str 074 - 75.docx

(14 KB) Pobierz



tur, zarodniki te rozwijają się zwykle po 1—2 dniach i do­piero wtedy — po powtórnym gotowaniu — można je zni­szczyć.

Zasadniczym warunkiem otrzymania dobrej i trwałej konserwy jest bezwzględnie jak największa świeżość konserwowanych produktów, szybkość wykonania pracy, przestrzeganie temperatury i czasu gotowania, no' i oczywiście czystość sprzę­tu, narzędzi, rąk itp.

Dla większości produktów mięsnych, najodpowiedniejszą tem­peraturą konserwowania jest temperatura od 110° do 115°, w cza­sie od 50 do 100 minut. W domowych warunkach temperatury takiej osiągnąć nie można, wskutek czego uciekamy się do prze­dłużenia czasu gotowania od Wa godziny do 2 godzin. Wiemy o tym, że gotując wodę w zwykłym kotle lub garnku nie osiągamy wyższej temperatury niż 100°. Chcąc otrzymać nieco wyższą tem­peraturę można do wody, w której gotuje się słoiki wrzucić około xh kg zwykłej soli, wskutek czego wrzenie wody nastąpi nie w 100°, lecz w temperaturze wyższej, co wpływa dodatnio na trwałość konserwy i skraca czas gotowania.

Konserwowanie w hermetycznych słojach „weka" pozwala utrwalić produkty i różnego rodzaju potrawy mięsne na przeciąg 2—3 miesięcy, pod warunkiem,, że konserwy te będą przechowy­wane w odpowiednich warunkach — zimnej, suchej i zaciemnionej spiżarni lub piwnicy. W ten sposób można konserwować potrawy i wyroby z mięsa zwierząt domowych, z drobiu, dziczyzny i ryb, pamiętając o tym, że mięso użyte na konserwy musi być bez­względnie świeże.

Potrawy i wyroby z mięsa, które chcemy zakonserwować, przy­rządza się tak, jak zwykłe potrawy i wyroby na codzień, a więc za pomocą gotowania, smażenia, pieczenia lub duszenia, z tym że gotowania nie należy doprowadzać do końca, tzn. do stanu odpowiedniej miękkości dla danej potrawy, lecz pozo­stawić ją nieco niedogotowaną, ponieważ całkowite zmiękczenie potrawy następuje w czasie gotowania słoików z konserwą.

W „wekach" przyrządza się najczęściej potrawy z mięsa w ma­łych kawałkach oraz pieczone ptactwo domowe i dzikie. Należy zaznaczyć, że w słoikach „weka" mogą być konserwowane wszyst­kie wyroby mięsne, z tym że trwałość ich nie może być jednakowa.


Konserwy z mięsa można przyrządzać już całkowicie przypra­wione (z sosem, jarzynami, zasmażką itd.), gotowe do spożycia lub też tylko częściowo przyprawione. W tym ostatnim przypadku po­trawę doprowadza się do stanu spożycia po otwarciu słoika i ogrza­niu zawartości.

Znany jest jeszcze jeden bardzo prosty i skuteczny sposób we­kowania produktów spożywczych, nie wymagający gotowania słoików w kotle. Sposób ten polega na tym, że czyste i bardzo gorące słoiki z nałożoną gumką, wypełnia się potrawą z mięsa, drobiu, z warzyw lub owoców. Potrawy muszą być uprzednio przy­gotowane całkowicie tzn. gotowe do spożycia. Słoiki należy wypeł­niać nie do samego wierzchu, lecz na 3—4 grubości palca poniżej górnego brzegu słoja.

Po wypełnieniu słojów, na wierzch potrawy rozlewa się pół łyżeczki czystego nie skażonego spirytusu i natychmiast p o d p a-1 a się go zapałką. Gdy płomień obejmie całą powierzchnię po­trawy, lecz jeszcze nie zgaśnie (po 2—3 sekundach), należy nało­żyć pokrywkę mocno dociskając ją do słoja i założyć zaciski. Po krótkiej chwili pokrywka powinna tak mocno przylgnąć do brze­gów słoika, aby zdjęcie jej było możliwe tylko przez pociągnięcie wystającego na zewnątrz „uszka" gumki.

W ciągu pierwszych 3—4 dni zawekowane słoje należy spraw­dzać, czy który nie otworzył się. Otwarte słoje można powtór­nie zamknąć przy użyciu spirytusu.

Przepisy sporządzania konserw

SCHAB

Odpowiednią ilość schabu odciąć od kostek, pokrajać na cienkie plastry, opłukać, osuszyć, natrzeć solą, posypać kminkiem. Wsta­wić do dobrze nagrzanego piecyka na 15 minut i obsmażyć z każ­dej strony, polewając w czasie smażenia wywarem z mięsa lub małą ilością wody. Obsmażone kawałki schabu ułożyć w słoikach, zalać sosem i gotować: duże słoje 2 godziny, małe 1 godzinę 40 minut.


 


74


75

Zgłoś jeśli naruszono regulamin