Podstawy Rachunkowości - Ćwiczenia.doc

(449 KB) Pobierz
Rachunkowość w firmie polega na ewidencjonowaniu transakcji w sposób chronologiczny i systematyczny pozwalający okresowo ustalić wyniki gospodarcze w firmie

Rachunkowość w firmie polega na ewidencjonowaniu transakcji w sposób chronologiczny i systematyczny pozwalający okresowo ustalić wyniki gospodarcze w firmie.

Rachunkowość to system gromadzenia, przetwarzania, interpretacji i prezentacji informacji o sytuacji majątkowo- finansowej jednostki gospodarczej przedsiębiorstwa. Podstawowym aktem prawnym regulujący zasady prowadzenia rachunkowości w Polsce jest ustawa o rachunkowości z dnia. 29.09.1944 r. z późniejszymi zmianami.

Rachunkowość jest ważnym źródłem informacji o funkcjonowaniu firmy, umożliwia, bowiem bieżąca kontrole działalności gospodarczej. W rachunkowości obowiązuję zasada, że każde zdarzenie gospodarcze wpływające na zmianę majątku firmy i źródła jej finansowania musi być zarejestrowana.

Informacje napływające z rachunkowości pozwalają decydentom ocenić stan jednostki, przewidzieć szanse i zagrożenie oraz podjąć decyzje.

Rachunkowość spełnia w jednostce gospodarczej następujące funkcje:

- informacyjną

- kontrolną

- analityczną

Funkcja informacyjna polega na dostarczaniu informacji potrzebnych do kierowania przedsiębiorstwem. Kontrolna polega na ochronie mienia przedsiębiorstwa przez systematyczna kontrolę e dokumentacji i ewidencji.

Funkcja analityczna sprowadza się do interpretacji danych liczbowych zawartych w zestawieniach i ich analizie.

Funkcja kontrolna rachunkowości umożliwia m.in. zabezpieczenie majątku przedsiębiorstwa przed upadłością oraz wpływa na jego racjonalne funkcjonowanie.

Współczesna rachunkowość dzielona jest na

- rachunkowość zarządczą

- rachunkowość finansową

Rachunkowość zarządcza – system gromadzenia, opracowania i prezentacji informacji finansowych i operacyjnych dotyczących przeszłych i przyszłych zjawisk gospodarczych w celu wspomagania kierownictwa firmy w plasowaniu, podejmowaniu decyzji i kontroli.

Rachunkowość finansowa – jest to ta cześć systemu informacyjnego rachunkowości, która jest podporządkowana systemowi pracy. Obejmuje informacje o majątku i dokonaniach finansowych jednostki, których zakres i zasady pomiaru są normowane ustawą o rachunkowości.

Podmiotowy zakres rachunkowości

Cechą charakterystyczna rachunkowości jest jej podmiotowość. Oznacza to prowadzenie rachunkowości w podmiocie gospodarczym, który ma wyodrębniony majątek oraz określonego właściciela. Podmioty, zobowiązane do prowadzenia rachunkowości zgodnie z ustawą o rachunkowości, to mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terenie RP.

- spółki prawa handlowego i prawa cywilnego oraz innych osób prawnych z wyjątkiem Skarbu Państwa i NBP.

- osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wynosiły, co najmniej równowartość 800 000euro.

- jednostki działające na podstawie prawa bankowego, prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych

- jednostki budżetowe i ich gospodarstwa pomocnicze, zakłady budżetowe, fundusze celowe

- zagraniczne osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność na terenie Polski

- jednostki otrzymujące dotację lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych.

Zasady rachunkowości

Do podstawowych zasad rachunkowości zaliczamy:

- zasada wiernego obrazu – wymaga, aby księgi rachunkowe oraz sprawozdania finansowe zapewniały rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej, finansowej, wyniku finansowego oraz rentowności jednostki gospodarczej.

- zasada ciągłości działania – oznacza, że podmiot w sposób ciągły stosuje przyjęte zasady rachunkowości w kolejnych latach obrotowych, tak samo grupując operacje na kontach, wyceniając składnik majątkowe ustalając wynik finansowy.

- zasada kontynuacji - działalności przyjmuje założenie, że podmiot będzie kontynuował w dającej przewidzieć przyszłości, działalność gospodarcza w niezmniejszonym istotnie zakresie.

- zasada periodyzacji – nakazuje podział zdarzeń gospodarczych w przedziały czasowe i ujecie w nich rezultatów działalności podmiotu

- zasada memoriałowa – określa obowiązek ujęcia operacji gospodarczych w księgach tego okresu, w którym dana operacja wystąpiła, Anie w momencie kasowego wykonania tych operacji.

- zasada ostrożnej wyceny- polega na takiej wycenie składników majątku i kapitałów, aby wiernie przedstawić wynik finansowy

 

Majątek jednostek gosp.

1.      Jednostka gospodarująca musi dysponować określonymi środkami gosp. Oraz odpowiednia kadra. Środki gosp. Jednostki nazywane są majątkiem albo aktywami

Środki gospodarcze

A Majątek trwały

B Majątek obrotowy

-Wartości niematerialne i prawne

-zapasy

-Rzeczowe aktywa trwałe

-należności krótkoterminowe

-Należności długoterminowe

-inwestycje krótkoterminowe

-Inwestycje długoterminowe

 

 

2.      Aktywa trwałe występują w wielu procesach gosp., zużywając się stopniowo, zalicza się do nich:

a) wartości niematerialne i prawne, czyli nabyte przez jednostkę prawa majątkowe, nadające się do gospodarczego wykorzystania o przewidywalnym okresie użyteczności, dłuższym niż rok

- koszty zakończonych praw rozwojowych ( są to badania przynoszące efekt wykorzystywanych do produkcji nowych lub ulepszonych produktów)

- wartość firmy (jest to różnica między ceną nabycia określonej jednostki, a niższą od niej wartością godziwą przyjętych aktywów netto, wartość godziwa jest to kwota, za jaką mogłaby zostać wymieniony majątek)

- inne wartości materialne i prawne, do których zalicza się: autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje prawo do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych i zdobienniczych, wiedze technologiczną.

b)rzeczowe aktywa trwałe:

- środki trwałe, do których zalicza się środki rzeczowe o przewidywanym okresie, użyteczność dłuższym niż rok. Są to m.in. nieruchomości,w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, maszyny, urządzenia, środki transportowe, inwentaż żywy.

- środki trwałe w budowie; nabycie gruntów pod budowę, prace budowlano- montażowe, dokumentacja projektowo-kosztorysowa, nadzór inwestorski głównego wykonawcy, ubezpieczenia budowlanych składników majątku, opłaty urzędowe i materiałowe, odsetki i prowizje od kredytów w okresie realizacji budowy, założenie pierwszej zieleni

- należności długoterminowe- kwoty pieniężne należne od osób trzecich, których zapłata nastąpi po upływie 12 m-cy

- inwestycje długoterminowe-, czyli aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, musza stanowić lokatę kapitału, na okres dłuższy niż12 m-cy.

3.      Aktywa obrotowe

Aktywa obrotowe stanowiączęść aktywów jednostki, która na skutek uczestnictwa w procesach gosp. Znajdujące się w ciągłym ruchu, zmieniając swoją postać. Zalicza się do nich m.in.:

a)     zapasy, przeznaczone do zbycia albo zużycia w ciągu 12 m-cy, albo w czasie cyklu produkcyjnego.

W skład zapasów wchodzą:

-materiały, przedmioty pracy, z których wytwarzane są produkty lub wspomagające produkcje, takie jak materiały biurowe, środki czystości, opakowania, paliwa, części zamienne maszyn i urządzeń.

- półprodukty i produkty w toku, to produkty znajdujące się jeszcze na stanowiskach produkcyjnych lub takie, które przeszły już pewien etap produkcji i mogą być dalej obrabiane albo odsprzedane

- produkty gotowe, zakończone produkty prac, które mogą być sprzedane, zalicza się do nich wyroby gotowe, wykonane prace naukowo0badawcze i projektowe

- towary są to produkty pracy nabyte w celu dalszej odsprzedaży:

b) należności krótkoterminowe obejmują ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część należności z innych tytułów niezaliczanych do aktywów finansowych, które stają się wymagalne w ciągu dwunastu miesięcy od dnia bilansowego

- od odbiorców z tytułu dostaw robót i usług

-od budżetów z tytułu podatków i ceł

- od ZUS-u z tytułem ubezpieczeń społecznych

- od pracowników z tytułu zaliczek niedoborów

c) inwestycje krótkoterminowe

- udziały akcje

- inne papiery wartościowe

- udzielone pożyczki krótkoterminowe

- środki pieniężne w kasie

- środki pieniężne w banku

-inne środki pieniężne – czeki, weksle obce

 

Ćwiczenie 1

Przedsiębiorstwo posiada następujące aktywa. Dokonaj podziału wymienionych aktywów na trwałe i obrotowe, ustal wartość aktywów ogółem, aktywów trwałych i obrotowych.

 

Aktywa               Wartość (zł)

1.      Grunty               60 000,-             

2.      Budynek administracyjny              320 000,-

3.      Budynek produkcyjny              580 000,-

4.      Samochód ciężarowy              32 000,-

5.      Samochód ciężarowy               18 000,-

6.      Samochód osobowy               20 000,-

7.      Maszyny produkcyjne              600 000,-

8.      Materiały biurowe              2 000,-

9.      Materiały produkcyjne              160 000,-

10.  Komputery              22 500,-

11.  Program komputerowy              4 000,-

12.  środki pieniężne w kasie              1 800,-

13.  środki pieniężne na rachunku bankowym               110 000,-

14.  Należności od odbiorców krótkoterminowe              3 000,-

15.  Produkty gotowe              250 000,-

16.  Meble biurowe              8 000,-

 

AKTYWA TRWAŁE

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin