wakacje.doc

(29 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIENNYCH DLA KLASY II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DZIENNYCH DLA KLASY II

 

Temat dnia: „Planujemy miejsca wakacyjnych wyjazdów”

Cele: uczeń

-posługuje się mapą przy planowaniu wyjazdu,

-rozumie pojęcia: ilość, odległość, wartość, cena i rozwiązuje zadania z zastosowaniem tych pojęć,

-projektuje strój wakacyjny,

-wyklaskuje ułożony rytm,

-współpracuje w grupie

Środki dydaktyczne: atlasy, mapa świata, foldery, katalogi ofert biur podróży, widokówki, elementy ubioru i ekwipunku wakacyjnego przyniesione przez dzieci, karta wyjazdu wakacyjnego

Metody: pytań, wyjaśnianie, met. problemowa, działań praktycznych, symulacji

Przebieg:

1.Wprowadzenie do tematu.

U. wysłuchują nagrania piosenki pt. „Lato czeka”. Nauczycielka zaczyna rozmowę:

-w jaki nastrój wprowadziła was ta piosenka?,

-ile dni dzieli nas od wakacji?,

- może macie już plany na wakacje?

U. dzielą się swoimi marzeniami, oczekiwaniami w związku z nadchodzącymi wakacjami. N. proponuje przygodę z planowaniem miejsca wakacyjnych wyjazdów.

2. Praca w grupach.

U. dzielą się na 3-5 osobowe zespoły. Otrzymują do obejrzenia foldery, przewodniki reklamujące różne części świata, atlasy.

Mogą korzystać również z zawieszonej mapy. N. objaśnia zadanie: należy uzgodnić miejsce wakacyjnego odpoczynku, uzasadnić swój wybór oraz uzupełnić kartę wakacyjną swojej grupy.







 

Miejsce wypoczynku:

Kraj:

Ilość uczestników:

Środek transportu:

Ilość dni:

Cena wycieczki na jednego uczestnika:

Ogólna wartość wycieczki:







Atrakcje turystyczne:

 

 

 

 

 

Wyjaśnione zostają niezrozumiałe pojęcia w karcie. Przy jej wypełnianiu U. mogą powołać się na swoją fantazję. Następuje prezentacja wybranych miejsc, porównanie kosztów poszczególnych wycieczek, oryginalnych  atrakcji turystycznych.

3. Rozwiązywanie zadań.

Każda z grup losuje zadanie, które musi rozwiązać.(można wprowadzić rywalizację na szybkość rozwiązania zadania)

Zad.1

Obóz wędrowny pokonuje codziennie 17 km. Jaką odległość przejdzie po 4 dniach?

 

Zad.2

Wartość biletu kolejowego dla 5 osób wyniosła 45zł. Jaka jest cena biletu dla jednej osoby?  

Zad.3

Zosia jechała na wakacje do babci. Pierwsze 57 km przebyła pociągiem, a kolejne 29 autobusem. Jaka odległość dzieli jej miejscowość od miejscowości babci?

Zad.4

Cena jednodniowej wycieczki na osobę wynosi 13 zł. Jaka jest ogólna wartość wycieczki, jeśli ilość jej uczestników wyniosła 5 osób?

Po wykonaniu zadań następuje  sprawdzenie poprawności wykonania oraz rozumienia pojęć w nich użytych. U. swoimi słowami wyjaśniają co oznacza dane pojęcie.

4. Układanie haseł.

N. prosi o ułożenie hasła zachęcającego do wyjazdu na wakacje razem z ich grupą. Mają to być wersy rymowane, typu: „Jedź z nami kolego, nie pożałujesz niczego !”, „Nasze wojaże to uśmiech na twarze”.

Każda grupa chórem prezentuje swoją reklamę. Klasa wybiera najciekawszą, najśmieszniejszą, itp.

Do wybranego hasła U. układają rytm i próbują go wyklaskać. Pozostali powtarzają na zasadzie echa rytm wyklaskiwany przez kolejne grupy. Jeden z rytmów zostaje dokładnie omówiony-jakie wartości nut zawiera. U. zapisują go na tablicy.

5. Projektowanie wakacyjnych strojów.

Na koniec zajęć N. proponuje zabawę. Z przyniesionych przez dzieci ubrań trzeba stworzyć wakacyjny strój. Jedno  dziecko z grupy zaprezentuje go pozostałym. Jedyny warunek to ten, że klasa ma rozpoznać po stroju, gdzie dziecko wyjeżdża na wakacje.

6. Podsumowanie dnia, ocena aktywności uczniów.

                                                                                   

                                                                                                  opracowała: mgr Edyta Łukasiewicz

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin