Konspekt zajęcia
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Temat: Zapoznanie dzieci z litera B, b wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Bałwanki oraz wyrazów: Bartek, but, buty
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery B, b
- określenie głoski b jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery B i b oraz identyfikuje go z głoską b
- intuicyjne rozpoznaje głoskę b jako spółgłoskę
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- orientuje się w schemacie swojego ciała
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach
Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji
Metody:
- metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1B., gazety, woreczki z grochem, tacki z kaszą, karty z wzorem litery B, b, karty ćwiczeń, obrazek z literą B, b, litery B i b drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, niebieska plastelina, mazaki w kolorze niebieskim, obrazki (balon, ananas, rower, torba, ekran, kogut)
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e
1. Powitanie
Zabawa Ludzie do ludzi – dzieci poruszają się w rytm muzyki, kiedy muzyka cichnie witają się przez podanie ręki z jak największą liczbą osób.
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Dzieci ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:
- wysuńcie do przodu lewą rękę i dotknijcie prawego ramienia, łokcia i biodra
- wykonajcie kilka skłonów, dotykając lewą dłonią prawej stopy, a potem prawego kolana
- unieście ręce do góry i powoli pokażcie jak pada śnieg
- pokażcie jak na ziemi przybywa śniegu: ukucnijcie, połóżcie dłonie na podłodze, potem unoście je coraz wyżej
3. Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozwiązanie zagadki: Gruby, biały z miotłą na podwórzu stoi. Mrozu ani śniegu wcale się nie boi. (bałwan)
- udzielenie odpowiedzi na pytania: Jak nazywa się pora roku, podczas której można ulepić bałwana?, Ile jest pór roku? wymieńcie pory roku po kolei
- ciekawostka: a wiecie, że słowo bałwan oznacza także fale morską?
4. Słuchanie piosenki pt. Bałwan
5. Ćwiczenia funkcji językowych
ü Omówienie piosenki:
- o czym marzył bałwanek?
- kto spełnił jego marzenie?
ü Kończenie wyrażeń: mały bałwanek – duży …, drobny śnieżek – gęsty …, mała Beatka – duża …
ü Dodawanie brakujących sylab, tak aby powstały słowa: …-wanek, …-wankowa
ü Jakie to słowa?: B-e-a-t-k-a, b-a-ł-w-a-n, b-a-l-o-n,
ü Podawanie przez dzieci przykładów wyrazów, w których głoska b jest w nagłosie i śródgłosie
ü Czy głoska b jest samogłoską czy spółgłoską?
ü Tworzenie wyrazy Bartek z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach: balon, ananas, rower, torba, ekran, kogut
- wypowiadanie całych wyrazów
- wypowiadanie pierwszej głoski każdego wyrazu (analiza)
- złączenie pierwszych głosek i wypowiedzenie utworzonego wyrazu (synteza)
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Bartek.
- dzielenie na głoski wyrazu Bartek
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Bartek z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Bartek
- budowanie modelu wyrazu Bartek
- pokaz drukowanej wielkiej litery B
- umieszczenie pod modelem wyrazu Bartek wielkiej drukowanej litery B oraz poznanych liter
ü Rozwiązanie zagadki:
Małe średnie, duże
Uwielbiają piesze podróże
Dobrze im szczotka służy
Bardzo szkodzą kałuże (buty)
ü Swobodne wypowiedzi dzieci n/t rodzajów butów noszonych w różnych porach roku
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu but.
- dzielenie na głoski wyrazu but
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu but z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie but
- budowanie modelu wyrazu but
- pokaz drukowanej małej litery b
- umieszczenie pod modelem wyrazu but małej drukowanej litery B oraz poznanych liter
ü Czytanie połączeń litery b z samogłoskami: ba, bo, bi, bu, by, be
II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e
1. Ćwiczenia ruchowe
Zabawa Bałwanki
Dzieci dobierają się parami, dzielą się na jedynki i dwójki. Podczas zabawy jedynki stoją bez ruchu, dwójki natomiast lepią bałwana (np. przechylają głowę osoby z pary, unoszą jej ręce)
Zabawa Bitwa
Dzieci jedną ręką gniotą kawałki gazety – formują z niej kulki. Dobierają się parami i rzucaja do siebie śnieżkami. Próbują rzucać jedną ręką a łapać drugą.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
· Dzieci ustawiają się parami jedno za drugim i podają sobie ręce. Osoby stojące z tyłu będą jadącymi na sankach, stojący z tyłu – ciągnącymi sanie.
· Dzieci siadają na dywanie. W rytm piosenki pt. Bałwanek wykonują gesty przypominające lepienie kulek ze śniegu.
· Dzieci otrzymują po jednym woreczku i słuchając piosenki pt. Bałwanek wystukują jej rytm na woreczku najpierw wewnętrzną a potem zewnętrzną stroną prawej dłoni.
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
Przyjrzyjcie się uważnie wielkiej literze B. Z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Który z nich należy pisać pierwszy. Czy pisząc literę B należy odrywać rękę od kartki? Podstawienie litery B pisanej w wyrazie Bartek. Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę B: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę B podczas śpiewania piosenki. Wykonajcie następujące ćwiczenia:
- napiszcie literę B palcem na wzorze
- powtórzcie to ćwiczenie słuchając piosenki
- śpiewajcie piosenkę i piszcie literę B na tacce z kaszą,
- śpiewając napiszcie literkę B w palcem powietrzu, a następnie stopa na podłodze.
Umieszczenie l...
kasia_k0302