SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKOTERAPII
Prowadząca: Jolanta Kasprzyk
Data: 1.03.2006r.
Miejsce zajęć: SP nr 22 w Rzeszowie
Czas trwania: 45 minut
Biorący udział: klasa 4a integracyjna
TEMAT: Zabawy i ćwiczenia przy muzyce zmniejszające napięcie psychofizyczne organizmu.
Cele zajęć:
7. Integracja uczniów klasy 4a.
Po zajęciach uczeń powinien:
Metody:
- krąg uczuć
- zabawy integracyjne
- zabawy muzyczne z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych
- relaks
- wybrane ćwiczenia z metody P.Dennisona
- tańce integracyjne „Klanzy”
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce: pianino, magnetofon, kasety z muzyką relaksacyjną, aktywizującą, łagodnie aktywizującą, instrumenty perkusyjne, karty zdań niedokończonych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ODREAGOWANIE:
- pokaz prawidłowego oddychania (wdech nosem, wydech ustami)
- wdech z równoczesnym uniesieniem jednej ręki do góry, wydech – ręka miękko opada na dół
- wdech – obydwie ręce do góry (skorygowanie postawy ciała), wydech – ręce miękko opadają na dół.
- wdech – wydech; krążenie barkami.
ZRYTMIZOWANIE:
1. Zaklaszcz w dłonie, tak jak chcesz. /Uczniowie kolejno klaszczą w dłonie, tak jak chcesz/.
2. Echo rytmiczne./Prowadząca klaszcze w dłonie podając prosty rytm. Wszyscy uczniowie, jak echo powtarzają razem ten rytm. Następnie uczniowie, po kolei podaję jakiś rytm, a pozostali go powtarzają/.
3. Orkiestra rytmiczna. / Rozpoczyna prowadząca uderzając w dłonie i uda – podaje prosty rytm. Uczniowie włączają się kolejno przez naśladowanie. Zabawa kończy się, gdy wszyscy uczniowie włączą się do orkiestry i brzmi ona najgłośniej/.
4. Śpiewanie „ Piosenki skowronka” z równoczesnym wykonywaniem akompaniamentu perkusyjnego.
5. Taniec „Hocki Pocki” / Klanza /
6.
UWRAŻLIWIENIE:
1. Improwizowanie stanów pogody przy użyciu instrumentów perkusyjnych. /Uczniowie „wygrywają” piękną, słoneczną pogodę i stopniowo przechodzą poprzez deszcz, wiatr do burzy, czy wręcz huraganu /.
2. Taniec integracyjny „ Czarowanie pogody” /Klanza/
3. Ćwiczenie oddechowe „ Pływaczka”. /Uczniowie oddychają prawidłowo, wykonując przy tym gesty, jak przy pływaniu żabką /.
4. Masaż. / Uczniowie siadają jeden za drugim. Prowadząca mówi wierszyk, pokazując tłumacząc jednocześnie co trzeba robić na plecach kolegi, koleżanki/.
Taki oto jest obrazek
Góry strome i wysokie.
Wszyscy czują żar słoneczka.
W dole płynie sobie rzeczka.
Idzie pani na szpileczkach
Z gryzącymi pieseczkami.
Biegną konie po betonie.
Idą słonie, idą słonie.
Z nieba pada deszczyk
- czujesz dreszczyk?
PRZYGOTOWANIE DO RELAKSU:
- kreślenie ósemek rękami na siedząco
- kreślenie ósemek – ćwiczenie słoń.
3. Ćwiczenia izometryczne. / Krótkotrwałe (1 s.) napinanie i rozluźnianie
poszczególnych mięśni rąk, nóg, brzucha
RELAKS:
1. Relaks przy muzyce. / Na tle spokojnej muzyki relaksacyjnej, np.G. Zamfira, prowadząca podaje słowa sugestii. Uczniowie siedzą wygodnie, oczy maja zamknięte/.
Jest słoneczny, letni dzień.
Idę wolno brzegiem morza,
Stąpam po żółtym, gładkim piasku.
Bose stopy zapadają się w nim.
Piasek cichutko skrzypi.
Jest miękki i bardzo ciepły.
Po jednej stronie widzę spokojne morze i daleki horyzont,
Po drugiej sosnowy las.
Od morza wieje lekki wiatr.
Aromat żywicznych drzew miesza się z zapachem morza.
Błękit miesza się z zielenią i kolorem żółtym.
Od barw i zapachów trochę kręci mi się w głowie.
Mam ochotę położyć się.
Kładę się na plaży.
Ciało grzeje mi piasek i słońce.
Delikatny plusk fal uspokaja mnie.
W górze błękit nieba.
Zamykam oczy, zapadam w półsen.
Wszystko staje się nierealne i nieważne.
Z oddali dochodzi stłumiony gwar głosów.
Otacza mnie cichy jednostajny szum morza
I piękna muzyka.
Od morza wieje orzeźwiający wiatr.
Otwieram oczy, oddycham głęboko.
Przeciągam się. Czuję przypływ sił.
Powoli wstaję.
Na horyzoncie widzę złotą obwódkę słońca.
Stąpam po żółtym piasku.
Spienione, chłodne fale delikatnie dopływają do moich stóp.
Spacer ten sprawia mi radość.
Moje myśli układają się w logiczną całość.
To, co zaplanowałem – wykonam
Bez pośpiechu, pewnie i z przyjemnością.
ŁAGODNA AKTYWIZACJA:
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ:
Informacje zwrotne / uzupełnianie zdań niedokończonych/
1. Czuję się………………………………………………………………………………….
2. Na zajęciach podobało mi się……………………………………………………………..
3 .Na zajęciach nie podobało mi się…………………………………………………………
4. Dzisiejsze zajęcia były……………………………………………………………………
biedronowa