TWARZ.doc

(422 KB) Pobierz
TWARZ

TWARZ

Kompresy z ziół

Kompresy ziołoweGorące i ciepłe kompresy z ziół zmiękczają warstwę rogową naskórka, oczyszczają pory, ułatwiają prawidłowe krążenie krwi, a tym samym pozwalają skórze lepiej oddychać i szybciej wchłaniać stosowane kremy.

Do kompresów ziołowych nadają się prawie wszystkie rośliny lecznicze.

Do skóry przetłuszczonej, zanieczyszczonej: kwiat rumianku, kwiat arniki, dziurawiec, szałwia, tymianek, kwiat lipy, krwawnik, nagietek, stokrotka, skrzyp polny. Przy tego rodzaju cerach napar powinien być bardziej intensywny, a dla osiągnięcia właściwego efektu (m.in. poprawienia kolorytu cery i zwężenia porów) stosujemy kolejno kompresy gorące i zimne.

Do skóry zwiotczałej z widocznymi czerwonymi żyłkami: liście brzozy, ziarnopłon, tymianek, skrzyp polny;

Do skóry suchej, wrażliwej: kwiat rumianku, kwiat lipy, nagietek, rozmaryn, kwiat róży, kwiat lawendy. Napar z arniki i rozmarynu ożywia i odświeża bladą, zmęczoną twarz na przeciąg kilku godzin. Przy cerze suchej stosujemy wyłącznie kompresy o temperaturze pokojowej z tym, że ostatni kompres powinien być chłodny.

Przygotowanie: 2 łyżki suszonych ziół (pojedynczych lub w mieszance) zalać 0,5 l wrzątku, parzyć przez 10-15 minut, przecedzić przez gęste sitko. Zmoczyć w gorącym naparze bawełnianą lub lnianą ściereczkę i położyć ją na 5-20 minut na dobrze oczyszczoną twarz i szyję. Po zdjęciu kompresu cerę normalną i suchą pokrywamy cienką warstwą kremu nawilżającego, a cerę tłustą przecieramy tylko płynem odżywczym.

Maseczki ziołowe do twarzy

Ziołowe maseczki

 

Zioła to nie tylko skuteczne leki, ale także naturalne kosmetyki. W kosmetyce stosowane są nie tylko do kompresów i parówek, ale również jako maseczki na twarz. Ziołowe maseczki pomogą usunąć martwy naskórek, oczyszczą pory i zapobiegną przedwczesnym zmarszczkom. Najlepsze efekty osiągniesz stosując je raz w tygodniu.

Proponujemy na początek klasyczne maseczki ziołowe dla tłustej oraz dla suchej i normalnej cery. Możesz jednak przygotowywać własne kombinacje maseczek, wykorzystując zioła odpowiednie do Twojej cery.

 

Maseczka dla cery tłustej

1 łyżkę świeżych drożdży i 1 łyżeczkę sproszkowanego skrzypu polnego mieszamy z przegotowaną wodą. Masa powinna być gęsta! Następnie dodajemy kilka kropli soku cytrynowego i gotową maseczkę nakładamy na twarz. Po upływie 20 minut zmywamy zimną wodą.

Maseczka dla cery tłustej o rozszerzonych porach
 

Po 1 łyżce zmielonych bratków, skrzypu polnego i rumianku, 1 łyżkę drożdży i kilka kropli 3 procentowej wody utlenionej rozprowadzić ciepłą, przegotowaną wodą, nałożyć na twarz i przykryć mokrą gazą, zwilżoną w gorącej wodzie.

Maseczki dla cery normalnej i suchej

·         1 łyżkę zmielonych płatków owsianych, po 1 łyżeczce zmielonego rumianku i szałwii, 1 łyżeczkę miodu oraz kilkanaście kropli oliwy z oliwek wymieszać z przegotowaną wodą na gęstą papkę. Nałożyć na twarz i szyję na 20 minut. Po zdjęciu maseczki spłukać skórę zimną woda. Uwaga: przy wrażliwej cerze płatki owsiane można zastąpić łyżką mleka w proszku. Maseczkę trzymamy na twarzy ok. 15 minut, a następnie zmywamy letnią wodą.

·         Po 2 łyżki kwiatu rumianku, lipy, lawendy i szałwii utrzeć na pył w fajansowej miseczce, zalać wrzątkiem, tak aby uzyskać gęstą papkę, Przykryć na chwilę, żeby zioła dobrze namokły. Znowu dolać nieco wrzątku i ciepłą masę nałożyć na twarz i szyję na 20 minut. Zmyć letnią wodą.

Domowe maseczki do każdego rodzaju cery

Maseczki naturalne dla każdej ceryMaseczki stosujemy, aby odświeżyć, oczyścić twarz, złagodzić podrażnienia, oraz nawilżyć ją i odmłodzić poprzez wzmocnienie ukrwienia naszej skóry.

Zasady stosowania: Przed każdym zabiegiem skórę należy gruntownie oczyścić. Preparaty nakładaj szpatułką lub pędzelkiem, omijając oczy , usta i brwi. Podczas zabiegu połóż się i postaraj się odprężyć. Ciepły kompres dodatkowo wzmocni działanie. Na koniec zetrzyj maseczkę papierowym ręcznikiem i spłucz obficie wodą - początkowo letnią, potem zimną.

Maseczka miodowo-mleczna
1 żółtko, 4 łyżki pełnego mleka, 1 łyżka miodu, krzemionka
Wymieszać dobrze miód, mleko, płynny miód, dodać taką ilość krzemionki, aby powstała dająca się rozsmarować papka. Po 15 minutach spłukać letnią wodą. Działa odświeżająco i odżywia skórę.

Maseczka i peeling miodowy
Łyżeczkę miodu wymieszać z łyżką zmiażdżonych migdałów i dwiema łyżkami płatków owsianych, dodać łyżkę soku z cytryny i dokładnie wymieszać. Otrzymaną masę wmasować delikatnie w skórę i pozostawić na 10 minut. Potem spłukać letnią wodą. Ma działanie złuszczające i nawilżające.

Maseczka z banana lub brzoskwini
Banan lub brzoskwinia, 2 łyżki śmietany
Dojrzały owoc rozgnieść i zmieszać z odrobiną śmietany. Nałożyć na twarz na 20 minut i spłukać letnią wodą.

Naturalne maseczki II

Maseczka regenerująca z lipy
Rozdrobnione zioła lipy (lub mieszanki lipy i np. rumianku, bławatka, skrzypu i przywrotnika) zalewamy szklanką wody i zagotowujemy. Gdy rozmiękną, nakładamy ciepłą, lecz nie gorącą, papkę na twarz i szyję, przykrywamy złożonym podwójnie płatem gazy, nasączonej odwarem z tych ziół. Po 20 minutach zmywamy maseczkę lekko ciepłą wodą.

Maseczka z żółtka, miodu i rumianku

Maseczka z żółtka, utartego z łyżeczką miodu, oliwy oraz łyżką mocnego naparu z rumianku nadaje cerze gładkość, zamyka pory, rozjaśnia i czyści skórę. W razie potrzeby (np. na przedwiośniu) trzeba ją stosować jako kurację co drugi dzień przez 2 tygodnie.
Przy chropowatej i popękanej skórze (np. na nogach, ramionach) dobrze jest robić okłady (a na twarz maseczki) z odwaru rumianku w mleku (zamiast w wodzie).

Odżywcza i wygładzająca maseczka hiszpańska z fasoli
Fasolę gotujemy w niewielkiej ilości wody i przecieramy przez sitko. Dodajemy sok z cytryny i łyżkę oliwy. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Zmywamy letnią woda.

Maseczka odmładzająca z karczocha
1 serce karczocha zmiksować z łyżeczką jogurtu i kilkoma kroplami cytryny. Nałożyć na twarz, zmyć po 20 minutach ciepłą przegotowaną wodą.

Okład z ogórka na wygładzenie skóry
Pokroić dojrzały ogórek na cienkie plasterki, włożyć do mleka i odstawić na 1 godzinę. Namoczyć watę w mleku i posmarować twarz, a następnie obłożyć ją plasterkami ogórka. Skóra stanie się jędrna i gładka.

Naturalne maseczki III

Wybielająca maseczka z ogórka
1 świeży ogórek utrzeć na szklanej tarce. Otrzymaną masę wymieszać ze szczyptą mąki ziemniaczanej na dosyć gęstą papkę. Nałożyć na twarz i szyję na 20 minut. Następnie zdjąć maseczkę i opłukać twarz zimną wodą.

Okład z pomidora na odświeżenie skóry
Plasterki pomidora umieścić pomiędzy dwoma warstwami gazy i obłożyć nimi twarz na 20 minut. Następnie zmyć twarz letnią wodą.

Maseczka z truskawek na poprawę cery
Kilka rozgniecionych truskawek wymieszać z 4 łyżkami surowego mleka. Nałożyć maseczkę na twarz i przykryć gazą. Po 20 minutach zmyć twarz letnią wodą. Jeśli chcemy zastosować maseczkę bez gazy należy do masy dodać 1-2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej. Maseczka działa tonizująco i odświeżająco.

Szybka maseczka odżywiająca i witaminizująca skórę
Zamiast przygotowywać maseczkę, z którą trzeba leżeć przez 20 minut, można po prostu rozkroić 1-2 truskawki i natrzeć sokiem twarz i szyję, zwilżając także lekko powieki. Przez 20 minut można z taką maseczką krzątać się po domu. Zmywamy maseczkę chłodną wodą. W ten sam sposób można zrobić maseczkę z winogron.

Maseczka winogronowa
Łyżkę soku z winogron wymieszać z tłustym kremem i rozprowadzić na twarz i szyję na 15 minut. Po tym czasie zmyć mleczkiem do twarzy.

Naturalne maseczki IV

Na zregenerowanie skóry
Pulpę ze świeżego pomidora nałożyć na twarz na 10 minut. Następnie usunąć masę i zmyć twarz watą namoczoną w letniej wodzie, najlepiej różanej. Pomidory regenerują skórę, nawilżając ją odpowiednio. Jeżeli po tym zabiegu wyjdziecie się opalać, skóra nabierze bardzo prędko brązowego koloru.

Okłady z rzodkwi na piegi i plamy na skórze
Wymieszać na jednolitą masę pół łyżeczki czarnej rzodkwi z łyżką mąki i szklanką jogurtu, umieścić między dwiema warstwami gazy i obłożyć miejsca z plamami. Okład trzymać przez pół godziny, a następnie zmyć letnią wodą. Nie zostawiać kompresu na ciele dłużej niż godzinę, gdyż może podrażnić skórę.

Maseczka z porzeczek na piegi
Około 150 g niedojrzałych porzeczek rozgnieść widelcem i dodać łyżkę stołową rozgrzanego miodu. Papkę nałożyć na miejsca występowania piegów i po pół godzinie zmyć ciepłą wodą. Po zmyciu skórę należy oklepać rozcieńczonym sokiem z cytryny.

Maseczka z selerów
Utrzeć korzeń selera, zalać mlekiem, tak aby powstała papka, odstawić, a po godzinie okładać nią twarz. Po 10 minutach zmyć letnia wodą. Jednocześnie masować twarz okrężnymi ruchami, a skóra uelastyczni się i będzie świeższa.

Maseczka z malin
Około 2 łyżeczek soku z malin wymieszać z 4 łyżeczkami stołowymi surowego mleka. Mieszanką nasączyć gazę opatrunkową złożoną w 3 warstwy. Położyć na twarzy i trzymać do zaschnięcia, następnie umyć twarz letnią woda.

Poprawa cery
Sok z 1/2 cytryny i 1 żółtko wymieszać, odstawić na pół godziny. Rozprowadzić na twarz i szyję, pozostawić przez 20 minut. Twarz zmyć letnią, przegotowaną wodą. Stosować raz w tygodniu.

Naturalne maseczki V

Na sińce pod oczami
Utrzeć połowę dużego ziemniaka, podzielić na 2 części, każdą z nich zawinąć w gazę i położyć na oczy. Odpoczywać przez 15-20 minut.

Okład z ziemniaka na złagodzenie objawów nadmiernego opalania
Plasterki ziemniaka położone na skórę zaczerwienioną od słońca usuną zaczerwienienie. Pozostawić je przez 15 minut.

Rozjaśnienie skóry
2 łyżki płynnego miodu wymieszać z łyżką soku z cytryny i 3 łyżkami śmietanki. Nakładać lekko podgrzaną papkę. Po 20 minutach zmyć ciepłą wodą i wklepać krem i witaminę E.

Ujędrniająca maseczka z gruszki
1 łyżkę stołową świeżo wyciśniętego soku gruszkowego zmieszać z 1 łyżką stołową twarogu i nanieść na twarz i dekolt. Po 20-30 minutach zmyć letnią wodą. Mieszanka ta odżywia i ujędrnia skórę.

Najbardziej wartościowe oleje a rodzaj twojej cery

Cera sucha
- olej z avocado,
- olej z jojoby,
- olej z orzechów makademii,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z oliwek,
- olej z dzikiej róży,
- olej z ogórecznika lekarskiego,

Cera normalna
- olej z jojoby,
- olej z orzechów makademii,
- olej sezamowy,
- olej z orzechów laskowych,
- olej z dzikiej róży,

Cera dojrzała
- olej morelowy,
- olej z dzikiej róży,
- olej z wiesiołka,
- olej z pestek dyni,

Cera mieszana
i tłusta
- olej z pestek winogron,
- olej z jojoby,
- olej z orzechów laskowych,
- olej z dzikiej róży,
- olej słonecznikowy,
- olej sojowy,
- olej arganowy,

Cera trądzikowa
- olej z jojoby,
- olej z orzechów laskowych,
- olej z czarnuszki siewnej/z kminku czarnego,
- olej z krokosza,
- olej sojowy,

Cera zniszczona
- olej z dzikiej róży,
- olej z jojoby,
- olej z orzechów makademii,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z oliwek,
- olej z dyni,
- olej z kiełków pszenicy,
- olej słonecznikowy,
- olej sezamowy,

Cera wrażliwa
- olej z kminku,
- olej z jojoby,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z dzikiej róży,

Do opalania
- olej z jojoby,
- olej z avocado,
- olej z orzechów makademii,
- olej z oliwek,

Dla dzieci
- olej z orzechów makademii,
- olej migdałowy,
- olej morelowy,
- olej z oliwek,
- olej sezamowy,
- olej słonecznikowy,

Pielęgnacja włosów
- olej kokosowy,
- olej rycynowy,
- olej z jojoby,
- olej z dyni,
- olej z orzechów makademii,
- olej z oliwek.

Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego.
Rozmaryn i mięta cię pobudzą, melisa i lawenda uspokoją.
Właściwości pielęgnacyjne mają rumianek, kwiat lipy i nagietek.
Szałwia zadziała przeciwpotowo.
Tymianek i koper włoski pomogą pozbyć się przeziębienia.
Możesz też użyć ekstraktów ze świeżych roślin.
Chmiel zadziała uspokajająco, kasztanowiec ujędrni skórę, a prawdziwa ucztą dla twojego ciała będzie aloes lub olej z jojoby.
Składniki możesz kupić w sklepach zielarskich, aptekach i w supermarketach. Pamiętaj, że tylko regularne stosowanie zapewni ci efekty!

Ziołowy olejek do skóry normalnej i suchej

Skład:
50 ml oleju sojowego,
20 ml oleju z avocado
kilka kropel olejku eterycznego, np. rozmarynowego,
z melisy, z szałwii, cytrynowego.
 
Wlać do butelki i wymieszać, przechowywać najlepiej w ciemnej butelce. Trwałość ok. 12 miesięcy.


Balsam do ciała dla skóry zmęczonej


Skład:
2 czubate łyzki stołowe arniki,
100 ml oleju z krokosza lub oliwek,
100 ml olejku z migdałów.

Kwiat arniki zalać olejem z krokosza lub oliwek     w butelce z szeroką szyjką
i postawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce.
Codziennie wstrząsnąć. Następnie wyciąg przefiltrować, dodać
olejek migdałowy i rozlać do buteleczek.
Uwaga: możesz użyć 5-10 ml gotowej
nalewki z arniki.
Arnika może wywołać uczulenie,
przetestuj ją ostrożnie.

 

regenerująca mgiełka z owoców

egzotycznych:
sok z połówki pomarańczy
łżeczka soku z cytryny
sok z połówki grapefruita
wszystko połączyc i przcedzić, wlać do pojemniczka z rozpryskiwaczem i spryskiwać twarz trzy razy dzienni przez trzy dni, po 10 minutach twarz umyć ciepłą wodą, naprawdę pomaga i odświeża!!!
 

Ziemniaczana maseczka do twarzy
Mąkę ziemniaczaną wymieszać z wodą i odstawić na 1 godzinę do napęcznienia. Wymieszać ponownie, do uzyskania masy o jednolitej, gładkiej konsystencji. Maseczkę rozprowadzić równomiernie na twarzy i pozostawić na 15-20 minut, aż wyschnie. Zmyć ciepłą wodą. Maseczka nadaje się dla wszystkich rodzajów cery. Dzięki niej skóra staje się miękka i gładka.
 

MASECZKA NAWILŻAJĄCA
3-4 świeże, dojrzałe truskawki, odrobina mąki ziemniaczanej lub twarożku.
Po dokładnym wymieszaniu składników maseczkę nałóż na twarz, omijając okolice oczu. Po upływie 15-20 minut zmyj ją naparem z rumianku lub przegotowaną wodą i nałóż odpowiedni dla cery krem. Maseczka regeneruje naskórek, usuwa zanieczyszczenia, poprawia jędrność i ukrwienie skóry.
 

maseczka z avocado:
 

Sposob przygotowania:
- jedna polowke avokado rozgniatamy widelcem i mieszamy z jednym zoltkiem z jajka,
- nakladamy na 20 min.

Dla cery tłustej, zanieczyszczonej i trądzikowej:
 

1)10 dag drożdży lub łyżka soli morskiej, zmieszać z mlekiem. Rozprowadzić na twarzy i dekolcie, po 10 min. zmyć.
 

2)łyżkę zmielonych ziół: ziela skrzypu, bratków, siemienia lnianego i kwiatu rumianku (w równych proporcjach) zalać niewielką ilością wrzątku, starannie wymieszać. Po ostygnięciu do temperatury ciała rozprowadzić na twarzy. Dobrze jest przykryć twarz płatkami ligniny. Zmyć letnią wodą.
 

3)łyżkę zmielonych płatków owsianych i łyżkę zmielonego skrzypu polnego rozetrzeć na papkę z przegotowaną gorącą wodą, dodać kilkanaście kropli soku z cytryny lub soku z żurawin. Maskę po 20 minutach zmyć.
 

4)1/2 kubka jogurtu, 1/2 szklanki mleka. Nałozyc jogurt na twarz i zostawic do wyschnięcia. Zmyc letnim mlekiem, a następnie zimną wodą.
 

5)1 łyżka płynnego miodu, jabłko.
Zetrzec drobno jablko i zmieszac z płynnym miodem. Przygotowaną masę nałozyc na twarz na 20 min., następnie spłukac letnią wodą.
Maseczka usuwa zanieczyszczenia skóry i wygładza cerę.
 

6)Maseczka z ziemniaka – przeciw blyszczacej skorze:
Rozgnieciony, ugotowany ziemniak zmieszac z 2 lyzkami zimnego mleka i kilkoma kroplami soku z cytryny. Rozlozyc na twarz, po 10 min. zmyc.
 

7)Ok. 2 lyzki maki zmieszac z lyzeczka miodu i dodawac powoli (ciagle mieszajac) ciepla herbate rumiankowa, az powstanie pasta. Nalozyc ja na twarz, po 15 min. zmyc letnia woda.
Maseczka wygladza i oczyszcza skore tlusta i mieszana.
 

8)Maseczka z pomidorow II:
Nadaje się do cery tłustej lub trądzikowej. Nałozyc plasterki lub papkę z pomidorów na twarz i odczekac 15 minut. Zmyc ciepla woda.
 

9)Nalozyc jogurt (lub twarozek) na twarz jak maseczkę (można dodać łyżeczkę miodu) i pozostawic na 10-15 minut. Maseczka nawilża skórę i pomaga przy tradziku.
 

10) Maseczka malinowa:Leczy zmiany trądzikowe, oczyszcza cerę z zaskórników i krost, zamyka pory, działa ściągająco. Ok. 10 malin rozgnieć na masę. Nałozyc na twarz i zmyc po 15 min. Przemyc twarz łagodnym tonikiem.
 

11)Dla cery trądzikowej doskonała jest maseczka z ugotowanej cebuli, roztartej na miazgę i wymieszanej z łyżką mąki ziemniaczanej. Maseczkę nalozyc na twarz na ok. 30-45 minut i zmyc herbata rumiankowa.
 

12)2 lyzeczki olejku migdalowego zmieszac z 4 kroplami olejku herbacianego. Nalozyc na 10 min., zmyc.
 

13)lyzka ekstraktu z nagietka, 4 lyzki wody rozanej, lyzeczka proszku agar-agar.
Skladniki wymieszac w goracej kapieli wodnej. Nastepnie sciagnac z kapieli i mieszac dopoki masa zgestnieje. Nalozyc na twarz, sciagnac gdy maseczka sie zetnie.
 

14)Maseczka z bialka:
Ubic bialko na sztywno, dodac ½ lyzeczki soku z cytryny lub octu jablkowego. Nalozyc na twarz na ok. 10 min., zmyc ciepla woda.
 

15)Maseczka z winogron:
3 winogrona (obrac ze skorki i wydrazyc pestki) rozgniesc na papke zmieszac z lyzka otrebow pszennych i paroma kroplami soku z winogron. Nalozyc na twarz, pocierac delikatnie okreznymi ruchami, jak przy peelingu, splukac.
 

Maseczka ziołowa I:
Z ok. 5 dag ziół: kwiat rumianku, ziele krwawnika, kwiat nagietka, ziele tymianku sporządzić napar (moga byc zmieszane herbatki). Połączyć go z mąką ziemniaczana (tyle aby powstała konsystencja zwartej papki), dokładnie wymieszać całość i ciepła maskę nakładać na oczyszczona twarz. Po 10 min. zmyć, najlepiej przegotowaną wodą.
 

Maseczka z porzeczek:
2-3 kiście czerwonych i białych porzeczek, łyżeczka mąki ziemniaczanej. Rozgnieć porzeczki, odsączyc sok, zmieszac z mąką. Papkę nałozyc na twarz, zmyc po 20 min.
Zamyka rozszerzone pory przy tłustej cerze. Nie nadaje sie dla cery naczynkowej!
 

Maseczka maślankowa:
1/2 szklanki maślanki, 1/2 szklanki mleka, 2 łyżki migdałowych otrębów, trochę świeżego soku z ogórków. Maślankę zmieszac z sokiem z ogórka i otrębami. Nałozyc na twarz, szyję i dekolt na pół godziny. Następnie dobrze spłukac i lekko natrzec mlekiem.
 

Maseczka jogurtowa I:
1/2 kubka jogurtu, 1/2 szklanki mleka. Nałozyc jogurt na twarz i zostawic do wyschnięcia. Zmyc letnim mlekiem, a następnie zimną wodą.
 

Maseczka jogurtowa II:
2 lyzki jogurtu naturalnego, lyzeczka miodu i/lub kilka kropel oliwy z oliwek. Jesli na skorze wystepuja wypryski, dodac lyzeczke soku z cytryny lub lyzeczke herbaty rumiankowej. Gotowa papke nalozyc na twarz na 20 min., zmyc duza iloscia cieplej wody.
 

Maseczka miodowo-jabłkowa:
1 łyżka płynnego miodu, jabłko.
Zetrzec drobno jablko i zmieszac z płynnym miodem. Przygotowaną masę nałozyc na twarz na 20 min., następnie spłukac letnią wodą.
Maseczka usuwa zanieczyszczenia skóry i wygładza cerę.
 

Maseczka miodowa z białkiem:
2 łyżeczki płynnego miodu, 1 białko.
Ubic luźno białko z miodem. Przygotowaną masę nałozyc na twarz na 25 min., następnie spłukac letnią wodą.
Maseczka działa przeciwzapalnie, gojąco i napinająco.
 

Maseczka drozdzowa I (dla cery tlustej, zanieczyszczonej):
10 dag drozdzy lub lyzka soli morskiej, zmieszac z mlekiem. Rozprowadzic na twarzy i dekolcie, po 10 min. zmyc.
 

Maseczka drozdzowa II:
łyżkę drożdży wymieszać z przegotowaną zimną wodą, dodać kilkanaście kropli soku z cytryny. Papkę nałożyć na twarz i pozostawić do wyschnięcia. Następnie zwilżonymi opuszkami palców rozmasowywać maseczkę na skórze przez kilka minut. Zmyć.
Maseczka ma działanie złuszczająco-oczyszczające i wybielające.
 

Maseczka ziołowa I:
Z ok. 5 dag ziół: kwiat rumianku, ziele krwawnika, kwiat nagietka, ziele tymianku sporządzić napar (moga byc zmieszane herbatki). Połączyć go z mąką ziemniaczana (tyle aby powstała konsystencja zwartej papki), dokładnie wymieszać całość i ciepła maskę nakładać na oczyszczona twarz. Po 10 min. zmyć, najlepiej przegotowaną wodą.
 

Maseczka ziołowa II:
łyżkę zmielonych ziół: ziela skrzypu, bratków, siemienia lnianego i kwiatu rumianku (w równych proporcjach) zalać niewielką ilością wrzątku, starannie wymieszać. Po ostygnięciu do temperatury ciała rozprowadzić na twarzy. Dobrze jest przykryć twarz płatkami ligniny. Zmyć letnią wodą.
 

Maseczka z porzeczek:
2-3 kiście czerwonych i białych porzeczek, łyżeczka mąki ziemniaczanej. Rozgnieć porzeczki, odsączyc sok, zmieszac z mąką. Papkę nałozyc na twarz, zmyc po 20 min.
Zamyka rozszerzone pory przy tłustej cerze. Nie nadaje sie dla cery naczynkowej!
 

Maseczka ściągająca z platkow owsianych (dla cery tłustej i mieszanej):
łyżkę zmielonych płatków owsianych i łyżkę zmielonego skrzypu polnego rozetrzeć na papkę z przegotowaną gorącą wodą, dodać kilkanaście kropli soku z cytryny lub soku z żurawin. Maskę po 20 minutach zmyć.
 

Maseczka maślankowa:
1/2 szklanki maślanki, 1/2 szklanki mleka, 2 łyżki migdałowych otrębów, trochę świeżego soku z ogórków. Maślankę zmieszac z sokiem z ogórka i otrębami. Nałozyc na twarz, szyję i dekolt na pół godziny. Następnie dobrze spłukac i lekko natrzec mlekiem.
 

Dla skóry wrażliwej:
 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin