Galaretki mięsne.docx

(12 KB) Pobierz

Galaretki mięsne

Przysmak w galarecie



Dobra galareta nie rozpływa się na półmisku, ale tez nie jest "twarda". Zawsze powinna być przezroczysta. Galaretę "codzienna" przyrządzamy z wywaru warzywnego /z dodatkiem żelatyny/ wykwintna - z odrobina alkoholu /np. białego wina/. Przystawkę można przygotować z ryb, drobiu, mięsa lub warzyw. Bardzo smaczna galareta powstanie z karpia, leszcza, dorsza, szczupaka. Najpierw należy ugotować wywar z włoszczyzny z dodatkiem liści laurowych i ziarenek ziela angielskiego.

GALARETA Z RYB
Rybę /cala lub w dzwonkach/ wkładamy pod koniec gotowania. Ugotowana rybę wyjmujemy, a wywar gotujemy dalej tak długo, aż odparuje co najmniej polowa wody.

GALARETA Z DROBIU
Drób płuczemy i zalewamy lekko osolona woda. Gotujemy około 1,5-2 godz. Pod koniec gotowania wkładamy oczyszczone i pokrojone warzywa. Wywar odcedzamy, wybieramy kości, zdejmujemy skórę. Duże kawałki kroimy w kostkę lub w paseczki.

ZIMNE MIĘSA
Wędliny lub mięso w galarecie to bardzo elegancka przystawka. Do potrawy można wziąć pieczeń cielęcą lub wołową albo schab. Bardzo smaczna będzie także szynka. Galareta można zalewać plastry mięsa albo ruloniki z wędlin, do których włożymy np. plasterki ogórka lub polówki jajek. Galarety uważane są za przekąski wykwintne i eleganckie. Ich zrobienie wymaga jednak nieco czasu i wprawy.
"Dobre Rady"

Galareta z nóżek wieprzowych


75 dkg nóżek wieprzowych; 25 dkg chudej wieprzowiny bez kości; 15 dkg włoszczyzny (marchew, cebula, pietruszka, seler); puszka zielonego groszku; 3 jajka na twardo; 1 - 2 liści laurowych; kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu; 1 - 2 ząbków czosnku; sól; liście salaty lub gałązki zielonej pietruszki.

Porąbane nóżki, opłukane mięso i rozdrobnione warzywa oraz przyprawy zalej zimna woda. Powoli gotuj około 4 godzin, aż mięso będzie się oddzielać od kości. Pod koniec gotowania osól. Odcedź wywar. Obierz mięso z kości, pokrój w kostkę, włóż do wywaru, zagotuj. Wywar przypraw do smaku czosnkiem roztartym z sola. Dno formy udekoruj marchewka, zielonym groszkiem, jajem na twardo. Włóż pokrajane mięso, zalej wywarem i ostudź do skrzepnięcia. Przed podaniem zbierz tłuszcz z powierzchni galarety i wyłóż ja z formy na okrągły półmisek przybrany sałatą lub gałązkami zielonej pietruszki.
Podawaj z octem lub z cytryna. Galareta z jajami przepiórki

1 puszka groszku zielonego, 1 kg marchewki, 8-10 jajek przepiórczych, 5 łyżek żelatyny, 1 litr rosołu ( ew. może być z kostki).

Marchewkę ugotować, ostudzić, obrać i pokroić w kostkę.
Jajka ugotować i obrać. Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach zimnej wody, a potem dodać do gorącego rosołu.
Groszek, marchewkę i jajka przepiórcze przekrojone na polówki ułożyć w formie do baby z kominem.
Powoli zalewać schłodzonym rosołem, najlepiej warstwami, aby warzywa i jajka się nie poprzesuwały.
Po nalaniu kolejnej warstwy odstawiać do lodówki aby galareta stężała. Galaretka z kurczaka

Składniki:
2 piersi z kurczaka
1 pęczek włoszczyzny
puszka zielonego groszku
2 łyżki żelatyny
sól, pieprz do smaku
majonez
marynowane pieczarki
1 cytryna

Sposób wykonania:
Włoszczyznę dokładnie umyć,obrać,nie rozdrabniać.Mięso opłukać.Na włoszczyźnie i mięsie ugotować rosół ,przyprawić do smaku sola i pieprzem.

Wyjąć mięso,wystudzić i drobno pokroić.Łyżka cedzakową wyjąc włoszczyznę,marchewkę pokroić w drobna kostkę.
Żelatynę starannie wymieszać z zimnym rosołem ,gdy napęcznieje,podgrzać do wrzenia.
Do foremek włożyć pokrojona marchewkę,odsączony groszek i pokrojone mięso z kurczaka .
Zalać galaretką ,schłodzić w lodówce. Galaretkę wyłożyć na talerzyk ,ozdobić niewielką ilością majonezu ,całymi pieczarkami i plasterkami cytryny.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin