tojuzwiosna.doc

(43 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KL

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KL. II

 

Ośrodek tematyczny:

To już wiosna.

 

Temat dnia:

Kwietniowa wyprawa w nieznane.

 

Zapis w dzienniku:

Swobodne wypowiedzi na temat zmian w przyrodzie w kwietniu. Czytanie

ze zrozumieniem tekstu, redagowanie zdań. Dostrzeganie piękna

i alegoryczności w przysłowiach o wiośnie. Dobieranie przysłów

do rodzajów zjawisk przyrodniczych. Utrwalanie znajomości kierunków

na mapie. Rozwiązywanie zadań – obliczenia kalendarzowe i zegarowe. Wykonanie przewodnika po najbardziej charakterystycznych zjawiskach przyrodniczych – kreska jako podstawowa forma wyrazu. Komponowanie kwietniowej muzyki.

 

Cele ogólne:

-         zapoznanie ze zmianami następującymi w przyrodzie wiosną

-         kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem

-         dostrzeganie dosłownej i przenośnej strony przysłów

-         posługiwanie się kalendarzem i zegarem

-         dokonywanie wyliczeń pieniężnych

-         rozbudzanie aktywności twórczej

-         umiejętność komunikowania się w trakcie wspólnego wykonywania zadań

-         poszanowanie przyrody ożywionej i nieożywionej.

 

Cele szczegółowe:

-         uczeń potrafi zdać relację z przeczytanego tekstu, odpowiedzieć w formie pisemnej na pytania opierając się na tekście

-         zna zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę

-         intuicyjnie odczuwa poetyckie piękno przysłów polskich zna przysłowia dotyczące wiosennych zmian w przyrodzie, interpretuje przenośnie zawarte w przysłowiach

-         układa, redaguje przysłowia o kwietniu

-         potrafi określić kierunki na mapie

-         rozwiązuje zadania – obliczenia kalendarzowe i czasowe

-         dokonuje wyliczeń – wyrażenia dwumianowane: złote, grosze

-         komponuje muzykę przy użyciu wybranych instrumentów

-         wykonuje przewodnik posługując się kreską jako podstawowa formą wyrazu

-         z szacunkiem odnosi się do przyrody, nie niszczy jej

-         umie komunikować się w grupie podczas wspólnie wykonywanych zadań

-         planuje, organizuje i ocenia własną pracę.

 

Metody:

-         aktywizujące: integracyjne, twórczego rozwiązywania problemów, ewaluacyjne

-         gier dydaktycznych.

 

Formy:

-         grupowa

-         indywidualne.

 

Środki dydaktyczne:  przysłowia o kwietniu, zaszyfrowany plan wycieczki, teksty związane z pogodą kwietniową, wiosennymi zmianami w ogrodzie

i w lesie, informacje na temat ptaków i kwiatów, „ bilety”, krzyżówka, zadania matematyczne, plątaninki, nagranie Wiosny Vivaldiego, duże formaty papieru, pisaki.

 

Przebieg zajęcia:

 

1.Powitanie.

Zabawa integrująca zespół klasowy. Śpiewanie „Piosenki powitalnej”.

2.Wprowadzenie do tematu; rozbudzenie zainteresowania dzieci.

Odczytanie przez nauczyciela oferty biura podróży, która została przesłana do szkoły.

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klasy drugiej do wzięcia udziału w kwietniowej wyprawie w nieznane.

Oferujemy liczne atrakcje: ciekawe miejsca do zwiedzania, niskie ceny biletów, dogodne terminy.

 

Biuro podróży „Ekotraperek”

 

3.Wytyczanie trasy wiosennej wyprawy.

Dzieci otrzymują plan wycieczki. Wytyczają trasę, określają miejsca, w których zatrzymają się na dłużej.

Utrwalają kierunki: północ, południe, wschód, zachód /załącznik nr 1/.

4.Przygotowanie do wycieczki – zakup biletów.

Uczniowie przeliczają pieniądze, które mają do dyspozycji. Zamieniają grosze

 

na złote, kupują bilety, w ten sposób następuje podział na grupy

/ załącznik nr 2 /.

 

a.      Muzeum pogody.

b.     Czarowny ogród.

c.      Ptasie kolonie.

d.     Wiosenne kwiaty.

e.      Tajemniczy las.

5.Zwiedzanie kwietniowej trasy. Zdobywanie uprawnień przewodnika.

Każda z grup otrzymuje materiał / załączniki nr 3,4,5,6, 7 / . Dyskutuje nad tekstem, tak aby wszyscy uczniowie z grupy go zrozumieli i potrafili dalej przekazać. Na słowo „start” uczniowie dobierają się ponownie w grupy, ale już

o innym składzie osobowym. W nowopowstałych grupach musi się znaleźć ekspert od każdego z omawianych poprzednio tematów. Eksperci kolejno relacjonują wiadomości zdobyte w pierwotnych grupach. Po wykonaniu zadania dzieci wracają do „swoich” pierwotnych grup.

6.Zabawa relaksacyjna. Piosenka połączona z ruchem wykonywanym przez dzieci: „Jam jest żabka...”.

7. Pamiątki z podróży – folder.

Folder ma zachęcić do odbycia podobnej kwietniowej podróży kolegów

z innych klas. Omówienie zasad wykonania folderu. Technika – kreska, każda strona to ilustracja jednego miejsca, w którym przebywały dzieci. Ilustracje uczniowie  podpisują zdaniem.

8.Prezentacja prac przez poszczególne grupy.

9.Badanie czasu pobytu dzieci na wycieczce.

Zadania na obliczenia kalendarzowe i czasowe / załącznik nr 8 /.

10.Analiza zadań.

11.Spotkanie na szlaku z nieznajomym – krzyżówka.

Odczytanie hasła „Kwiecień” / załącznik nr 9 /, wyszukanie w kalendarzu informacji o kwietniu.

12.Słuchanie muzyki ukierunkowane pytaniem:

-         co się dzieje z „Kwietniem”.

13.Omówienie wyobrażeń jakie towarzyszyły dzieciom w czasie słuchania  muzyki.

14.Badanie wiedzy dzieci dotyczącej przysłów i powiedzeń związanych

z kwietnia. Sporządzenie mapy mentalnej.

15.Prezentacja prac przez poszczególne grupy.

16.Zadania pana Kwietnia / załącznik nr 10 /. Dzieci pracują w grupach, rozwiązują plątaninki, zabawy dydaktyczne. Efektem działań uczniów jest rozszyfrowanie  przysłów o kwietniu.

17.Rzeźba grupowa. Wybór przez poszczególne grupy jednego przysłowia

i zaprezentowanie go w postaci rzeźby.

18.Kwietniowy łańcuch – zabawa dydaktyczna mająca na celu gromadzenie przymiotników związanych z kwietniem.

Nauczyciel jest panem Kwietniem, „doczepiają się” do niego kolejno dzieci – ogniwa łańcucha, uprzednio wymieniając po jednym przymiotniku związanym

z kwietniem. Dzieci starają się nie powielać przymiotników wybranych przez kolegów. Ostatnie dziecko „zamyka” łańcuch czasownikiem.

19.Redagowanie, układanie przysłów o kwietniu. Praca indywidualna.

20.Odczytanie wybranych przysłów.

21.Muzyczna zabawa z tekstem przysłów.

Każda grupa wybiera jedno przysłowie o kwietniu. Na sygnał wszyscy uczniowie równocześnie czytają na głos swoje przysłowia jeden raz. Przy kolejnych powtórzeniach zmienia się sposób czytania: cicho, głośno,, coraz głośniej, coraz wyżej, coraz niżej itp. Następnie każdy zespół śpiewa swój tekst z własną melodią. Po około 5 minutach wspólnej zabawy układana jest jednolita forma muzyczna do wybranego przysłowia.

22.Powrót z kwietniowej eskapady – zabawa dydaktyczna mająca na celu sprawdzenie wiedzy dzieci.

Uczniowie wsiadają do trzech pociągów: 1 – wiem, 2 – nie wiem, 3 – nie jestem pewny.

Nauczyciel mówi pierwsza część przysłowia o kwietniu. Dzieci, które znają jego drugą część wsiadają do pociągu wiem itd. Zabawę można kilkakrotnie powtórzyć.

23. Ewaluacja.

Samoocena. Uczniowie ewaluują swoją pracę zamalowując dowolnym kolorem płatek kwiatka z napisem: pracowałem świetnie,  pracowałem dobrze, mogłem pracować lepiej. W środku kwiatka dorysowują buzię – ewaluacja samopoczucia.

Ewaluacja przebiegu zajęć następuje w oparciu o tarczę strzelniczą.

24.Ocena pracy dzieci przez nauczyciela i podsumowanie zajęć.

25. Zadanie domowe – zróżnicowane.

Jak rozumiesz przysłowie: „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”? Zapisz wytłumaczenie w postaci kilku zdań.

Dobierz cechy do rzeczownika kwiecień.

Kwiecień (jaki?) .....................................................................................................

26.Zakończenie zajęć. Zabawa rytmiczno – ruchowa „piosenka pożegnalna”.

 

 

 

Scenariusz opracowała

Maria Alina Bożek

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin