KURCZAK FASZEROWANY.docx

(18 KB) Pobierz

KURCZAK FASZEROWANY

Składniki:
- 1 kurczak o wadze 1,2 - 1,4 kg,
- 2-3 łyżki masła,
- sól. 

Farsz:
- 150 g wątróbki drobiowej (lub cielęcej),
- 1 gruba kromka bułki wrocławskiej (lub jedna bułeczka) namoczona w mleku,
- 1/3 szklanki bułki tartej,
- 1 jajko,
- 1 łyżka masła,
- sól (1/2 łyżeczki),
- pieprz,
- cukier (1/4 łyżeczki),
- 1 łyżka posiekanej zielonej pietruszki,
- 2 łyżki zimnej wody. 

Potrzebne również będą nici bawełniane lub lniane. 

Jak przyrządzić?
1) Kurczaka nacieramy solą z zewnątrz i od środka. Zostawiamy w chłodnym miejscu i przystępujemy do przygotowania farszu. 

Farsz:
1) Masło ucieramy z jajkiem. Oczyszczoną z żyłek wątróbkę siekamy bardzo drobno i dodajemy do masy jajecznej. Dokładamy namoczoną w mleku i odciśniętą bułkę. Rozcieramy całość starannie. Dosypujemy bułkę tartą w takiej ilości, by powstała dość spoista i gęsta masa. Następnie przyprawiamy solą, pieprzem i cukrem. 

2) Dosypujemy posiekaną zieloną pietruszkę. Na koniec podlewamy farsz dwiema łyżkami naprawdę zimnej wody i mieszamy całość jeszcze raz starannie. 

3) Powracamy do nasolonego kurczaka. Skrzydełka odcinamy do pierwszego stawu. Szyję wycinamy pozostawiając skórę. Odcinamy kuperek. 

4) Kurczaka napełniamy dość ściśle przygotowanym farszem. Zaszywamy brzuszek lnianą lub bawełnianą nicią na okrętkę. 

5) Skrzydełka krępujemy nicią od dołu tak, by przylegały do korpusu. Przy okazji dociskamy nicią szyję do dolnej części torsu, a następnie składamy nóżki opuszczając je i krępując nicią. Można to zrobić za pomocą jednego kawałka nici. Można użyć dwóch. 

6) W foremce do pieczenia rozpuszczamy kilka łyżek wody z masłem. Wierzch kurczaka smarujemy masłem i wkładamy do średnio gorącego piekarnika. Pieczemy go ok. 1 godz. W trakcie pieczenia polewamy sosem z dna formy. Możemy kurczaka przewrócić raz na drugą stronę, na krótką chwilę. Jeśli sos zanadto wyparuje - podlewamy go wodą. Polewanie mięsa powtarzamy w miarę często. Dzięki temu mięso nie będzie wysuszone, a wierzch ładnie się przyrumieni. 

Kotlety mielone z indyka

Składniki:

500 g mielonego mięsa z indyka

1 jajko

1 cebula, 4 ząbki czosnku

1 łyżka ziół: majeranek, tymianek, oregano – do wyboru

1 mała bułka namoczona w mleku i odciśnięta

bułka tarta

olej, sól, pieprz

http://www.kuron.com.pl/szablony/kuron/images/lay/blok1_bottom_left.gif

Sposób przyrządzania:

Mięso mielimy z odciśniętą bułką. Cebulę siekamy w kostkę i wraz z posiekanym, utartym z odrobiną soli czosnkiem podsmażamy na łyżce oleju. Dodajemy do zmielonego mięsa. Wbijamy jajo, dodajemy przyprawy i dokładnie wyrabiamy na jednolitą masę. Kotlety mielone są tym lepsze, im dłużej je wyrabiamy. Zwilżonymi rękami formujemy kotlety, które po obtoczeniu w tartej bułce smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron aż do zrumienienia.

 

Pierogi z mięsem

Składniki:

Farsz mięsny

500 g mięsa rosołowego - ugotowanego

2 cebule

30 g masła, sól, pieprz

Ciasto pierogowe

500 g mąki (ok. 3 szklanek)

250 ml wody lub mleka

1 łyżka masła

sól

ew. 1 jajko

http://www.kuron.com.pl/szablony/kuron/images/lay/blok1_bottom_left.gif

Sposób przyrządzania:

Farsz:

Mięso przepuszczamy przez maszynkę. Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i przesmażamy na maśle, tak żeby się zeszkliła. Dodajemy cebulę do mięsa, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy i jeszcze raz przesmażamy. Jeśli farsz jest za suchy możemy dodać do niego 50 g szynki lub wędzonki, lub trochę wywaru z mięsa.

Ciasto

Najlepiej przygotować sobie wcześniej wszystkie produkty, tak żeby miały temperaturę pokojową. Mąkę przesiewamy na stolnicę, robimy w środku dołek ew. wbijamy do niego jajo i wlewamy łyżkę roztopionego masła. Powoli wlewamy też szklankę mleka lub wody (najlepiej żeby wlewany płyn był ciepły). Ilość dodanego płynu będzie zależała od wilgotności mąki. Oczywiście mąka bardziej sucha wchłonie więcej wody, czy mleka, stąd często słyszy się enigmatyczne rady doświadczonych gospodyń, że wody dolewamy tyle, ile zabierze mąka. Rozrabiamy ciasto najpierw nożem, a potem rękami (ok. 15-20 minut), aż powstanie jednolite, gładkie ciasto. Dobrze wyrobione ciasto powinno być elastyczne, gładkie, a po jego przekrojeniu zobaczymy wgłębienia i dziurki wypełnione powietrzem. Pozostawiamy je na pół godziny przykrywając je miską, żeby „dojrzało”, a następnie, dzielimy je na dwie, trzy porcje i wałkujemy na grubość 2 mm. Jeżeli nadziewamy pierogi owocami, to ciasto powinno być trochę luźniejsze i grubsze. Z ciasta wykrajamy foremką okrągłe placuszki, na środek nakładamy farsz i dokładnie zlepiamy brzegi, wrzucamy pierogi do gotującej, posolonej wody, po wypłynięciu gotujemy jeszcze 3 minuty i wyjmujemy łyżką cedzakową. Do ciasta pierogowego możemy dodać jajo, ale pamiętajmy, że jest ono wtedy twardsze.

 

Smalec

1 kg słoniny

500 g wędzonego boczku

1 duże kwaśne zielone jabłko

2 cebule

1 główka czosnku

1 łyżeczka zmielonego kminku

1 łyżka majeranku

sól, pieprz

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin