Autoprezentacja
Jestem nauczycielem z 4- letnim stażem pracy. Ukończyłam studia magisterskie o kierunku pedagogika specjalna z resocjalizacją na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Dęblinie w roku 2002.
Następnie podjęłam studia podyplomowe w Wyższej Szkole Humanistyczno - Przyrodniczej w Sandomierzu o kierunku: ,,Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna”.
Studia podyplomowe trwały trzy semestry. Ukończyłam je w 2004 roku.
Swoją pierwszą pracę zawodową rozpoczęłam w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Kraśniku. W tym przedszkolu zajmowałam stanowisko nauczyciela wspomagającego.
W Integracyjnym Przedszkolu Publicznym Nr 3 pracowałam 3 - lata. Pracę rozpoczęłam w 01.09.2001 roku i równocześnie rozpoczęłam staż na awans zawodowy nauczyciela kontraktowego. Uzyskując stopień nauczyciela kontraktowego, rozpoczęłam w 2002 roku staż na awans zawodowy nauczyciela mianowanego.
Podejmując pracę w Integracyjnym Przedszkolu Nr 3, biorąc pod uwagę kierunek moich studiów moim obowiązkiem, jako nauczyciela wspomagającego stało się otoczenie troskliwą opieką dzieci specjalnej troski uczęszczające do tego przedszkola, dostarczenie im radości życia, uczestnictwa w zajęciach rewalidacyjnych oraz dydaktyczno - wychowawczych z dziećmi z normą intelektualną.
Bardzo miło i ciepło wspominam pracę w Integracyjnym Przedszkolu Nr 3, pracę z dziećmi specjalnej troski, pracę bardzo trudną, wymagającą odporności na ludzka krzywdę, pracę, która przyniosła mi dużo satysfakcji, radości z każdego uśmiechu dziecka, dostarczyła wiele miłych emocji, a przede wszystkim nauczyła podejmowania trudnych decyzji.
Bardzo lubiłam swoją pracę z dziećmi specjalnej troski, jestem osobą wrażliwą na ludzką krzywdę, a zwłaszcza na bezbronność i
-1-
niewinność chorych dzieci. Bardzo dobrze znam psychikę dzieci specjalnej troski, ich potrzeby i radości, nawyki i przyzwyczajenia i prośby, prywatnie mam stały kontakt z takimi dziećmi.
Pracując w Integracyjnym Przedszkolu Nr 3 miałam bardzo bobry kontakt z dziećmi specjalnej troski, potrafiłam ich zainteresować zajęciami rewalidacyjnymi, jak i zajęciami z dziećmi z normą intelektualną.
Prywatnie jestem matką 8 - letniego syna.
Moja pasją oprócz zawodu nauczyciela jest pisanie wierszy i opowiadań, oraz malowanie. W wolnych chwilach lubię czytać książki, podróżować po ciekawych zakątkach naszego kraju. Interesują mnie stare, zabytkowe kościoły oraz klasztory.
Po dwóch latach pracy w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym Nr 3 na swoja prośbę zostałam przeniesiona do innego przedszkola.
Swoją prośbę do Dyrekcji Przedszkola Miejskiego Nr 1,,Słoneczny Promyk” w Kraśniku motywowałam tym, iż ukończyłam studia podyplomowe o kierunku,,Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna’’.
Od 01.09.2004 roku jestem nauczycielem w Przedszkolu Miejskim Nr 1,,Słoneczny Promyk” w Kraśniku. Staż na awans zawodowy nauczyciela mianowanego ukończyłam w tym właśnie przedszkolu.
Bardzo polubiłam swoją obecna pracę, chociaż musze przyznać, iż różni się ona od tej pracy w Integracyjnym Przedszkolu. Tam miałam pod opieka dzieci specjalnej troski, tu natomiast jestem nauczycielem, który prowadzi zajęcia z dziećmi zdrowymi.
Mam dobry kontakt z dziećmi, potrafię zainteresować ich swoimi zajęciami. Moje motto to:,,nauczać przez zabawę ‘’.
Praca z dziećmi i dla dzieci daje mi ogromną satysfakcję, ale także zobowiązuje do podnoszenia własnych umiejętności, oraz poziomu pracy na rzecz całego środowiska przedszkolnego.
Realizując plan rozwoju zawodowego na awans zawodowy nauczyciela mianowanego dało mi to dużo satysfakcji i dostarczyło wiele cennych doświadczeń. Myślę, iż wszelkie działania, jakie zostały przeze mnie podjęte w okresie stażu przyczyniły się do wzrostu jakości
-2-
mojej pracy oraz lepszego funkcjonowania niektórych obszarów z życia przedszkola. W przyszłości nadal pragnę podnosić swoje kwalifikację i jakość mojej pracy, tak, aby nie tylko dobrze realizować zadania przedszkola, ale również doskonalić swój warsztat pracy, podnosić go o nowe, ciekawe formy i metody pracy.
Wiele zadań, które realizowałam w okresie stażu, to działania o charakterze ciągłym, oraz działania wieloletnie - współpraca z różnymi instytucjami na rzecz środowiska przedszkolnego oraz lokalnego.
Podczas stażu nauczyłam obsługiwać się Internetem, pomógł mi w tym kurs komputerowy, poznałam i wzbogaciłam swoja wiedzę odnośnie komputera. Dzięki znajomości obsługi komputera mogłam przygotować pomoce dydaktyczne, ankiety, tabele, testy, co ułatwiło moja pracę i podnosiło jakość moich zajęć przeważnie zajęć rewalidacyjnych z dziećmi specjalnej troski. Poznałam wiele przydatnych mi w pracy programów komputerowych oraz multimedialnych, które nie tylko podnosiły jakość mojej pracy, ale pozwoliły głębiej poznać obsługę komputera, niezbędną w obecnych czasach, nie tylko w zawodzie nauczyciela.
Pracując w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Kraśniku na stanowisku nauczyciela wspomagającego stosowałam wiele ciekawych form oraz metod, które ułatwiły mi lepszy kontakt z dziećmi oraz pozwoliły wprowadzić ich w nowy, lepszy świat.
Pierwszą metodą, jaką stosowałam, była Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne jej elementy.Metoda ta, jej zastosowanie ułatwiły mi lepszy kontakt z dziećmi specjalnej troski, pozwoliły dotrzeć do ich wnętrza za pomocą ćwiczeń. Miało to ogromny wpływ na dalszą moja pracę z tymi dziećmi. Pragnę nadmienić,iż większość dzieci będących pod moja opieką to dzieci wykazujące cechy autystyczne, z którymi kontakt emocjonalny jest bardzo ważnym czynnikiem w dalszej terapii zajęciowej.
Kolejna metodą, na którą zwróciłam szczególna uwagę, była Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz jej elementy.
-3-
Metoda ta, jej zastosowanie pozwoliło mi, nauczyć dzieci specjalnej troski pisania i czytania, oczywiście na miarę ich możliwości. Metoda Dobrego startu jest metodą, która nie tylko pozwoliła mi podejmować pracę z dziećmi specjalnej troski, ale rozbudziła moje zainteresowania.
Przeczytałam szereg książek dotyczących tej metody, oraz obejrzałam wiele ciekawych zajęć nauczycieli, którzy właśnie tą metodą prowadzili swoje zajęcia.
Następną metodą, na którą zwróciłam uwagę i wykorzystałam ją w pracy z dziećmi specjalnej troski, była metoda prof. Edyty Kruszczyk – Kolczyńskiej. Pozwoliła mi ona w atrakcyjny sposób wprowadzić dzieci w świat matematyki:świat figur geometrycznych, cyfr, gier matematycznych. Metoda ta pozwoliła mi podjąć pracę z dziedziny matematyki, wówczas, gdy pracowałam na grupie dzieci 6 - letnich.
Dzięki tej metodzie mogłam rozwijać zdolności do wysiłku umysłowego.
Podejmując pracę w Przedszkolu Miejskim Nr 1,,Słoneczny Promyk” wykorzystywałam techniki twórczego myślenia, swobodne teksty C. Freineta, które pozwoliły poznać mi psychikę dziecka.
Uważam, iż zadania i cele postawione w planie rozwoju zawodowego jak dotychczas zostały poprawnie zrealizowane.
Niektóre cele i zadania są kontynuacją działań sprzed rozpoczęcia stażu, inne będę kontynuowała również w latach następnych.
Praca nad realizacją planu rozwoju zawodowego miała znaczny wpływ na mój rozwój zawodowy. Podejmowanie nowych wyzwań i wykonanie założeń wzbogaciło mnie o nową wiedzę merytoryczną i pedagogiczną.
Realizacja planu rozwoju zawodowego nauczyła mnie przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu, podejmowania decyzji, oraz wzbogaciła mój warsztat pracy.
-4-
ewajorek