Co zrobić, gdy system nie może znaleźć sterowników? Jeśli korzystasz z Windows Vista, możesz napotkać pewien problem. Podłączasz do komputera (np. za pośrednictwem portu USB) urządzenie, którego nie używałeś przez dłuższy czas, a system wyświetla komunikat, że nie może znaleźć sterownika. Przecież już z niego kiedyś korzystałeś, więc wygląda na to, że system po prostu go zgubił. Problem możesz rozwiązać bardzo szybko. W tym celu:
1. Uruchom Eksplorator Windows i na dysku C: otwórz folder Windows/inf.
2. Odszukaj plik INFCACHE.1 i usuń go.
3. Spróbuj teraz odinstalować urządzenie, z którym są kłopoty i ponownie je zainstalować, aby sterownik został odnowiony.
Od tego momentu system nie powinien zgłaszać problemów z danym urządzeniem.
Konfiguracja technologii SuperFetch w Windows Vista
SuperFetch to technologia mająca za zadanie przyspieszyć uruchamianie systemu i programów. Wykorzystuje ona do tego zasoby systemowe. W niektórych przypadkach (np. gdy posiadasz słabszy komputer) może się okazać, że domyślna konfiguracja tej funkcji nie przynosi najlepszych rezultatów. Na szczęście istnieje możliwość zmiany domyślnych ustawień.
Aby skonfigurować SuperFetch:
1. Kliknij Start, a następnie w pole Rozpocznij wyszukiwanie wpisz regedit i naciśnij przycisk [Enter].
2. W Edytorze rejestru przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters.
3. Po prawej stronie okna Edytor rejestru znajdź wartość o nazwie EnableSuperFetch, na którą dwukrotnie kliknij.
4. Wpisz w pole Dane wartości odpowiednią liczbę: 3(domyślnie), by zoptymalizować uruchamianie aplikacji i systemu, jeżeli posiadasz dużą ilość pamięci RAM; 2, by optymalizować tylko uruchamianie systemu i zwolnić nieco pamięci RAM; 1, żeby optymalizować tylko uruchamianie aplikacji i zwolnić nieco pamięci RAM; 0, by całkowicie wyłączyć SuperFetch.
5. Kliknij OK, zamknij Edytor rejestru i uruchom ponownie komputer.
Co robić, jeśli Firefox zużywa większość mocy procesora? Jedną z wad Firefoksa na tle konkurencji jest bardzo duże, okresowe, zużycie procesora. Zwłaszcza, gdy otwierasz strony WWW ze znaczną ilością animacji Flash może okazać się, że Firefox zajmie 100% mocy przerobowych Twojego CPU. W takiej sytuacji zarówno przeglądarka, jak i cały system wolniej reagują na komendy użytkownika.
Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest użycie rozszerzenia lub tematu, który (najczęściej przez swoje niedopracowanie) pochłania znaczne ilości czasu pracy procesora. W takiej sytuacji należy uruchomić Firefoksa w tzw. Safe mode:
1. Kliknij na menu Start i wybierz Uruchom.
2. Teraz wpisz ścieżkę do pliku Firefox.exe w cudzysłowach,dodając na końcu przełącznik -safe-mode (standardowo jest to C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe,a więc wpisz „C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe” -safe-mode).
3. Gdy Firefox się uruchomi, zauważysz, że zostaną wyłączone wszystkie dodatki, zmianie na standardowy ulegnie także interfejs programu.
4. Popracuj trochę w tym trybie, otwierając strony internetowe zwiększające zużycie Twojego procesora.
5. Jeśli okaże się, że problem ustąpił, włącz Firefoksa w standardowym trybie, wyłącz wszystkie dodatki oraz włącz standardowy temat, a następnie włączaj poszczególne dodatki, aby dowiedzieć się, który z nich powodował problem.
Jeżeli ten sposób nie pomoże, przyczyną problemów może być uszkodzony profil użytkownika. Włącz wówczas Firefoksa w sposób opisany wyżej, tyle że zamiast przełącznika -safe-mode użyj –ProfileManager. Utwórz nowy profil i spróbuj na nim użytkować Firefoksa.
Inne sposoby na zdiagnozowanie problemu:
· zaktualizuj swojego Firefoksa,
· zaktualizuj lub wyłącz Adobe Flash Player,
· wyłącz program antywirusowy, uruchamiając Firefoksa bez włączonych innych aplikacji,
· kompletnie przeinstaluj swoją przeglądarkę.
Rys. Wygląd standardowego tematu. Po prawej stronie przyciski nawigacji – jeżeli takie widzisz w swoim Firefoksie to albo nie zmieniłeś domyślnego motywu albo masz uruchomioną przeglądarkę w trybie Safe mode
Zabezpieczanie Firefoksa
Swoją popularność Firefox zawdzięcza nie tylko szybkości działania i ogromnej liczbie darmowych dodatków. To, co wypromowało Firefoksa na alternatywę dla Internet Explorera, to m.in. większe bezpieczeństwo surfowania po Internecie.
Na przykład, Firefox sam potrafi decydować o tym, w jaki sposób użyć niektórych wbudowanych technologii tak, żeby nie narazić użytkownika na ryzyko włamania jego systemu.Mimo to wciąż możemy polepszyć nasze bezpieczeństwo za pomocą kilku prostych kroków.
Po pierwsze, możesz samemu włączać lub wyłączać dodatki. W tym celu z menu Narzędzia wybierz Opcje i zakładkę Ogólne. Teraz wciśnij przycisk Zarządzaj dodatkami, a następnie w nowym oknie zakładkę Rozszerzenia. Teraz kliknij wybrany dodatek i wciśnij Wyłącz lub Odinstaluj.
Rys. Okno „Dodatki”. Zrzut ekranu wykonany w systemie Linux nie różni się praktycznie niczym (podobnie jak i cały Firefox) od wersji windowsowej
Do szczegółowego szperania w opcjach Firefoksa możesz także użyć samej przeglądarki, wpisując w jej pasku adresu about:config i wciskając klawisz [ENTER].
Klikając pozycję Opcje w menu Narzędzia,warto zwrócić uwagę na kartę Ogólne i zaznaczyć opcję Wyświetlaj menedżer pobierania podczas pobierania plików oraz Pytaj, gdzie zapisać każdy plik. Dzięki temu żadna strona internetowa nie zapisze jakiegokolwiek pliku
Zasadnicze opcje poświęcone bezpieczeństwu znajdziesz, wybierając z menu Narzędzia pozycję Opcje, a następnie zakładkę Bezpieczeństwo. Warto tutaj zainteresować się, m.in. następującymi opcjami:
· Pamiętaj hasła do witryn – zastanów się nad wyłączeniem tej wygodnej funkcji – czy na pewno chcesz zapisywać na swoim dysku wszystkie hasła, jakich używasz w Internecie? Zauważ, że każdy, kto podejdzie na chwilę do Twojego komputera, może podejrzeć Twoje hasła, klikając przycisk Zapamiętane hasła.
· Używaj hasła głównego – zastanów się nad ustawieniem hasła głównego, dzięki temu podasz hasło tylko raz za każdym uruchomieniem Firefoksa, ale jeżeli zapomnisz hasło główne, stracisz także dostęp do wszystkich chronionych nim haseł do poszczególnych stron WWW.
· Ustawienia – ten przycisk umożliwi Ci wyłączenie niektórych ostrzeżeń lub włączenie nowych.
Z kolei w zakładce Prywatność możesz włączyć opcję Program Firefox nie będzie pamiętał historii,żeby inni użytkownicy komputera (np. w pracy) nie mogli podejrzeć tego, jakie witryny odwiedzałeś.
Firefox - otwieranie nowych okien na kartach, a nie w nowym oknie
Klikając jakiś odnośnik podczas odwiedzania stron WWW, może on otworzyć się w osobnym oknie Firefoksa, które jest widoczne na Pasku zadań Windows, lub w nowej karcie aktualnego okna Firefoksa. Zgodzisz się, że ten drugi sposób jest zdecydowanie wygodniejszy, bowiem pozwala uniknąć "zatłoczenia" na Pasku zadań.
Niestety, nie wszyscy autorzy stron internetowych projektują je tak, aby otwierały się w nowej karcie. Oto, jak zmusić takie oporne strony do otwierania się w nowej karcie, a nie w osobnym oknie:
1. Wpisz w pasku adresu about:config i wciśnij [ENTER].
2. W pole Filtr wpisz browser.link.open_newwindow.restriction i wciśnij [ENTER], aby odnaleźć tę opcję.
3. Kliknij opcję dwukrotnie i wpisz nową wartość: 0. Inne możliwe opcje to 1 (pozwala otwierać wszystkie linki w nowych oknach) oraz 2 (domyślna wartość – otwieraj w taki sposób w jaki chce tego dana strona WWW).
4. Potwierdź zmianę, klikając OK i zrestartuj Firefoksa.
Rys. Omawiana opcja wraz z otwartym oknem modyfikacji wartości
Windows Vista - zwalnianie miejsca po instalacji Service Pack 2
Jeśli wydaje Ci się, że po instalacji dodatku Service Pack 2 z Twojego dysku twardego zniknęło zbyt dużo wolnego miejsca, możesz częściowo je odzyskać. Duża ilość przestrzeni dyskowej zajmowana jest przez kopie plików systemowych przechowywanych by umożliwić deinstalację Service Packa. Jeśli nie planujesz jego usuwania (po wykonaniu tej porady stanie się ono niemożliwe), możesz usunąć te pliki.
Aby zwolnić miejsce po instalacji Service Pack 2:
1. Kliknij Start, a następnie w pole Rozpocznij wyszukiwanie wpisz cmd i naciśnij [Enter].
2. Wpisz polecenie C:\Windows\system32\Compcln.exe, gdzie C:\Windows to katalog, w którym zainstalowałeś system.
3. Teraz naciśnij przycisk[Y] i zatwierdź wybór przyciskając [Enter].
Rys. Uruchamianie programu Compcln.exe
Windows Vista: brak dostępu do Indeksu wydajności systemu
Klikając moduł System w Panelu sterowania,możesz uzyskać informacje dotyczące wydajności Twojego komputera. Jeśli dane te nie są widoczne, prawdopodobnie Indeks Wydajności systemu został zablokowany. Możesz przywrócić do niego edytując rejestr.
Aby naprawić problem:
1. Kliknij przycisk Start, poczym w polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz regedit i naciśnij przycisk [Enter].
2. W edytorze rejestru przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Control Panel\Performance Control Panel.
3. Sprawdź, czy w okienku po prawej stronie są wartości o nazwach UpsellEnabled, ,PerfcplEnabled. Jeśli je zlokalizujesz, kliknij je prawym przyciskiem myszy i z menu wybierz Usuń. Potwierdź, klikając Tak.
4. Powtórz poprzednią czynność w kluczu HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Control Panel\Performance Control Panel.
Rys. Okna narzędzia Indeks wydajności systemu
Internet Explorer - zmiana napisu na pasku tytułowym
Często po instalacji pakietu oprogramowania związanego z dostępem do Internetu napis na pasku tytułowym programu Internet Explorer zostaje zmieniony. Na szczęście możesz przywrócić pierwotny napis, bądź też zmienić go na dowolny, np. zajmujący mniej miejsca.
W celu zmiany napisu na pasku tytułowym:
1. Kliknij przycisk Start, a następnie Uruchom. W pole Otwórz wpisz regedit i naciśnij [Enter].
2. Zlokalizuj klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main.
3. Z menu Edycja wybierz Nowy/Wartość ciągu i wpisz Window Title.
4. Teraz kliknij dwukrotnie nową wartość i w pole Dane wartości wpisz wybraną przez Ciebie nazwę.
5. Kliknij przycisk OK i zamknij Edytor rejestru.
Rys. Zmiana napisu na pasku tytułowym na krótszą
Szybsza praca dysku w Windows Vista
Aby zwiększyć wydajność dysku twardego możliwe jest włączenie na nim buforowania zapisu. Aktywacja tego ustawienia zalecana jest jedynie dla komputerów nienarażonych na niespodziewane pozbawienie zasilania. Dzięki niej możliwe będzie przyspieszenie zapisywania plików.
Aby włączyć buforowanie zapisu:
1. Kliknij menu Start, a następnie na Panel sterowania.
2. Teraz kliknij System i konserwacja/System, a następnie po prawej części okna Menedżer urządzeń.
3. Rozwiń gałąź Stacje dysków i kliknij prawym przyciskiem myszy na widniejący tam dysk twardy.
4. We właściwościach urządzenia przejdź do zakładki Zasady.
5. Zaznacz opcję Włącz zaawansowaną wydajność.
6. Kliknij OK.
Możesz włączyć zaawansowaną wydajność dla wszystkich dysków twardych, które zainstalowałeś.
Rys. Przyspieszanie pracy dysku twardego
Naprawa plików systemowych Windows XP z użyciem płyty instalacyjnej
Czasem wskutek niespodziewanego pozbawienia komputera zasilania bądź działania szkodliwego oprogramowania może dojść do uszkodzenia plików Windows. Może to powodować problemy z załadowaniem systemu. Aby naprawić tak uszkodzony system bez formatowania całej partycji i utraty danych użytkowników, należy skorzystać z płyty instalacyjnej systemu Windows.
Aby naprawić nieuruchamiający się system Windows:
1. Włącz komputer.
2. Włóż do napędu płytę instalacyjną.
3. Po odczytaniu nośnika i pojawieniu się komunikatu na ekranie naciśnij przycisk [Enter]. Zwróć uwagę, że odczytanie płyty jest możliwe, jeżeli opcja First Boot Device (lub o podobnej nazwie) jest ustawiona w BIOS’ie na CDROM.
4. Postępuj zgodnie z poleceniami instalatora aż do wykrycia przez instalator istniejącej instalacji systemu i wyświetleniu komunikatu Aby przystąpić do naprawy zaznaczonej instalacji systemu Windows, naciśnij klawisz R. Należy przy tym wybrać z listy system, który chcesz naprawić. Kopie folderów z danymi użytkowników zostaną utworzone w katalogu Documents and Settings.
Rys. Naprawa plików systemowych Windows XP
...
Kapy97