"Szlakiem bajkowych przygód, czyli pierwsze spotkanie z biblioteką". Pasowanie na czytelnika
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY PIERWSZEJ
Cel główny - poznanie pracy biblioteki szkolnej, pasowanie uczniów na "czytelników".
Cele pośrednie
- zapoznanie dzieci z biblioteką szkolną oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych,- zapoznanie dzieci z zasadami korzystania z biblioteki,
- przygotowanie do samodzielnego wyboru książki,
- wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- pamięta godziny pracy biblioteki,
- pamięta o terminie zwrotu wypożyczonych książek,
- zna zasady poszanowania książek,
- zna pojęcia: bibliotekarka, karta książki, karta czytelnika,
- potrafi zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem,
- umie samodzielnie dokonać wyboru książki do czytania,
- umie zachować się w czasie zajęć zgodnie z przyjętymi zasadami pracy w grupie.
Metody:
pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, informacja zwrotna
Środki edukacyjne:
napisy-rozwiązania do zagadek (biblioteka, bibliotekarka), plansza "Życzenia książki", wiersz J.Huszczy "Skarga książki", wykaz lektur dla klasy I, zakładki dla każdego ucznia, kolorowe opaski na głowę dla każdego ucznia, dyplomy
Forma pracy:
indywidualna, zespołowa
Przebieg zajęć:
I. Wytworzenie sytuacji inspirującej określony rodzaj aktywności uczniów
Nauczyciel zaprasza uczniów na wędrówkę po krainie baśni. Dzieci rozwiązują różne zagadki.
1. Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
2. Każda królewna, a tym bardziej ona, uważać winna na wrzeciona.
3. Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała.
4. Choć nie ma zamka ani kluczyka często otwierasz ją i zamykasz.
5. Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu jest w nim "teka". Książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz bardziej nowa, miejsce to zwie się....
6. Kto ma na półkach książek bez liku i dba o książki i czytelników?
Zawieszenie na tablicy napisów: biblioteka, bibliotekarka.
II. Określenie przedmiotu aktywności
Pogadanka bibliotekarki szkolnej.
Obejrzenie wystawy książek. Poznanie wykazu lektur dla klasy pierwszej.
Zapoznanie z zasadami korzystania z biblioteki.
Założenie kart bibliotecznych dla każdego ucznia.
III. Wielokierunkowa działalność edukacyjna.
Część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy pierwszej
Inscenizacja pt. "To ja - książka".
Dzieci mają na głowach opaski z napisem: Przyjaciel książek.
Rozpoczęcie piosenką "Kolorowa książka". Śpiew zbiorowy.
Następnie na scenę wchodzą dwaj uczniowie i dziewczynka trzymająca w ręku zniszczoną książkę.
Książka:
Jestem książką z dużej szafy,
wszyscy mówią żem ciekawa.
Więc mnie każdy wciąż pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki -
na nim ślady Wojtka ręki.
Uczeń I:
Pozaginał jej Jaś rogi,
Jurek na niej jadł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał ją aż trzy tygodnie.
Uczeń II:
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Ania, Marka siostra mała,
ta dwie kartki jej wyrwała.
Cóż mi z tego żem ciekawa?
Dłużej żyć tak nie potrafię!
Nie będziecie mnie szanować
to się na klucz zamknę w szafie!
Wchodzi dziecko z dużym napisem MAJ trzymające 4 nowe, czyste książki. Razem z nim wchodzi pięcioro dzieci.
Dziecko I: (do MAJA)
Od łąk zielonych, majowy wietrzyk
przywiał nam krótki, wesoły wierszyk.
Skąd Maj zna wiersze, baśnie, bajeczki?
Bo Maj rozdaje dzieciom książeczki.
(Maj wręcza dzieciom książki.)
Maj także przypomina wszystkim,
że książek nigdy nie wolno niszczyć!
Dziecko II:
Witam cię kartek szelestem,
tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecież jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie
i czytał!
Dziecko III:
Kiedy ci smutno będzie,
kiedyś samotny, chory,
bez przyjaciela -
ja z tobą pójdę wszędzie,
poprzez majowe wieczory,
w kraje wesela.
Dziecko IV:
Będziesz wraz ze mną oglądać
baśnie i cuda, i dziwy
na końcu świata.
Po niebie, po morzach po lądach,
jako te ptaki szczęśliwe
będziemy latać.
Dziecko V:
Ja cię bez trudu nauczę
tego, co przydać się może
choćby po latach paru.
Ja tobie słowem, jak kluczem,
w cudowny sposób otworzę
pałace czarów.
Wszyscy razem:
Książka nas uczy, książka cieszy,
czasem zadziwi nas niemało,
albo po prostu tak rozśmieszy,
jakby się dobry żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza,
różne wskazówki, wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza
dalekie z nami zwiedza kraje.
Lubimy książkę - przyjaciółkę.
Wiesz co ci powiem? Nie odwlekaj!
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
sięgnij po książkę! Książka czeka.
- Odczytanie przez nauczyciela wiersza J. Huszczy "Skarga książki".
Przypięcie na planszy "ŻYCZENIA KSIĄŻKI" różnych "życzeń" książek.
Mogą to być napisy przygotowane przez uczniów (np. na chmurkach) lub wydrukowane przez nauczyciela.
- Wypożyczanie pierwszych książek przez uczniów.
- Otrzymanie dyplomów "Przyjaciel książek".
IV. Ewaluacja zajęć
Nauczyciel prosi o ocenę zajęć w skali 0 - 2.
0 - uczeń niezadowolony - zachowuje się cicho,
1 - uczeń zadowolony - klaszcze,
2 - uczeń bardzo zadowolony - klaszcze i tupie.
V. Ocena efektów pracy uczniów
Na dzisiejszych zajęciach wszyscy aktywnie pracowaliście. W nagrodę dostaniecie zakładki do książek, które będą wam przypominać o prośbach książki.
Opracowanie: Renata Wolańska
3
Iwa.4