Warzywko i Ty.doc

(50 KB) Pobierz
Warzywko i Ty

Warzywko i Ty  

W klasie drugiej wiele czasu poświęca się warzywom, rozpoznawaniu ich wśród innych roślin, wyróżnianiu części jadalnych, znajomości wartości odżywczych, ich wykorzystaniu. Służy temu m.in. blok IV Ogród pełen barw.

Zaproponujmy w tym czasie naszym dzieciom występy w "klasowej telewizji", w programie Warzywko i Ty. Zdobyte wcześniej wiadomości na temat warzyw, poszerzone własnymi poszukiwaniami, będą niezwykle przydatne do przeprowadzenia wywiadu, a także przygotowania reklamy. Mamy nadzieję, że zajęcia te będą dla uczniów dobrą zabawą.

PRZYGOTOWANIA DO WYSTĘPÓW W "KLASOWEJ TELEWIZJI"

1.       Podział klasy na 3-4 osobowe zespoły, które opracują wywiady (jeden z zespołów może zająć się przygotowaniem reklam, które zachęcają do spożywania warzyw).

2.       Wybór warzyw do wywiadów.
Wyboru dokonuje nauczyciel, uwzględniając różne części jadalne warzyw, np.: ziemniak (podziemna łodyga), pietruszka (korzeń), kalafior (kwiaty), pomidor (owoce), kapusta (liście), fasola (nasiona).

3.       Losowanie karteczek z nazwami warzyw.
Jeśli decydujemy się na to, aby jeden zespół przygotowywał reklamy, to na jednej z karteczek zamiast nazwy warzywa umieszczamy wyraz reklama.

4.       Wyznaczenie terminu "emisji" programu Warzywko i Ty oraz ustalenie, w jaki sposób ma on przebiegać i jak nad nim pracować.

·         Praca nad programem.

-

Zgromadzenie wiadomości o danym warzywie.
Kilka dni przed zabawą w klasową telewizję, nauczyciel poleca uczniom wyszukanie w różnych źródłach, np. encyklopedii, Internecie, czasopismach, informacji na temat wylosowanego warzywa.

-

Opracowanie zestawu pytań i odpowiedzi do wywiadu.
Przykładowe pytania dotyczące ziemniaka

a.                                                                      Skąd pochodzą ziemniaki? (z Ameryki Południowej)

b.                                                                      Kto sprowadził ziemniaki do Polski? (król Jan III Sobieski)

c.                                                                      Jakie potrawy można przyrządzić z ziemniaków? (ziemniaki w mundurkach, placki ziemniaczane, frytki)

d.                                                                      Jak inaczej nazywane są ziemniaki (kartofle, pyry, podziemne pomarańcze)

e.                                                                      Jakie produkty wytwarza się z ziemniaków? (mąkę ziemniaczana, krochmal, alkohol)

f.                                                                       W jakich krajach ziemniaków uprawia się najwięcej? (Rosja, Polska, Stany Zjednoczone, Chiny)

g.                                                                      Jakiego rodzaju jest to roślina? (okopowa)

h.                                                                      Larwy jakich owadów lubią żywić się liśćmi ziemniaków? (stonki ziemniaczanej)

-

Wyznaczenie roli dziennikarza i warzywa oraz osób odpowiedzialnych za "obraz na ekranie".
Uczniowie będący dziennikarzami i warzywami starają się nauczyć swoich ról na pamięć, a jeśli mają zamiar korzystać z pomocniczych kartek, to muszą płynnie, poprawnie i wyraziście czytać. Natomiast uczniowie zajmujący się oprawą techniczną programu w trakcie wywiadu będą zmieniać "tło", które może obrazować treść wywiadu, np. gdy będzie mowa o stonce ziemniaczanej jeden z uczniów pokaże odpowiednią ilustrację.

Przykładowy wywiad

Dziennikarz:

Witam Państwa bardzo serdecznie w kolejnym programie z cyklu Warzywko i Ty. Naszym dzisiejszym gościem jest Pan Ziemniak. Dzień dobry Panu.

Ziemniak:

Dzień dobry.

Dziennikarz:

Jest Pan bardzo popularną rośliną. Znamy Pana pod różnymi nazwami: kartofel, pyra, podziemna pomarańcza. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd pochodzą Pańscy przodkowie.

Ziemniak:

To prawda. Moi przodkowie pochodzą aż z Ameryki Południowej, gdzie około trzy i pół tysiąca lat temu byli uprawiani przez Indian zwanych Inkami. Do Europy ziemniaki przywieziono po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

Dziennikarz:

A w jaki sposób ziemniaki trafiły do Polski?

Ziemniak:

Prawdopodobnie z Wiednia sprowadził je król Jan III Sobieski dla swojej żony Marysieńki. Początkowo były hodowane jako rośliny ozdobne i rosły razem z różami w królewskich ogrodach. Zanim ludzie przekonali się, że smaczne są ich podziemne bulwy, minęło wiele, wiele lat.

Dziennikarz:

To wprost nieprawdopodobne. Jednak teraz ziemniaki uprawiane są w dużych ilościach. W których krajach uprawia się ich najwięcej?

Ziemniak:

W Rosji, Polsce, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w Chinach.

Dziennikarz:

Jakie produkty można uzyskać z ziemniaków?

Ziemniak:

Przede wszystkim mąkę ziemniaczaną, krochmal i alkohol.

Dziennikarz:

Ziemniaki można przyrządzać na wiele sposobów. Jadamy je w mundurkach, jako placki ziemniaczane, frytki, pieczone w folii. Lubimy je bardzo pod każdą postacią. A czy jest coś, czego nie lubią ziemniaki?

Ziemniak:

Oczywiście. To stonka ziemniaczana. Jej larwy niszczą doszczętnie całe rośliny, obżerając je z liści. Przez nią giniemy, bo zdarza się, że jedna samica stonki może złożyć ponad 1200 jaj!

Dziennikarz:

To okropne. Na zakończenie porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym. Czy wie Pan, ile ziemniaków rocznie zjada przeciętny Polak?

Ziemniak:

Wyda się to nieprawdopodobne, ale rocznie jeden Polak zjada ponad 120 kg ziemniaków i 12-13 kg przetworów ziemniaczanych.

Dziennikarz:

Rzeczywiście, to chyba dość dużo. Dziękuję Panu za przybycie do studia i rozmowę.

Ziemniak:

Było mi bardzo miło. Dziękuję.

-

Przygotowanie strojów osoby prowadzącej oraz warzywa.
Strój dziennikarza powinien być schludny i raczej elegancki, natomiast strój warzywa powinien zawierać element charakterystyczny dla jego wyglądu, np. jeśli to będzie ziemniak, uczeń odgrywający tę rolę może być ubrany w zielony sweter z przymocowanymi papierowymi ziemniaczanymi liśćmi, we włosach może mieć wpięte białe lub fioletowe drobne kwiatki, brązowe spodnie, a do paska przymocowane w siateczkach bulwy ziemniaków.

-

Ustalenie i wykonanie oprawy plastycznej programu.

-

Zwrócenie uwagi dzieciom na możliwość wystąpienia w programie dodatkowych "atrakcji", takich jak zaśpiewanie piosenki związanej z danym warzywem lub ogrodem, podanie przepisu kulinarnego na potrawę z lub degustacja gotowej potrawy bazującej na omawianym warzywie.

·          

·         Ustalenie przebiegu programu.

-

Przygotowanie studia telewizyjnego.
Możemy zaproponować, aby tablica oraz ściana pod nią stanowiły ekran, natomiast cały wystrój studia może przypominać fragment ogrodu lub ogródka warzywnego.

-

Wyznaczenie kolejności udzielanych wywiadów.
Zespoły występują jeden po drugim, w czasie prezentacji jednego zespołu reszta dzieci stanowi widownię, pomiędzy poszczególnymi występami grupa odpowiedzialna za reklamy prezentuje swoje pomysły.

-

Emisję programu rozpoczyna i kończy nauczyciel, który pełni rolę prezentera telewizyjnego zapowiadającego poszczególne programy.

5.        

6.       Emisja programu.

7.       Zebranie całej "ekipy telewizyjnej", podczas którego uczniowie mogą wypowiedzieć się na temat "Czy dobrze się dzisiaj bawiłem?".

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin