słowniczek pojęć.doc

(23 KB) Pobierz

·               Percepcja (spostrzeganie) to proces złożony, którego istota dokonuje się na poziomie kory mózgowej. Informacje docierają przez narządy zmysłów drogami nerwowymi do wyspecjalizowanych ośrodków kory mózgowej. Tam dokonuje się ich właściwe opracowanie (analiza i synteza). Wszelkie nieprawidłowości lub opóźnienia w funkcjonowaniu tych wyspecjalizowanych struktur kory mózgowej powodują, że spostrzeżenia dziecka są nieprecyzyjne i niedokładne. Mogą prowadzić do trudności w czytaniu i pisaniu.

·               Percepcja wzrokowa – zdolność do rozpoznawania, różnicowania i interpretowania bodźców wzrokowych. Poziom percepcji wzrokowo – ruchowej ma znaczenie dla różnicowania kształtów graficznych, ich zapamiętywania i poprawnego odwzorowywania oraz odtwarzania z pamięci.

·               Pamięć wzrokowo – ruchowa – tj. zapamiętywanie, przechowywanie i poprawne odtwarzanie z pamięci kształtów graficznych.

·               Percepcja słuchowa – zdolność spostrzegania i różnicowania bodźców słuchowych.

·               Słuch fonematyczny  - najczęściej przyjmuje się, że słuch fonematyczny jest to -  zdolność różnicowania dźwięków mowy i zdolność do analizy i syntezy słuchowej. Słuch fonematyczny umożliwia różnicowanie fonemów czyli najmniejszych elementów składowych słów. Umiejętność analizy i syntezy słuchowej jest niezbędna do opanowania techniki czytania i pisania.

·               Słuchowa pamięć fonologiczna wyrazów – zapamiętywanie i przetwarzanie wyodrębnionych głosek w wyrazach, zapamiętywanie i odtwarzanie tych różnic.

·               Lateralizacja – rozwojowe odchylenie od przeciętnej sprawności organizmu, dotyczące nadrzędności jednej strony ciała nad drugą. Owa nadrzędność jest wyrazem normalnego rozwoju fizjologicznego, nie chodzi tu o odchylenie o charakterze patologicznym.” (przewaga stronna ciała). Podstawę lateralizacji organów parzystych stanowi dominacja jednej z półkul mózgowych. Zawsze półkulą dominującą jest półkula przeciwległa dla wiodącego z parzystych organów (ręki, nogi, oka, ucha).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin