Wielkanoc-scenariusz.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

 

Grupa : 3 latki

 

Temat:,, Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?” Wykorzystanie teatrzyku kukiełkowego pt.”Historia żółtego kurczątka”.

 

 

Cele ogólne:

-zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi.

-wykonywanie wspólnie z rodzicami pisanek

 

Cele operacyjne :

- uważnie słucha opowiadania nauczycielki

-zna symbole i tradycje wielkanocne (pisanki, baby, mazurki, szukanie zajączka)

-dostosowuje rodzaj ruchu do muzyki

- ozdabia pisankę wykorzystując różnorodne materiały

-rozwija inwencję twórczą podczas ozdabiania

 

Środki dydaktyczne:

Teatrzyk kukiełkowy, kukiełki(kurczątko, kura, kogut, baranek), zestaw obrazków przedstawiających symbole świąt wielkanocnych, płyta CD „Taniec kurcząt w skorupkach”, szablony jajek dla każdego dziecka, kleje, czekoladowe jajeczka .

 

 

Przebieg :

Rozmowa wprowadzająca.

Przywitanie rodziców. Podanie tematu, celu zajęcia i przebiegu zajęcia.

 

1.Teatrzyk kukiełkowy pt „,Historia żółtego kurczątka”( aut. B. Machoń) ilustrowanego teatrzykiem sylwet.

Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą- kurą i tatą-kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wsakiwać na płot i piać donośnie- kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo.

Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesna wiosna, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie maja już dla niego tyle czasu.

-Pii ,pii ... pobaw się ze mną, mamo- prosiło

-Ko, ko, ko –gdakała kura, nie mam dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko,ko,ko Wielkanoc już blisko! pobaw się samo Maleństwo.

I kura poszła znosić jajka.

Kurczątko pobiegło do taty koguta.

-pi, pi ... Nudzi mi się ...  Pobaw się ze mną tatusiu!

-Kukuryku! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo Maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie –kukuryku!

Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.

-         Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo ? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee...

-         Pi,pi... Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?

-         Jak to, bee- .nie wiesz? No to posłuchaj:

-         Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat

-         Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta baby i mazurki

-         Święta potrzebne są tatusiom, żeby mogli zaczarować jajka w kolorowe pisanki

Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły znaleźć prezenty od wielkanocnego zajączka. Aha ! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczne, a potem pobiegnę sprawdzić czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pi Do widzenia baranku !

 

2.Rozmowa na temat teatrzyku

-Kto występował w teatrzyku?

-Gdzie mieszkało kurczątko ? z kim ?

-Dlaczego rodzice nie mieli czasu dla kurczątka ?

-Co zrobiło ? Kogo spotkało ?

-Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?

 

3. Wspólnie z kurczakiem przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych

A.   Taniec kurcząt- zabawa ruchowa przy muzyce podczas muzyki dzieci kurczątka biegają wokół swoich rodziców ( kur lub kogutów)na przerwę wracają do swojej mamy.

B.    Zabawa ,,Ciasto” przy muzyce (wg pedagogiki zabawy Klanzy).

Dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przy pieczeniu ciasta.

C.    ,, Pisanki”- ozdabianie jajek

. Rodzice i dzieci mają do wykorzystania: farbki plakatowe, folię samoprzylepna, materiały tekstylne, papierowe ścinki.                                                       Wystawa prac, wspólne podziwianie.    

D.   Prezenty zajączka- szukanie prezentów zajączka przez dzieci.                                                                                

4.  Zakończenie zajęcia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin