Syrop sosnowy.docx

(452 KB) Pobierz

Syrop sosnowy

W maju należy wybrać się w głąb lasu (najlepsze okazy sosen rosną w kompleksie Borów Dolnośląskich), i nazbierać młodych pędów z gałązek sosny. Najpiękniejsze pędy uzyskuje się z sosen młodych, rosnących na otwartych i nasłonecznionych polanach, gdzie podłożem jest piasek. Długość pędów nie powinna przekraczać około 12 cm, większe nie mają już tyle wartościowego soku, twardnieją oraz pokrywają się malutkimi igłami. Pędów nie płucze się, a jedynie usuwa z nich brązowe łuski.

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że należy obrywać, w taki sposób by nie blokować drzewku rozrastania się. Obrywanie pionowych pędów, poważnie deformuje sosnę oraz może stać się powodem jej obumarcia. Tego samego dnia układamy je w dużym słoju, przesypując kolejne warstwy cukrem. Słój obwiązujemy płótnem lub ściereczką lnianą i stawiamy w ciepłym miejscu na 7-10 dni. Kiedy na dnie słoja zbierze się dużo gęstego płynu, odcedzamy go przez gazę, wyciskamy mocno resztki pędów i zlewamy do szczelnych słoików. Dla dobrego przechowywania słoiki najlepiej trzymać w lodówce. Na dnie słoja zwykle zbiera się też skrystalizowany cukier, który po dodaniu ciepłej, przegotowanej wody daje aromatyczny napój.

Druga metoda o wiele szybsza, polega na podobnych czynnościach tyle, że przygotowany słój wstawiamy do gotującej wody, i gotujemy pędy na malutkim ogniu, przez około 30 minut. Pamiętać trzeba o tym, by pędów nie przegrzać, zbyt duża temperatura lub długi czas gotowania może spowodować wydzielanie się nieprzyjemnych estrów, co popsuje smak całego syropu. Dla urozmaicenia lekarstwa można dodać cytrynę lub zastosować lipowy miód zamiast cukru.

Uzyskany w ten sposób syrop odcedzamy i rozlewamy w słoiki, pozostawiając na zimową porę. Dawkowanie syropu powinno wyglądać w następujący sposób. Dorośli powinni zażywać po 1 łyżce 3-4 razy dziennie, dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie (w nasilającej się chorobie 4 razy). Syrop sosnowy można dodawać do herbatek ziołowych np. lipowej, z kwiatów bzu czarnego, bądź jako zwykły dodatek do herbaty z cytryną.

Wnioski pozostawiam do indywidualnego rozstrzygnięcia, osobiście stosuje wytwarzany przeze mnie syrop 365 dni w roku i wiem, że kaszel mi nie groźny. Sosnowa siła skupiona w słodkim i smacznym syropie przenika uwidacznia się kondycją i pełnią zdrowia.

 

 

Syrop z sosny jest łatwy do przygotowania. Niestety, aby go zrobić, musimy zaczekać do maja, bo właśnie wtedy trzeba zebrać młode pędy (nie powinny być dłuższe niż 12 cm) tego drzewa.

Oto nasz prosty przepis na syrop z sosny:

Młode pędy sosny (przyrost z jednego roku - te z końców gałęzi) umyć, włożyć do garnka i zalać wodą tak, by pędy były w całości przykryte. Gotować 1,5 - 2 godziny. Odcedzić wywar. Na każdy litr wywaru dodać 1 kg cukru. Gotować na wolnym ogniu ok. 2,5 godziny. Gorący syrop z sosny przelewać do szklanych butelek. Dobrze zakręcić. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.

Syrop z sosny - dawkowanie:
Dorośli - po 1 łyżce 3-4 razy dziennie, dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

 

PRZEPIS:
W celu przygotowania syropu z sosny, wykorzystuje się jej młode pędy. Ważne jest, aby pokryte były brązową skórką, co świadczy o przyroście w bieżącym roku. Pędy te powinny odpowiadać długości palca i powinny być lepkie od żywicy. Najlepiej jest zrywać je na początku maja. Należy pamiętać także o tym, aby nie zrywać wszystkich młodych pędów, jakie sosna wypuściła, gdyż uniemożliwiłoby to dalszy jej wzrost.

Młode końcówki wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy 1,5 - 2 godziny, następnie odlewamy powstały wywar od końcówek. Wywar wlewamy do garnka. Na każdy litr wywaru 1 kg cukru. Wszystko gotujemy na małym ogniu przez 2 - 2,5godziny.Następnie gorący przelewamy do szklanych buteleczek i zakręcamy.
Syrop ten jest doskonałym lekarstwem pomocnym w problemach górnych dróg oddechowych, oraz w leczeniu wszystkich rodzajów kaszlu. Przynosi ulgę w przeziębieniu, grypie, katarze a także wpływa wzmacniająco na organizm.

 

http://4.bp.blogspot.com/-TG6wD4hb4sU/TeI3SDzXNxI/AAAAAAAACxg/h4euEqePO3k/s640/syrop+sosnowy1.JPG

http://4.bp.blogspot.com/-Z8qfxmiMIqs/TeI3nqKszZI/AAAAAAAACxo/dWlvEVkp4ac/s640/syrop+sosnowy2.JPG

 

http://4.bp.blogspot.com/-Mc6nlc8pMjs/Tcetj17HfuI/AAAAAAAAF9M/Hf5r-BK-WuA/s1600/sosna2+041.JPG

Przepis na syrop sosnowy jest dość banalny.

Wystarczy zebrać przyrosty sosnowe, posiekać (uwaga ręcznie) i zasypać cukrem tak jak robi się to z owocami. Po kilku dniach, gdy w słoju pojawi się sok, zlewamy go do buteleczek(przecedzając przez gazę) .Syrop można całą zimę przetrzymywać w lodówce (nie pasteryzujemy).

W tym roku mam zacny plan, by pozostałości poprodukcyjne, zalać dodatkowo spirytusem

(ktoś polecił mi taki sposób) i miejmy nadzieję że powstanie pyszna nalewka.

Tak ku zdrowotności oczywiście ;)!

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin