Scenariusz zajęć z zakresu pedagogiki zabawy
Scenariusz zajęć opracowała: gr. A1 Ped. wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna
Grupa wiekowa: klasa I SP, czas trwania: 60 minut; scenariusz skierowany do grupy dzieci w celu ułatwienia kontaktu z innymi, współpracy, rozwoju, akceptacji w grupie oraz pobudzania twórczej aktywności dzieci
Treść programowa: Grupa wiekowa: 7 latki
- „ Spontaniczne zaspokajanie potrzeby ruchu”
- „ Reagowanie na sygnały muzyczne”
- „ Swobodny taniec przy muzyce”
- „ Wykonywanie układów tanecznych do muzyki”
- „ Nauka tańców polskich”
- „ Wspomaganie dziecka w rozwoju
intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, fizycznym, estetycznym”
- „ Rozwijanie sprawności fizycznej”
- „ Rozwijanie empatii”
- „ Nawiązywanie bliskich, pozytywnych kontaktów”
„Odkrywam siebie. Ja i moja szkoła” Program edukacji wczesnoszkolnej
w klasach I–III szkoły podstawowej. Jolanta Faliszewska
Wydawnictwo MAC Edukacja 2009
Temat zajęć: Zaczarowana kraina
Cele ogólne- dydaktyczne:
1. Poznanie zaczarowanej krainy, czarodzieja
2. Nauka przez zabawę
3. Kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
4. Pobudzanie twórczej aktywności dzieci
5. Rozwijanie wyobraźni, sprawności manualnej
6. Kształtowanie poczucia rytmu
Cele terapeutyczne:
1. Nawiązywanie pozytywnych stosunków, relacji w grupie
2. Rozładowanie napięcia psychicznego, mięśniowego, odprężenie
3. Rozwijanie koordynacji ruchowej
4. Rozwijanie integracji grupy
5. Rozwój twórczej aktywności
6. Usprawnianie, kształtowanie percepcji słuchowej, wzrokowej, ruchowej
7. Nawiązanie kontaktu dotykowego
8. Ćwiczenie reakcji: dźwięk- ruch
9. Ćwiczenie koncentracji uwagi
Cele operacyjne:
1. Uczeń potrafi współpracować z grupą
2. Uczeń potrafi poruszać się do rytmu
3. Uczeń potrafi stworzyć świat fikcji i utożsamiać się z fikcyjnymi bohaterami
4. Uczeń potrafi tańczyć poznany układ taneczny.
5. Uczeń przestrzega reguł współdziałania w zespole.
6. Uczeń wyraża w swojej pracy plastycznej indywidualny stosunek do prezentowanego tematu,
Metody:
1. Czynna- praktycznego działania, taniec ( podskoki)
2. Słowna- rozmowa, instrukcje, opowiadanie
3. Słuchowa- słuchanie opowiadanie, muzyki
4. Oglądowa- pokaz, obserwacja
Formy:
1. Grupowa: „ Czarodziejskie powitanie”, „ Zaczarowany dywan”, „ Bilard”, „ Kwiat Lotosu”, „ Taniec:”, „ Rzędowe szaleństwo”, „Deszczowa chmura”, „ Zaczarowany plakat”, „ Niewidomy rzeźbiarz”
2. Indywidualna: „Zaczarowany relaks”
Środki dydaktyczne:
- 25 złotych „zaczarowanych” czapek
- instrumenty perkusyjne: trójkąt, tamburyno, bębenek
- muzyka: „ Rok na karuzeli”, dźwięki burzy, deszczu, muzyka relaksacyjna- śpiew ptaków, szum morza, J. Strauss Jr. – Czeska Polka.
- czarodziej- manekin
- chusta animacyjna
- piłeczka
- duży arkusz papieru- brystol
- kolorowe czasopisma
- bibuła
- kleje
- nożyczki
- cukierki
Przygotowanie nauczyciela:
Literatura:
1. Bissinger- Ćwierz U., Muzyczna Pedagogika Zabawy w pracy z grupą, Wydawnictwo KLANZA, Lublin 2002.
2. Kędzior- Niczyporuk E., Wprowadzenie do Pedagogiki Zabawy, Wydawnictwo KLANZA, Lublin 1998.
3. Zabawy z chustą, Wydawnictwo KLANZA, pod redakcją Wasilak A., Lublin 2002.
Przygotowanie materiałów do zajęć i muzyki:
- muzyka: „ Rok na karuzeli”,
- dźwięki burzy, deszczu,
- muzyka relaksacyjna- śpiew ptaków, szum morza,
- J. Strauss Jr. – Czeska Polka.
Przebieg zajęć:
I. Wstęp:
Dzieci wchodzą do sali i otrzymują „ zaczarowane” złote czapki.
1.Czarodziejskie powitanie:
Wszyscy tańczą swobodnie przy akompaniamencie muzyki. W przerwach nauczyciel demonstruje w dowolnej kolejności dźwięki na instrumentach, na które poprzez dotknięcie uczestnicy „witają się” Dłonie- trójkąt, Stopy- bębenek, uszy- tamburyno.
Nauczyciel pełni rolę narratora, zaczyna opowiadać historię.
Opowiem wam pewną historię: za siedmioma górami, za siedmioma rzekami jest „Zaczarowana kraina”, w której rządzi czarodziej. Może za chwilę do nas przybędzie…
Nauczyciel prezentuje dzieciom czarodzieja ( manekin).
-Dzień dobry, dzieci.
Przybywam z Zaczarowanej krainy, ponieważ mam straszny problem. W mojej krainie zapanował smutek. Rzucił na nią klątwę zły czarnoksiężnik Ozyrys.
Czy pomożecie mi wprowadzić do mojej krainy radość i uśmiech?
-TAAAAK
Aby się to udało musicie wykonać 5 zadań.
Do Zaczarowanej krainy przeniesiemy się latającym dywanem.
2.Zaczarowany dywan:
Dzieci podchodzą do chusty, trzymają ją za uchwyty naprężoną na wysokości pasa, rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę do piosenki „ Rok na karuzeli”
Zaczynają od bardzo powolnego kręcenia stopniowo zwiększając tempo, po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje w drugą stronę.
II. Rozwinięcie
Jestem z was bardzo dumny. Szybko przenieśliśmy się do mojej krainy.
Waszym pierwszym zadanie, będzie gra w bilard.
1. Bilard:
Grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka, ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
Świetnie pierwsze zadanie wykonane!
W mojej zaczarowanej krainie jest piękny ogród, w którym rośnie dużo kwiatów. Jeden z nich jest wyjątkowy, sprawi on ,że wszystko stanie się kolorowe. Aby zakwitł musicie wykonać kolejne zadanie.
2.Kwiat Lotosu:
Jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą, pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg . Zwracają się w prawą stronę, idąc powoli zawijają siedzącego. Gdy jest on zawinięty do wysokości ramion zatrzymują się. I na klaśnięcie czarodzieja równocześnie szybko wycofują się powodując rozkwit kwiatka.
-Kolejnym zadaniem i to chyba najtrudniejszym będzie taniec, który musicie wykonać. Myślę że pójdzie wam świetnie, a więc nie marnujmy czasu!
3.Taniec: CZESKA POLKA
Ustawienie: dwa szeregi, partnerzy naprzeciw siebie.
Taniec:
Część A- 2 kroki odstawno- dostawne w prawą stronę
2 kroki odstawno- dostawne w lewą stronę
3 kroki do przodu, na cztery podanie dłoni i skłon głową
4 kroki do tyłu
Część A- powtarzamy
Część B - 8 krokami przechodzimy na miejsce partnera, mijając się, dotykamy wzajemni prawych dłoni
8 krokami wracamy na swoje miejsce i wykonujemy głęboki ukłon
Całość wykonujemy trzy razy.
- Brawo!!!, w zaczarowanej krainie jest już coraz więcej radości, jednak, aby było tu jeszcze weselej musicie podzielić się na 3 rzędy i wykonać zadanie
4.Rzędowe szaleństwo:
Dzieci ustawiają się w trzech równolicznych rzędach.
I rząd- nadający
II rząd- zagłuszający
III rząd- odbierający
Pierwszy rząd wymyśla dowolny wyraz (później następne wyrazy). Następnie wykrzykuje go jak najgłośniej. Drugi rząd stara się zagłuszyć ( może tupać, krzyczeć, machać rękami). Natomiast trzeci musi odgadnąć, co nadaje rząd pierwszy. Po odgadnięciu hasła następuje zmiana ról między rzędami.
- Posłuchajcie zbliża się burza (dzieci słuchają dźwięku burzy, deszczu), a na niebie pojawiły się deszczowe chmury, jednak jestem pewien, że nas nie wystraszą, zabawmy się w ganianego
5.Deszczowa chmura:
W wyznaczonym rogu Sali stoi 6 osób trzymających chustę- „ deszczową chmurę”. Reszta dzieci zajmuje miejsca po przeciwnej stronie. Na sygnał nauczyciela osoby z „ deszczową chmurą” biegną w kierunku uciekających dzieci, próbując ich nakryć. Osoby schwytane powiększą „ deszczową chmurę”.
- W zaczarowanej krainie panuje już radość. Ozyrys się was wystraszył i uciekł. Chciałbym, abyście stworzyli dla mnie zaczarowany plakat na pamiątkę, na którym wykleicie to co widzieliście lub robiliście lub to, co wam się najbardziej spodobało w mojej krainie.
6.Zaczarowany plakat:
Każdy uczeń wydziera z czasopism obrazek lub postać oraz wycina z bibuły jakiś kształt lub przedmiot, a następnie nakleja je w dowolnym miejscu na dużym arkuszu papieru- brystolu. Kolejni uczestnicy doklejają nowe elementy zmieniają wygląd pracy i ostatnia osoba zamyka całość działania. W ten sposób powstaje wspólny obraz, który dajemy w prezencie Czarodziejowi. Grupa może zastanowić się jaki tytuł nadać dziełu.
III.Zakończenie
- Chciałbym, abyście się teraz rozluźnili i zamienili w rzeźby.
1.Niewidomy rzeźbiarz:
W zabawie uczestniczy albo dwóch partnerów, albo dwie pary. Jedna osoba zamyka oczy- w tym czasie druga osoba tworzy z siebie figurę. Następnie
„ niewidomy” partner próbuje dotykiem ustalić kształt figury i ustawić się w tej samej pozycji, co jego partner.
- Nadszedł koniec dnia i muszę się już z wami pożegnać. Chciałbym wam bardzo podziękować za to, że wprowadziliście do mojej krainy radość i uśmiech. Proszę, abyście teraz odpoczęli posłuchali wesołych dźwięków w mojej krainie.
2.Zaczarowany relaks:
Dzieci kładą się na chuście, nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, dzieci zamykają oczy, odpoczywają i wyciszają się.
- Zostawiłem dla was niespodziankę (cukierki), spójrzcie w stronę okna ( dzieci zauważają na parapecie cukierki), czarodziej w tym czasie znika.
mpwjs