Gry i zabawy ruchowe dla 5-6 latków, tor przeszkód.doc

(1059 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć dla 5–latków

Gry i zabawy ruchowe

 

 

Scenariusz zajęć dla 6–latków

Gry i zabawy ruchowe

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH DLA 5 – 6 LATKÓW

TOR PRZESZKÓD


Scenariusz zajęć dla 5–latków

Gry i zabawy ruchowe

 

Czas trwania ok. 30’

              Część wstępna

              1. Zabawa orientacyjno – porządkowa. 2’

Dzieci maszerują po kole. Na jedno klaśnięcie nauczyciela chodzą na palcach, na dwa klaśnięcia na piętach. Dodatkowo nauczyciel wyznacza tempo w jakim dzieci się poruszają, wystukuje na bębenku tempo wolne, umiarkowane, szybkie na zmianę i w różnej kolejności.

 

              2. Zabawa o charakterze kształtującym duże grupy mięśniowe. 2’

Dzieci ustawiają się jedno za drugim przy koszu z szarfami. Każde dziecko bierze po jednej szarfie i wraca, znajduje sobie miejsce tak aby mogło swobodnie ćwiczyć. Dzieci tworzą z szarf na podłodze kółka i wchodzą do nich obunóż. Na klaśnięcie nauczyciela dzieci chwytają szarfę oburącz i przenoszą ją w górę, ponad głowę, spoglądając w jej środek jak w „okno”. Następnie robią skłon w przód, kładąc szarfę przed sobą. Zabawę powtarzamy 5x.

 

              Część główna

              3. Ćwiczenia kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie strzałkowej. 2’

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, trzymając w dłoniach szarfę. Ręce unoszą do góry i wykonują rytmiczne skłony tułowia w przód i w tył (5 razy) w rytm wystukiwany przez nauczyciela na bębenku. Po chwili dzieci odpoczywają kładąc szarfę na kolanach.

 

              4. Ćwiczenia kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie czołowej. 2’

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, trzymając w dłoniach szarfę. Ręce unoszą do góry i wykonują rytmiczne skłony tułowia w prawo i w lewo (5 razy) w rytm wystukiwany przez nauczyciela na bębenku. Po chwili dzieci odpoczywają kładąc szarfę na kolanach.

 

              5. Zabawa na czworakach. 4’

Dzieci podzielone są na dwie grupy. Jedna otrzymane obręcze, dzieci z tej grupy siadają skrzyżnie szeregiem i trzymają obręcze ustawione pionowo, tak aby obręcze stały na ziemi – w ten sposób z obręczy powstaje tunel. Druga grupa dzieci ustawiona w kolejce stoi przed tunelem. Na polecenie nauczyciela dzieci przechodzą kolejno na czworakach przez tunel. Po wykonaniu zadania wracają na koniec kolejki. Następuje zmiana ról i zabawę powtarzamy od początku.

 

             

 

 

 

              6. Zabawa z elementem równowagi. 3’

Zabawa „Struś emu”. Dzieci biegają po sali „jak strusie” wysoko podnosząc nogi. Na sygnał – klaśnięcie przyjmują postawę „strusia chowającego głowę w piasek”  - skłon do przodu na wyprostowanych nogach. Zabawę powtarzamy 4 razy.

 

              7. Zabawa bieżna. 4’

Nauczyciel wybiera spośród dzieci 2 berków, którzy trzymając się za ręce, chwytają pozostałych zawodników. Reszta dzieci ucieka. Zawodnik schwytany dołącza do pary i teraz trójka zawodników stara się złapać następnego. Po schwytaniu kolejnego zawodnika tworzą się dwie pary berków.

Wygrywa zawodnik, który zostanie schwytany ostatni. Zabawę powtarzamy 2 razy.

 

              8. Wspinanie. 4’

Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach przed drabinkami. Na drabinkach zawieszone są szarfy. Pierwsza osoba musi wspiąć się na drabinkę (wysokość 4 szczebli) i zdjąć szarfę. Zadaniem kolejnej jest wspięcie się ma drabinkę i odłożenie szarfy z powrotem, itd.

 

              9. Zabawa z elementem rzutu. 3’

Dzieci maszerują w kole. Podczas marszu każde bierze sobie po jednym woreczku. Gdy już wszystkie dzieci wezmą woreczki podrzucają woreczek prawą ręką, jednocześnie maszerując w kole. Na klaśnięcie nauczyciela dzieci podrzucają woreczki lewą ręką. Na sygnał nauczyciela przerywają ćwiczenia i wrzucają woreczki do kosz maszerując po kole.

 

              Część końcowa

              10. Ćwiczenia przeciw płaskiej stopie. 2’

Dzieci siadają w siadzie skulnym i próbują chwytać szarfę palcami prawej stopy, unieść szarfę w górę i lekko potrząsnąć. Ćwiczenie powtarzamy lawą stopą.

 

              11. Ćwiczenia oddechowe. 1’

Dzieci maszerują po kole, wznoszą ramiona w górę – głęboki wdech, następnie luźny skłon – wydech.


Scenariusz zajęć dla 6–latków

Gry i zabawy ruchowe

 

Czas trwania ok. 35

              Część wstępna

              1. Zabawa orientacyjno – porządkowa. 3’

Dzieci biegają w różnych kierunkach, na podniesienie przez nauczyciela zielonego krążka - podskoki, czerwonego - marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, niebieskiego - klaskanie w dłonie.

 

              2. Zabawa o charakterze kształtującym duże grupy mięśniowe. 2’

Dzieci ustawiają się jedno za drugim przy koszu z szarfami. Każde dziecko bierze po jednej szarfie i wraca, znajduje sobie miejsce tak aby mogło swobodnie ćwiczyć. Leżenie tyłem, trzymanie szarfy oburącz, przewlekanie się przez szarfę w pozycji leżącej zaczynając od nóg do głowy. Po wykonaniu ćwiczenia dzieci odkładają szarfy na podłogę.

 

              Część główna

              3. Ćwiczenia kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie strzałkowej. 2’

Dzieci stoją w rozsypce, wykonują 10 skłonów tułowia w rytmie wykonywanym przez nauczyciela na tamburynie.

 

              4. Ćwiczenia kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie czołowej. 2’

Skłony boczne „Drzewami kołysze wiatr”. Dzieci stoją w rozkroku, ręce luźno wzdłuż ciała.             

Wolne rytmiczne skłony w lewo, w prawo. Po kilku skłonach –  wyprost (wiatr przestał wiać i nie kołysze drzewami). Powtórzyć 3x

 

              5. Ćwiczenia kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie poprzecznej. 2’

Dzieci dobierają się parami, stają do siebie plecami. Wykonują w parach skręty tułowia, jednocześnie przekazują sobie szarfę, (jedna szarfa na parę).

 

              6. Zabawa z elementem równowagi. 3’

Dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana. Na klaśnięcie nauczyciela

Dzieci zatrzymują się, stają na prawej nodze, a stopę lewej opierają o kolano stopy prawej. Wyciągają ramiona w przód i klaszcząc w ręce mówią: „Kle, kle, kle”. Zabawę powtarzamy 3x.

             

              7. Zabawa bieżna. 4’

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy odliczając kolejno do trzech. Dzieci ustawiają się w trzech rzędach. Biegną do pachołka oddalonego o 10m następnie wykonują 2 przysiady, okrążają pachołek i wracają z powrotem. Za drugim razem dzieci wykonują 2 skłony a za trzecim dwa podskoki.

              8. Wspinanie. 3’

Przechodzenie z drabinki na drabinkę przodem z użyciem rąk i nóg (nogi na wysokości czwartego szczebelka od dołu).

 

              9. Zabawa z elementem rzutu. 3’

Utworzenie koła, w środku usytuowanie obręczy. Dzieci stojące po obwodzie koła, na znak rzucają do obręczy woreczkami rzutem dolnym, po czym 2 dzieci wyznaczonych odrzuca woreczki z obręczy i dzieci powtarzają ćwiczenie x 3.

 

 

              10. Zabawa z elementem podskoku. 4’

Dzieci podzielone są na 3 grupy, ustawiają się w rzędach. Przed rzędami wyznaczona jest linia startu                     i równoległa do niej linia mety w odległości 4m. Na mecie stoją chorągiewki. Dzieci skaczą na prawej nodze, okrążając chorągiewkę zmieniają nogę na lewą i wracają do swojego rzędu. Przy powtórce dzieci skaczą obunóż do chorągiewki a wracają na dowolnej nodze.

 

              Część końcowa

              11. Ćwiczenia przeciw płaskiej stopie. 3’

Dzieci siadają na podłodze. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku po kartce. Dzieci próbują „rysować”                na papierze palcami stóp, podnoszą kartki pacami stóp, zgniatają je, prostują, machają nimi, drą je.                 Po skończonym ćwiczeniu nauczyciel przechodzi po sali z koszem, dzieci wrzucają do niego podarte kartki.

 

              12. Ćwiczenia relaksacyjne. 4’

Masaż pleców. Dzieci dobierają się w pary i siadają na podłodze (jedno dziecko siedzi z przodu,                        a drugie za nim - by mogło rysować na jego plecach. Plecy partnera są tablicą, ręka kredą.
„Będziecie rysowali czubkiem wskazującego palca. Rysujcie nim mocno, aby plecy mogły odczytać.                                 A tablice próbują odczytać, co krecia na nich maluje.
Kreda rysuje duża. jedynkę, cztery długie lnie, swoje imię, sześć kresek z prawej strony w lewą, duże koło, dużo małych punkcików, a teraz kredą dmucha odrobinę ciepłego powietrza we włosy partnera... teraz kreda kładzie obie ręce na barkach partnera i mówi „do widzenia".

Dzieci zamieniają się miejscami kreda będzie teraz tablicą, a tablica kredą.


KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH DLA 5 – 6 LATKÓW

TOR PRZESZKÓD

 

 

Czas zajęć: 30 min.

Liczba dzieci: 15

Miejsce: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy: pachołki, piłki, woreczki, ławeczki, materace.

Metody: intensyfikujące zajęcia wychowania fizycznego – współzawodnictwo zespołowe

Cel główny:

- doskonalenie bieżności, rozwijania szybkości.

Cele dodatkowe:

- kształtowanie skoczności, siły i równowagi,

- wdrożenie do współpracy w grupie,

- nauka zasad walki fair-play oraz pogodzenia się z przegraną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część wstępna:

1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Posąg”

Dzieci maszerują po sali w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na bębenku, w przerwie dzieci zatrzymują. Nauczyciel liczy do 5, przez ten czas posągi nie mogą się poruszyć.                 Dziecko, które straci równowagę wykonuje 1 przysiad. Przy powtórce tej zabawy dzieci podskakują, a przy następnej biegają.

 

2. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha.

Dzieci dobierają się w pary, imitują jazdę na rowerze w leżeniu tyłem. Na jedno klaśnięcie nauczyciela rowery jada pod górę – bardzo wolno, a na dwa klaśnięcia rowery jadą z góry – szybko.

 

3. Ćwiczenie kształtujące mięśnie tułowia w płaszczyźnie poprzecznej.

Dzieci pozostają w parach, ustawiają się tyłem do siebie w rozkroku. Skręty tułowia i celowanie otwartymi dłońmi w dłonie kolegi ( w czasie ćwiczenia stopy są przywarte do podłoża).

 

4. Ćwiczenie równowagi.

Dzieci ustawiają się w rozsypce, nauczyciel wręcza każdemu woreczek. Każde dziecko trzyma woreczek w prawej ręce, podnosi prawe, przerzuca woreczek pod kolanem w górę i łapie go w powietrzu. Powtarzamy ćwiczenie podnosząc lewą nogę, woreczek w lewej ręce. Potem dzieci stają na prawej nodze ale rzucają lewą ręką i odwrotnie stoją na lewej nodze a rzucają prawą ręką.

 

 

Część główna:

5.Wyścigi rzędów

 

Część końcowa:

6. Ćwiczenie przeciw płaskiej stopie.

Każde dziecko dostaje woreczek. Dzieci kładą się tyłem na podłodze, nogi zgięte w kolanach. Stopy leżą na podłodze, woreczek leży przy stopach. Dzieci chwytają woreczek palcami lewej stopy, podnoszą go w górę, zakładają nogę na nogę (lewą na prawą) i puszczają woreczek. Następnie prawa stopa chwyta woreczek i przekłada przez lewe kolano. Ćwiczenie powtarzamy 4 razy, chwytając woreczek lewą i prawą stopą na zmianę.

 

7. Ćwiczenie oddechowe.

Dzieci stoją na obwodzie koła, wyobrażają sobie, że trzymają w dłoni bukiet kwiatów. Powoli wciągają powietrze nosem (naśladując wąchanie kwiatów) i równie wolno robią wydech ustami, połączony z dmuchaniem.



Zgłoś jeśli naruszono regulamin