zimowe sporty - scenariusze zajęć.doc

(49 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla zespołu edukacyjno – terapeutycznego

Scenariusz zajęć dla zespołu edukacyjno – terapeutycznego
(III klasa gimnazjalna)

 

Termin: 24 stycznia 2003r.

Miejsce: ZSS nr4 w Łodzi

Osoba prowadząca: Danuta Stolle – Grosfeld

Czas trwania zajęć: ok. 240 min.

Skład zespołu: Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
i znacznym.

Temat ośrodka tygodniowego: Zabawy i sporty zimowe.

Temat ośrodka dziennego: Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie.

 

Cele ogólne:

 

Ø      Zapoznanie uczniów ze skutkami zabaw w miejscach niedozwolonych.

Ø      Kształtowanie pełnej świadomości o zagrożeniach czyhających na lodzie i śniegu.

 

Cele szczegółowe:

 

Uczeń powinien:

Ø      posegregować ilustracje przedstawiające zabawy latem i zimą

Ø      wskazać wśród wielu ilustracji te, które przedstawiają zabawy na śniegu i lodzie

Ø      nazwać zabawy na śniegu i lodzie

Ø      wymienić charakterystyczne cechy pory roku – zima

Ø      rozumieć i wyjaśnić znaczenie określeń: niebezpieczeństwo czyha na lodzie, niebezpieczne zabawy

Ø      dostrzec związki przyczynowo skutkowe

Ø      porządkować w logicznej kolejności obrazki z historyjki obrazkowej

Ø      dokonać analizy treści wysłuchanego tekstu

Ø      czytać cicho ze zrozumieniem i dopasowywać wyrazy do obrazków

Ø      czytać całymi wyrazami (globalnie)

Ø      formułować poprawną odpowiedź na postawione pytanie

Ø      przepisać wyrazy stosując staranne, kształtne pismo i właściwe połączenia między literami

Ø      odróżniać zdania prawdziwe i fałszywe

Ø      właściwie reagować na polecenia nauczyciela

Ø      prawidłowo (bez zniekształceń) obrysować szablon zewnętrzny sanek – prowadzić ołówek przy krawędzi zewnętrznej obrysowanego kształtu.

Ø      wyciąć sanki nożyczkami po wyznaczonej linii i zagiąć wzdłuż wyznaczonych linii

Ø      przeliczyć elementy zbioru w zakresie 10 zachowując poprawną kolejność liczebnika

Ø      znać pojęcia: więcej, mniej, tyle samo

Ø      wiedzieć, że nie można wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne

Ø      współpracować z kolegą z ławki w zakresie dbałości o ład i porządek w czasie pracy

 

 

 

Metody pracy:

 

Ø      m. oparta na obserwacji

Ø      m. poszukująca (pogadanka)

Ø      m. waloryzacyjna (ekspresyjna)

Ø      m operatywna (realizacja zadań trudnych)

 

Formy pracy:

 

1.      Forma organizacji nauczania – dzienny ośrodek pracy

2.      Forma organizacji pracy uczniów:

Ø      zbiorowa, jednolita i zindywidualizowana

Ø      indywidualna zróżnicowana w ramach grupy

 

Środki dydaktyczne:

 

Ø      ilustracje przedstawiające letnie zabawy (jazda na rowerze, jazda na wrotkach, gra
w piłkę, budowanie zamków na piasku itp.)

Ø      ilustracje przedstawiające zimowe zabawy (lepienie kulek śniegowych, lepienie bałwana jazda na sankach jazda na łyżwach, hokej na lodzie, kulig)

Ø      tekst opowiadania pt.: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”

Ø      ilustracje duże przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach.

Ø      małe obrazki przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach

Ø      etykietki z wyrazami tak - nie

Ø      lizaki w kształcie dłoni w kolorze czerwonym i zielonym szablony przekreślające ilustracje (x)

Ø      szablony sanek

Ø      mazaki, nożyczki, długopisy, kleje

Ø      płatki śniegu z bibuły i z papieru

Ø      papier do formowania kulek

Ø      etykietki ze zdaniami np.:

­              Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy i jezdni.

­              Nie wolno jeździć na łyżwach na zamarzniętym stawie.

­              Nie wolno doczepiać sanek do samochodów.

 

Przebieg zajęć:

 

Zajęcia wstępne:

 

Powitanie nauczyciela z uczniami:

Ø      podanie każdemu ręki

Ø      powiedzenie „Dzień dobry”

 

Ustalenie dnia tygodnia:

Ø      wymawianie całym zdaniem nazwy dnia – „Dzisiaj jest......”

Ø      zaznaczenia strzałką dnia na planszy z nazwami dni.

Ø      utrwalenie pojęć: wczoraj – „Wczoraj był..................”, jutro – „Jutro będzie...............”.

 

Sprawdzenie listy obecności i zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki:

Ø      na liście tygodniowej uczniowie odwzorowują, bądź piszą po śladzie swoje imię
i nazwisko

Ø      na liście miesięcznej uczniowie piszą swoje imię i nazwisko.

 

Obserwacja zmian przyrodniczych i analiza stanu pogody oraz zaznaczenie na klasowych kalendarzach,

Ø      obserwacja pogody przez okno

Ø      słone opisanie pogody

Ø      wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie
na tygodniowym kalendarzu

Ø      narysowanie kredkami bieżącej pogody na miesięcznym kalendarzu.

 

Nawiązanie do tematu dziennego ośrodka pracy.

Nauczyciel odwołuje się do tygodniowej tematyki pracy i zdobytych wiadomości poprzez:

Ø      wychwycenie przez uczniów charakterystycznych zmian zachodzących w przyrodzie zimą (śnieg, lód, mróz, zaspy, zamieć, gołoledź itp.)

Ø      przypomnienie prośby z listu Pani Zimy do dzieci i z listu dzieci do Pani Zimy
(zabawy na śniegu i lodzie)

Ø      wyszukanie i segregowanie przez uczniów ilustracji przedstawiających zabawy związane z zimą i ich poprawne nazywanie

 

Ustalenie tematu lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki, na których z jednej strony napisany jest wyraz, a z drugiej strony cyfra. Zadaniem uczniów jest ułożenie liczb
w kolejności od najmniejszej do największej po odwróceniu kartek odczytanie
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin