Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji polonistycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
3-4 latki:
- nabywanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- uważnie słucha rozmówcy,
- rozwiązywanie prostych zagadek,
- uczestniczy we wspólnych zabawach,
5-6 latki:
- rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- rozwiązywanie zagadek,
Temat zajęć: „Pierwszy dzień wiosny” – zagadki Pani Wiosny, wspólna zabawa powitalna.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- naśladuje proste ruchy nauczyciela,
- rozwiązuje proste zagadki o tematyce wiosennej,
- wypowiada się na temat wiosny,
- uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem,
- naśladuje ruchy nauczyciela,
- rozwiązuje zagadki o tematyce wiosennej,
- utrwala datę 21 marca,
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
+ elementy pedagogiki zabawy
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne: zagadki rysunkowe, dotykowe: kwiaty, rysunek Pani wiosny z datą 21 marca, list od Wiosny, kapelusz Wiosny, sylwety kwiatów, koc,
Literatura przedmiotu:
M. Kagan „Różne rodzaje zagadek w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”(http://www.ckp.edu.pl/main/zasoby/zeszyty/1/Rozne%20rodzaje%20zagadek.pdf),
A. Wasilak (red.) „Zabawy z chustą”E. Kędzior-Niczyporuk "Wprowadzenie do pedagogiki zabawy". Wyd. KLANZA.
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Wstęp
Rozwinięcie
Zakończenie
Pląs powitalny:
„ Dziś zajęcia fajna sprawa,dla nas wszystkich to zabawa,ręce w górę, w przód i w bok,skłon do przodu,przysiad, hop!Głowa, ramiona,kolana, pięty / 3 razyGłowa, ramiona,Kolana, piętyOczy, uszy, usta, nos”,
Zagadki słowne, rysunkowe i dotykowe
Rozmowa z dziećmi nt pierwszego dnia wiosny:
Dlaczego wszystkie dzieci są dziś ubrane na zielono?
Jaki dzień dziś obchodzimy?
Zapoznanie z datą „21 marca”, jej zapisem.
Przypomnienie jakie zmiany w przyrodzie zachodzą na wiosnę.
Czy dzieci lubią WIOSNĘ? Powitajmy ją radosnym okrzykiem:
Hip hip hura /2x
Hura, hura, hura
S-tka mówi, że Pani wiosna zostawiła dla dzieci list, ale muszą go odszukać,
Odczytanie listu od Pani wiosny:
„Dzień dobry! To ja Wiosna. Bardzo chciałam być dzisiaj tu z Wami, musiałam jednak odwiedzić jeszcze inne miejsca, które odwiedzam o tej porze roku. Zostawiłam Wam liściki z niespodziankami. Jeśli lubicie niespodzianki to napewno będziecie się dobrze bawić.
Ściskam Was serdecznie. Pani Wiosna”.
Niespodzianka pierwsza „Kapelusz Pani Wiosny” – zabawa ruchowa,
Niespodzianka druga „Kwiatki od Pani Wiosny”. S-tka rozkłada koc na środku sali,
Wspólny śpiew piosenki „Wiosna tuż tuż”
Podziękowanie za wspólną zabawę
Dzieci stoją w kole, próbują śpiewać, pokazują za s-tką,
Dzieci odgadują zagadki: mówione przez s-tkę, oglądane na ilustracji, obrazku,
dotykane w pudełku,
dzieci odpowiadają,
Radosne okrzyki na powitanie Wiosny
dzieci szukają listu od Pani Wiosny w sali,
słuchają uważnie,
szukają pierwszej niespodzianki,
jedno dziecko zakłada kapelusz, reszta dzieci naśladuje jego ruchy,
dzieci rozkładają kwiatki na kocu, podrzucają je tak, by kwiatki nie wyleciały, na sygnał s-tki podrzucają kwiatki wysoko i rozsiewają je po całej sali,
dzieci śpiewają wraz ze studentką
gosia1807