POJĘCIE I KLASYFIKACJA METOD WYCHOWANIA.doc

(27 KB) Pobierz
7 (K)

7 (K). POJĘCIE I KLASYFIKACJA METOD WYCHOWANIA

 

 

 

              Definicję metod wychowania można rozpatrywać w wyraźnym związku z metod wychowania z zasadami postępowania wychowawczego, opartymi na wzajemnym komunikowaniu się ludzi w obrębie ogólnie wyznaczonych norm etyczno – moralnych. Termin „metoda wychowania” w płaszczyźnie psychologicznej wynika z podkreślenia istnienia w metodycznym postępowaniu zespołu bodźców, które oddziaływają bezpośrednio na system aktywności człowieka. W płaszczyźnie pedagogicznej zakłada się ujęcie metod wychowania w kontekście procesu wychowawczego, określającego szerokie działanie zaprojektowane i dobrane z punktu widzenia celów wychowania.

 

              E. Piotrowiak określa metody wychowania jako wszelkiego rodzaju stymulację zmian w osobowości wychowanka, jako sprawdzony układ zabiegów polegających na inspirowaniu i inicjowaniu działań pomiędzy przedmiotami wychowania, oparty o społecznie akceptowane normy społeczno – moralne.

 

              Metoda to element składowy procesu wychowawczego – sposób postępowania wychowawcy z wychowankiem w określonej sytuacji wychowawczej. Powinna charakteryzować się stosowaniem określonych, uporządkowanych środków działania, które w konkretnych sytuacjach wychowawczych można powtarzać.

 

              H. Muszyński metodą wychowania nazywa każdy wyodrębniony sposób postępowania wychowawczego, polegający na wywieraniu określonego wpływu na aktywność wychowanka, związany zawsze z dokonywaniem zmian w obrębie układu nagród i kar w danej sytuacji wychowawczej.

 

Podstawą klasyfikacji metod wychowawczych w ujęciu H. Muszyńskiego jest właśnie sposób wywierania wpływu na  wychowanka poprzez stosowanie w danej sytuacji nagród i kar. Sposób wywierania wpływu zależy od czterech elementów:

-          wychowawcy, jego autorytetu, działania i stosunku do wychowanków;

-          aktualnego stanu rzeczy, od którego zależy możliwość zaspokajania potrzeb dziecka;

-          otoczenia społecznego (grupa rówieśnicza i jej opinie);

-          wychowanek i jego potrzeby, poglądy, przekonania, postawy i ideały.

 

Wyróżnia się:

1.      Metodę wpływu osobistego – wynika z naturalnej skłonności człowieka do naśladowania innych osób mających uznanie i autorytet, np. wysuwanie propozycji, wyrażanie aprobaty, sugestie, oddziaływanie przykładem osobistym.

2.      Metodę wpływu sytuacyjnego – oddziaływanie pośrednie za pomocą sytuacji, które wychowawca może tworzyć, aby organizować doświadczenia wychowanków, np. nagradzanie, karanie, instruowanie, przydzielanie funkcji i ról społecznych.

3.      Metody wpływu społecznego – stosowanie tych metod opiera się na tym, że  wszelkie stosunki jednostki z grupą społeczną mogą być źródłem nagród i kar. Jest to poparte względami psychologicznymi. Wychowawca może wpływać na wychowanka pośrednio   poprzez grupę społeczną wykorzystując do swoich celów wszelkie zjawiska grupowe.

 

 

4.      Metodę kierowania samowychowaniem – mają one charakter wtórny w stosunku do wcześniej omawianych. Ich skuteczność zależy od przedstawionych trzech pierwszych metod oraz od dojrzałości uczniów, ich właściwości psychicznych i konkretnych sytuacji.

 

 

 

Konarzewski wyróżnia dwa rodzaje metod:

1.      Indywidualne – nagradzanie i karanie,  modelowanie, perswazja, technika zadaniowa.

2.      Grupowe – metody kształtowania odniesienia porównawczego, metody nacisku grupowego, metody kształtowania systemu ról i norm społecznych, metody kształtowania grupowych wzorów życia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin