dlaczego zima ma swój urok.docx

(47 KB) Pobierz

Ciekawe dlaczego... zima ma swój urok :)

 

Hu! hu! ha! Hu! hu! ha!
Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna!
(Maria Konopnicka, Zła zima, 1891)

 

Wielu ludziom zima nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Chłód, ślisko i krótkie dni... Okazuje się jednak, że zimowy krajobraz jest pełny cudów :).

http://www.superkid.pl/uploads/clip/snowflake.jpgGłówną rolę odgrywa zdecydowanie śnieg. Ten ciekawy opad powstaje we wnętrzu chmur w wyniku zmiany pary wodnej w lód. Dzieje się tak, gdy temperatura powietrza jest niska. Śnieg występuje zazwyczaj w postaci kryształków lodu, które w powiększeniu wyglądają jak gwiazdy o sześciu ramionach. Kryształki te łączą się, tworząc płatki śniegu. Choć wydaje nam się, że kryształki są do siebie podobne, to jednak każdy z nich jest inny. Kształty uzależnione są między innymi od temperatury i wilgotności powietrza.

Znaczna część płatków śniegu, opadając z chmur, roztapia się po drodze. Jeśli jednak na dworze jest dość zimno, wtedy kryształki docierają do ziemi, tworząc białą warstwę. Na pewno zauważyłeś, że gdy śnieg pada dość długo, a http://www.superkid.pl/uploads/clip/snowman3.jpgtermometr wskazuje 0 stopni Celsjusza lub mniej, wtedy warstwa śniegu na ziemi staje się coraz grubsza. W takiej sytuacji cieszy się mnóstwo dzieci, bo gdy spadnie dużo śniegu, wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa :).

Przede wszystkim z wilgotnego i lepkiego śniegu można ulepić bałwana i kulki śniegowe. Równie wiele radości sprawia jazda na łyżwach oraz zjazdy z górek na sankach czy nartach. Zima przyozdabia także okna, tworząc cudowne wzory za sprawą szronu. Powstaje on, gdy para wodna w powietrzu zamarza i przybiera postać igiełek.

Zadziwiającym elementem zimowego krajobrazu są również sople. Powstają one w niezwykle ciekawy sposób. Otóż, gdy słońce ogrzewa śnieg na brzegach http://www.superkid.pl/uploads/clip/icicles2.jpgdachów lub na gałęziach, woda z topniejącego śniegu lub lodu zaczyna powoli spływać i spadać kroplami na ziemię. Przy ujemnej temperaturze powietrza krople zamarzają, powodując wydłużanie sopla w dół.

Całość zimowego obrazu dopełniają ponadto mniej przyjemne, ale równie ciekawe zjawiska, takie jak śnieżyce, zawieje i zamiecie śnieżne. Śnieżycą nazywamy bardzo duże opady śniegu, zawieja to śnieżyca połączona z silnym wiatrem, który - w przypadku zamieci śnieżnej - porywa ze sobą śnieg leżący na ziemi.

Wszystkie te elementy zimowego krajobrazu decydują o wyjątkowości mroźnej pory roku. Korzystaj teraz z tego jak najwięcej, gdyż na następny śnieg będziesz musiał poczekać cały rok.


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin