scenariusz_PRAD.doc

(107 KB) Pobierz
Temat: Energia elektryczna w naszym domu

Temat: Energia elektryczna w naszym domu.

 

 

 

CELE:

 

OGÓLNE

Ø      pogłębienie wiadomości na temat wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej,

Ø      uzmysłowienie zagrożeń występujących podczas użytkowania urządzeń elektrycznych,

Ø      podniesienie świadomości uczniów wobec oszczędzania energii elektrycznej,

 

OPERACYJNE

 

Uczeń wie:

Ø      jaką rolę odgrywa transformator przy przesyłaniu energii elektrycznej na odległość

Ø      w jaki sposób wytwarza się i przesyła energię elektryczną,

 

Uczeń umie:

Ø      wymienić urządzenia AGD i zna ich zastosowanie,

Ø      wyjaśnić w jaki sposób zapobiegamy stratom przy przesyłaniu energii elektrycznej,

Ø      oszczędzać energię elektryczną,

 

Uczeń zna:

Ø      urządzenia elektryczne gospodarstwa domowego

Ø      zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych

 

 

METODY:

praca z tekstem, dyskusja,

 

FORMY PRACY

indywidualna, grupowa

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

zeszyt przedmiotowy, karty pracy, prezentacja multimedialna, komputer z dostępem do Internetu, ankieta, przykładowa ulotka dotycząca oszczędzania energii elektrycznej,

 

CZAS REALIZACJI:

45 minut

 

 

 

 

 

1

Opracowała: Wioletta Gołaszewska


PRZEBIEG LEKCJI

 

ETAPY LEKCJI

TREŚCI MERYTORYCZNE

CZYNNOŚCI

UWAGI
O REALIZACJI

NAUCZYCIELA

UCZNIÓW

1

2

3

4

5

CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA

1.  Czynności organizacyjne

 

 

2.  Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji

·     powitanie uczniów

·     sprawdzenie listy obecności

·     powitanie nauczyciela

 

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

1.  Uczniowie otrzymują karty pracy przedstawiające schemat przesyłania energii elektrycznej

·     rozdanie kart pracy (załącznik 1)

·      zapoznanie się z kartami pracy

karta pracy (załącznik 1)

2.  Przedstawienie prezentacji multimedialnej dotyczącej przesyłania energii elektrycznej

·     wyświetlenie prezentacji multimedialnej ph. „Przesyłanie energii elektrycznej”

·      słuchanie i oglądanie prezentacji

·      uzupełnianie kart pracy

wykorzystanie komputera
z projektorem multimedialnym oraz kart pracy

3.  Rozmowa na temat przesyłania energii elektrycznej

·     omawianie kart pracy

·      sprawdzanie  uzupełnionych wcześniej kart pracy ewentualnie konsultacja z nauczycielem

karta pracy (załącznik 1)


1

2

3

4

5

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

4.                  Praca uczniów w grupach. Każda grupa dysponując komputerem z podłączeniem do Internetu, wyszukuje informacje
o konkretnych urządzeniach AGD według karty pracy (załącznik 2a,b,c,d).

Wykorzystując wiadomości ze stron WWW: http://www.mojaenergia.pl, http://www.stoen.pl wykonują plakat informacyjny o tych urządzeniach lub tylko uzupełniają karty pracy.

·     podanie adresów stron WWW: http://www.mojaenergia.pl, http://www.stoen.pl

·     rozdanie kart pracy (załącznik 2)

 

UWAGA:

·     w czasie gdy uczniowie pracują
w grupach, nauczyciel omawia zagadnienia z uczniem upośledzonym w stopniu lekkim oraz wspólnie z nim omawia zadania z karty pracy (załącznik 2e) dostosowanej do wymagań ucznia

·     odszukanie odpowiednich informacji w Internecie wykorzystując zalecenia z karty pracy (załącznik 2a,b,c,d)

·     sporządzenie plakatu informacyjnego opierając się
o informacje znalezione
w Internecie lub uzupełnienie kart pracy

·     zwrócenie uwagi na oszczędzanie energii elektrycznej

praca w grupach

 

komputer
z podłączeniem do Internetu

 

karty pracy (załącznik 2,a,b,c,d,e)

5.                  Przedstawienie uczniom zagadnienia dotyczącego oszczędzania energii elektrycznej na przykładzie żarówki, wykorzystując wiadomości ze strony WWW http://www.stoen.pl

·     opierając się o informacje ze strony WWW http://www.stoen.pl nauczyciel przedstawia zagadnienie oszczędności energii elektrycznej

·     przeglądanie strony i słuchanie nauczyciela

komputer
z projektorem multimedialnym

CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA

1.                  Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących sposobu przesyłania energii elektrycznej

·     przypomnienie uczniom w jaki sposób dociera do naszych domów energia elektryczna i jak należy ją oszczędzać

·     słuchanie nauczyciela
i ewentualnie zadanie pytań

 


 

1

2

3

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin