RPRD2.5-21.04.05-na_Zarzad.doc

(72 KB) Pobierz
RAMOWY PLAN REALIZACJI DZIAŁANIA NA ROK

 

2005

RAMOWY PLAN REALIZACJI DZIAŁANIA NA ROK              

ZPORR

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

1.    PROGRAM

 

2.   

II „Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach”

3.    PRIORYTET

2.5 „Promocja przedsiębiorczości”

4.   

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie/ (Departament Wdrażania Funduszy Strukturalnych/

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie)

5.    DZIAŁANIE

 

6.    INSTYTUCJA WDRAŻAJĄCA[1]

 

U ZPORR

Uzupełnienie Zintegrowanego Programu Operacyjnego

Rozwoju Regionalnego

7.    PODSTAWA PRAWNA

 

8.    PODZIAŁ ŚRODKÓW FINANSOWYCH W RAMACH DZIAŁANIA (W PLN)

 

 

Działanie

Typy projektów przewidziane
do realizacji

Roczna alokacja finansowa na realizację projektów typu a i b

Tryb wyboru projektów do realizacji
w ramach Działania

EFS

BUDŻET PAŃSTWA

ŚRODKI PRYWATNE

2.5 Promocja Przedsiębiorczości

 

 

5 193 841,36

1 731 280,45

346 256,09

Konkurs zamknięty

A) Projekty własne IW

-

0

0

0

-

B) Projekty składane
w odpowiedzi na konkurs

W ramach działania realizowany będzie jeden typ projektu, który będzie obejmował wszystkie formy wsparcia wymienione w Działaniu 2.5 ZPORR takie jak:

1.  Świadczenie usług doradczych i szkoleniowych wspierających zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej, polegających na:

-       organizowaniu usług informacyjnych
z zakresu podstawowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej,

-       organizowaniu grupowych i indywidualnych usług doradczych i szkoleniowych, umożliwiających nabywanie umiejętności niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej,

-       organizowaniu szkoleń ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, połączonych z indywidualnym doradztwem (coaching) jako częścią szkolenia,

-       zapewnieniu opieki indywidualnego doradcy, który wsparciem obejmie określoną grupę osób, udzielając im pomocy doradczej np.
w: diagnozie potrzeb przedsiębiorstwa
i zdefiniowaniu rodzaju oraz zakresu potrzebnej pomocy, ułatwianiu dostępu do zaawansowanych usług doradczych i szkoleniowych, korzystaniu
z instrumentów wsparcia dostępnych dla mikroprzedsiębiorstw,

-       organizowaniu przedsięwzięć grupowych z udziałem nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw.

2.  Rozpowszechniania dobrych praktyk i metod rozwoju

3.  Przekazywania pomocy finansowej przysługującej po zarejestrowaniu się mikroprzedsiębiorcy
w formie:

-          wsparcia pomostowego,

-          jednorazowej dotacji na rozwój działalności.

5 193 841,36

1 731 280,45

346 256,09

Konkurs zamknięty

 

 

9.        UZASADNIENIE DOTYCZĄCE:

9.1    Wyboru przewidzianych do realizacji form wsparcia

Przedsiębiorczość oraz powstawanie i rozwój małych i średnich firm, to skuteczny sposób na stymulowanie rozwoju ekonomicznego i społecznego regionów oraz łagodzenie problemów rynku pracy. Ze względu na fakt, że sektor MŚP odgrywa dominującą rolę
w procesie tworzenia nowych miejsc pracy w gospodarce, konieczne jest zbudowanie odpowiednich podstaw i warunków sprzyjających podejmowaniu samodzielnej aktywności w tym sektorze gospodarki.

              Działanie to jest ukierunkowane na zapewnienie osobom, które mają zamiar rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej (w formie mikroprzedsiębiorstwa zatrudniającego mniej niż 10 osób), bezpośredniego, kompleksowego wsparcia mającego im pomóc w pokonaniu barier utrudniających rozpoczęcie działalności.

W ramach Działania przewidziane są różne formy pomocy, które mają za zadanie wspomagać przedsiębiorcę zarówno w momencie zakładania przedsiębiorstwa, jak i w okresie początków jego funkcjonowania. Realizacja działania odbywać się będzie poprzez sieć ośrodków świadczących usługi szkoleniowo - doradcze, które stanowią kontynuację działalności Punktów Konsultacyjno – Doradczych (PKD).

              Każdy projekt realizowany w ramach Działania 2.5 będzie miał charakter kompleksowy (obejmujący wszystkie formy wsparcia wymienione w ramach Działania 2.5 ZPORR). Projektodawca zobowiązany jest do przygotowania oferty obejmującej wszystkie etapy usług w ramach działania, w tym zarezerwowania środków na przewidzianą pomoc finansową dla przedsiębiorcy w ramach wsparcia pomostowego i inwestycyjnego.

Potrzeba realizowania w województwie projektów wspierających przedsiębiorczość

              Największym problemem ekonomiczno-społecznym województwa warmińsko-mazurskiego jest wysokie bezrobocie. W marcu 2004 roku stopa bezrobocia wyniosła 31%
(przy średniej krajowej wynoszącej 20,5%), a liczba zarejestrowanych bezrobotnych –
173 408 osób[2].

              W ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych ponad 48% stanowią mieszkający na wsi – 83 819 osób.

Kolejnym problemem środowisk wiejskich jest ukryte bezrobocie, które w roku 2002 wyniosło około 7,9 tys.

 

Celem bezpośrednim działania jest aktywne wspieranie zatrudnienia, poprzez stymulowanie powstawania nowych mikroprzedsiębiorstw oraz zapewnienie nowopowstałym mikroprzedsiębiorstwom pomocy w wykorzystaniu dostępnych instrumentów wsparcia.

 

              Nowo powstałe firmy potrzebują odpowiednich warunków do rozwoju, przede wszystkim w początkowej fazie funkcjonowania. Finansowe instrumenty wsparcia
w powiązaniu z doradztwem, a zwłaszcza usługami doradczymi ukierunkowanymi na konkretnego odbiorcę, mogą być czynnikiem stymulującym rozwój i zwiększającym przeżywalność nowo powstałych firm.

              Przewidziane w Działaniu 2.5 formy wsparcia spowodują wzmocnienie sektora MŚP, głównie mikroprzedsiębiorstw w strukturze gospodarki regionu w szczególności poprzez zwiększenie liczby MŚP i zwiększenie zatrudnienia w tym sektorze, wzmocnienie i wykorzystanie sektora instytucji okołobiznesowych, rozwój poradnictwa dla wchodzących na rynek przedsiębiorców, wdrażanie nowoczesnych technik zarządzania, poprawy finansowania w pierwszym okresie funkcjonowania.

 

7.2 Wielkości środków finansowych przeznaczonych na realizację Działania

Procentowy udział województwa warmińsko-mazurskiego w ogólnej kwocie funduszy strukturalnych 2004-2006 przypadających na Działanie 2.5 ZPORR wynosi 7,118040%.

 

Na realizację Działania 2.5 na rok 2005 zaangażowanych zostanie  33,38 % alokacji na lata 2004-2006 funduszy strukturalnych.

Kwota ta wynosi 1 084 445,10 EUR, tj. 5 193 841,36 PLN po kursie 4,7894.

Kwota ta stanowi 75 % udziału w środkach publicznych dla Działania.

 

Na realizację Działania 2.5 zaangażowanych zostanie 361 481,70 EUR  środków z budżetu państwa, tj. 1 731 280,45 PLN po kursie 4,7894.

Kwota ta stanowi  25% udziału w środkach publicznych dla Działania

W realizację działania zaangażowana będzie szacunkowa kwota  środków prywatnych
w wysokości  72 296,34 EUR tj. 346 256,09 PLN po kursie 4,7894.

 

7.3 Uszczegółowienia kryteriów zawartych w Uzupełnieniu Programu ZPORR

Kryteria formalne i merytoryczne wyboru projektów dla Beneficjentów zgodne z U ZPORR.

Kryteria szczegółowe zgodne z U ZPORR.

Dodatkowo wprowadzono następujące kryteria szczegółowe oceny projektów:

-          Maksymalna wartość projektu wynosić będzie do 950 000 PLN. 

-          Beneficjenci wykażą się doświadczeniem we wdrażaniu finansowych instrumentów wsparcia, (co najmniej rok w okresie ostatnich 5 lat), oraz rekomendacjami od instytucji zarządzających środkami tj. instytucji wdrażających programy finansowane ze środków europejskich.

-          Beneficjenci ostateczni (osoby, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy) – w przypadku uprzedniego korzystania z grantów lub dotacji finansowanych z krajowych i zagranicznych środków publicznych udokumentują zgodne z danym programem ich wykorzystanie.

 

10.          SPOSOBY PRZEPROWADZANIA KONKURSÓW

 

1. Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie ogłasza terminy konkursów zamkniętych na opracowanie projektów wynikających z niniejszego Ramowego Planu Realizacji Działania 2.5.

2. Wnioski od projektodawców w ramach konkursów zamkniętych można składać w 2005r.
w terminach określonych w Załączniku I. „Harmonogram przeprowadzania konkursów dla projektów u Instytucji Wdrażającej” do Planu.  Odwołanie kolejnych terminów składania wniosków jest dopuszczalne w przypadku wyczerpania środków. Informacja taka zostanie zamieszczona na stronach internetowych: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie www.warmia.mazury.pl,  na stronach Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie www.wmarr.olsztyn.pl.

3. O przyjęciu projektu do danej tury aplikacyjnej będzie decydować data wpływu wniosku do Instytucji Wdrażającej.

4. Konkurs zostanie przeprowadzony w oparciu o dokumentację konkursową. Projekty zgłoszone na dany termin konkursowy będą oceniane po zamknięciu ustalonego terminu naboru projektów.

5. Ogłoszenia o terminie konkursów i dokumentacja konkursowa zostaną zamieszczone, zgodnie z obowiązującymi wymogami dotyczącymi konkursów, na stronach internetowych: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie www.warmia.mazury.pl, na stronach Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie www.wmarr.olsztyn.pl. oraz w prasie lokalnej (Gazeta Olsztyńska lub Gazeta Wyborcza). Informacje o konkursach będą przekazywane również podczas spotkań organizowanych z potencjalnymi Beneficjentami. Spotkania będą organizowane zarówno przez Instytucję Wdrażającą (oraz na jej zlecenie), jak i przez innych organizatorów.

Ponadto raz w miesiącu zostanie zamieszczona informacja przypominająca o naborze projektów w prasie lokalnej.

6. Niezbędne wzory dokumentów zostaną udostępnione projektodawcom w Punkcie  Informacyjnym działającym przy Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie, ul. Kajki 10/12, w godz. od 8.00 – 16.00.

7. Projekty przyjmowane będą w Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie, ul. Kajki 10/12 w godzinach 8.00-15.00 na III piętrze w Sekretariacie Agencji, pokój...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin