Fizjoterapia w chorobach układu pokarmowego.doc

(35 KB) Pobierz
Fizjoterapia w chorobach układu pokarmowego

Fizjoterapia w Chorobach Układu Pokarmowego.

 

 

Szereg schorzeń układu pokarmowego zyskało nazwę chorób psychosomatycznych spowodowanych zaburzeniami równowagi pomiędzy stanem psychicznym człowieka a funkcjami układu nerwowego. W tym też zakresie schorzenia te mogą być poddawane leczeniu usprawniającemu opartemu głównie o trening relaksacyjny. Zasadniczą rolę odgrywa tu jednak leczenie farmakologiczne, dietetyczne i często operacyjne

 

Zadaniem kinezyterapii - po uzyskaniu remisji - jest usuwanie odległych skutków samej choroby (osłabienie niektórych grup mięśniowych, tendencje do powstawania wad postawy) oraz w przypadku chorych operowanych - przygotowanie ich do zabiegu i rehabilitację pooperacyjną.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy polega na powstawaniu ubytków tkanki na krzywiźnie mniejszej żołądka, w okolicy odźwiernikowej lub opuszce dwunastnicy. Choroba ta jest częsta i występuje głownie u mężczyzn w wieku 20-50 lat. Cechują ją: bóle godzinę po posiłku. Leczenie obejmuje dietę farmakologię psychoterapię z treningiem autogennym oraz kinezyterapię. Rehabilitacja wstępna (w czasie zaostrzenia dolegliwości) obejmuje ćwiczenia rozluźniające, oddechowe i izometryczne, w okresie późniejszym stosować można ćwiczenia ogólnokondycyjne oraz uprawianie wybranych dyscyplin sportowych. Z zabiegów fizykalnych w okresie bólowym można stosowa jonoforezę nowokainową. Zalecane jest picie wód mineralnych 3 razy dziennie. Woda powinna być podgrzana i pita drobnymi łykami przez słomkę.

Zaparcia. jest to zaburzenie czynności przewodu pokarmowego polegające na zwolnionym pasażu jelitowym, a co za tym idzie - rzadkim wypróżnianiu. Rehabilitacja lecznicza stosowana może być jedynie w zaparciach pierwotnych, a polega na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń wzmacniających mięśnia brzuch i przeponę oraz ćwiczeń rozluźniających mięśnie dna miednicy. Stosowane są również zabiegi fizykalne- w stanach spastycznych zabiegi rozgrzewające o działaniu przeciwskurczowym, w postaciach atonicznych - elektrostymulację. Wykonywanie masażu powłok brzusznych musi zawsze się odbywać zgodnie z ruchem wskazówki zegara.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin