Wniosek o czas wolny za nadgodziny pracownik może złożyć dopiero po powstaniu pracy nadliczbowej.doc

(32 KB) Pobierz
Wniosek o czas wolny za nadgodziny pracownik może złożyć dopiero po powstaniu pracy nadliczbowej

Wniosek o czas wolny za nadgodziny pracownik może złożyć dopiero po powstaniu pracy nadliczbowej

Jesteśmy firmą budowlaną i zdarza się często, że istnieje konieczność pracy poza normalnym czasem pracy. W związku z powyższym pracownicy podpisują oświadczenie, że w zamian za czas przepracowany ponad ustaloną normę proszą o udzielenie czasu wolnego w tym samym wymiarze. Czy takie jednorazowe oświadczenie jest wystarczające, aby zrekompensować godziny nadliczbowe czasem wolnym za każdą przepracowaną nadgodzinę 1 godziną wolną?

Jednorazowe oświadczenie pracownika nie wystarczy. Powinien on złożyć wniosek dopiero po wystąpieniu godzin nadliczbowych – z jednoczesnym zaproponowaniem terminu wykorzystania czasu wolnego.

Rozliczanie pracy nadliczbowej
Znani eksperci doradzają
jak nie popełnić błędu
www.prawo-pracy.com.pl

Czas wolny w skali 1:1 – tylko na pisemny wniosek pracownika
Rekompensata pracy nadliczbowej w postaci czasu wolnego od pracy może mieć miejsce albo na pisemny wniosek pracownika, albo bez tego wniosku - z inicjatywy pracodawcy. Na podstawie pisemnego wniosku pracownika w zamian za pracę w nadgodzinach udzielasz mu czasu wolnego w tym samym wymiarze, tzn. 1 godzina wolna za 1 godzinę nadliczbową. Jeżeli wynika to z wniosku, możesz udzielić pracownikowi czasu wolnego nawet po upływie okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły nadgodziny.

Pamiętaj!
Wnioski o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych powinieneś dołączać do karty ewidencji czasu pracy danego pracownika.

Wolne z Twojej inicjatywy – zawsze w wymiarze 1:1,5
W przypadku braku pisemnego wniosku masz prawo jednostronnie udzielić pracownikowi czasu wolnego, ale w wymiarze 1 godzina 30 minut za 1 nadgodzinę. Jednakże w takiej sytuacji możesz dokonać rekompensaty najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.

Wniosek na „przyszłe” nadgodziny – niedopuszczalny
Pracownik powinien określić we wniosku, za które godziny nadliczbowe i kiedy chce odebrać wolny czas. Nie musi w nim uwzględniać wszystkich nadgodzin. Może np. złożyć wniosek o czas wolny za niektóre z nich, a za inne otrzymać rekompensatę w postaci wynagrodzenia z dodatkiem za godziny nadliczbowe. Możliwe jest również złożenie jednego wniosku o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny wypracowane w różnych dniach. Jednak żaden wniosek nie może być zgłoszony wcześniej niż po wystąpieniu pracy nadliczbowej (jeżeli już, to ewentualnie tylko po wydaniu pracownikowi konkretnego polecenia takiej pracy). Nie możesz zatem uwzględnić, a tym bardziej zażądać od pracownika ogólnego (blankietowego) wniosku o zrekompensowanie czasem wolnym wszystkich nadgodzin. Wniosek o oddanie czasu wolnego za potencjalne (przyszłe, nieokreślone) godziny nadliczbowe ni e będzie miał mocy prawnej.

Podstawa prawna:

·         art. 151 § 1, art. 1512 § 1 i § 2 Kodeksu pracy, § 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin