację psa doprowadzono do szaleństwa w Hollywood. Po sukcesie Lassie, producenci często sięgali po “psie tematy", stawiając przed czworonożnymi bohaterami coraz trudniejsze zadania, często stojące w rażącej sprzeczności z wrodzonymi predyspozycjami psa. W rezultacie widzowie otrzymywali przesłodzony obraz, na którym psy odbierają telefony lub ratują życie dzieciom w zupełnie nieprawdopodobnych okolicznościach, choćby stosując sztuczne oddychanie czy masaż serca.

Nic dziwnego, że karmieni taką “wiedzą" od najwcześniejszych lat zapomnieliśmy o prawdziwej naturze psa. Konsekwencje tego są fatalne. Oczekiwania i nadzieje właściciela rozmijają się zupełnie z faktycznymi możliwościami psa. Właściciel bądź rezygnuje z posiadania czworonoga, bądź morduje się przez kilkanaście lat z rozwydrzonym potworem, stanowiącym zagrożenie dla wszystkich wokoło.

Książka ta jest pierwszym w Polsce przewodnikiem psychologii psów, mającym pomóc właścicielom w wychowaniu miłego, posłusznego zwierzęcia ku obopólnej satysfakcji. Bez łamania charakteru i stosowania przemocy. Fisher obala wiele mitów i przesądów, głęboko zakorzenionych w powszechnym mniemaniu — zaiste nie łatwe to zadanie, nie ma bowiem nic trwalszego niż powszechnie uznane sądy.

Bardzo ciekawe są rozważania autora o wpływie diety na zachowanie psów. Nie wszystkie z wymienionych karm są już na naszym rynku, ale warto wiedzieć, jaki wpływ na organizm zwierzęcia mogą mieć poszczególne składniki pożywienia.

Wiele miejsca poświęca autor leczeniu homeopatycznemu, jednak radziłabym powstrzymać się od sprawdzania działania tych leków — lekarze weterynarii mają pełne ręce roboty z naprawieniem błędów domorosłych znachorów. Bywa, że na skuteczną pomoc jest już za późno.

Wszystkim hodowcom polecam natomiast rozdział o kształtowaniu się charakteru szczeniaka. Jakże często, ogarnięci chęcią wyhodowania pięknego psa, zapominają o tym, że sukces na wystawie to pięć minut radości, a z psem przebywamy dwadzieścia cztery godziny na dobę przez wiele lat. Na ogół nabywcom nie zależy wcale na wystawach, oni chcą mieć po prostu wiernego przyjaciela. Z tej książki dowiedzą się jak wybierać szczeniaka, aby codzienne życie z nim było przyjemnością, a nie męczarnią.


WPROWADZENIE

 

 

 

Czy jest przyjaciel równy mu,

co ścieżkę wskaże ci.

Uczciwe serce, wierny druh,

duch wielki w oczach lśni.

Artysta w pracy,

w sportach mistrz,

rodziny i stad stróż.

Faworyt królów,

pieszczoch dam,

to przecież pies i już!

choć ciałem raczej mały,

to podbił on świat cały...

 

 

Wiersz ten jest uroczym hołdem wyrażającym uwielbienie milionów ludzi dla nieodłącznego towarzysza, dzielącego z nimi dom i los — psa. “Przewodnik wskazujący ścieżki" — przywodzi na myśl psa przewodnika wiodącego ślepca. “W pracy swej artysta" to choćby border collie pędzący stado owiec. “Strażnik rodziny i stad" — toż to owczarek niemiecki stróżujący u furtki czy bobtail czujnie obserwujący obejście. Psy z łatwością spełniają nie tylko te zadania, ale też wiele, wiele innych. Pozwala nam to przypuszczać, że rozumiemy te zwierzęta z taką samą łatwością, jak one pojmują, czego od nich oczekujemy. Ale czy naprawdę rozumiemy psy? Podejrzewam, że jednak nie. Co więcej, powstaje pytanie, czy psy rzeczywiście rozumieją nas? I znów obawiam się, że odpowiedź brzmi — nie.

Kiedy jednak zupełnie bezstronnie zastanowimy się, czym właściwie jest pies, łatwo zauważymy, jak naiwne jest przypisywanie mu ludzkiego systemu wartości czy ludzkiego sposobu rozumowania w postępowaniu. Ta książka ma za zadanie pomóc w zrozumieniu psa takim, jaki on jest w rzeczywistości. Kiedy nauczymy się, jakie są psie motywacje, system wartości, dlaczego postępuje tak, jak postępuje i w jaki sposób się uczy, wtedy nasze stosunki z czworonogim przyjacielem staną się w pełni satysfakcjonujące. Niestety, nader często dbający o swoich podopiecznych

właściciele są błędnie informowani o tym, jak mają postępować. Recenzowałem ostatnio książkę, której autor zalecał używanie cienkiego, bambusowego pręta przy uczeniu psa chodzenia przy nodze. Prętem tym należy uderzać psa po pysku, ilekroć spróbuje wysunąć się przed przewodnika. Ten sam autor ma prostą receptę, jak oduczyć psa przyjmowania smakołyków od obcych. Otóż w kawałek mięsa należy zawinąć ni mniej ni więcej tylko pinezkę, tak aby ostry szpikulec wystawał nieco na zewnątrz. Kiedy pies spróbuje zjeść smakołyk, ukłuje się w nos! Z podobnym skutkiem można użyć widelca. Ostre zęby wystające podstępnie ponad smaczny kąsek skutecznie mają zniechęcić psinę do przyjmowania czegokolwiek do jedzenia od obcych. Na okładce tego dzieła widnieją nazwiska wielce czcigodnych i zasłużonych kynologów, którzy poniewczasie odżegnują się od jego treści. Książka jest atrakcyjnie wydana, a jej cena nader umiarkowana. Moją negatywną recenzję pominięto milczeniem, a książka jest dostępna tak w sklepach, jak w b...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin