Psychoanaliza - referat.doc

(82 KB) Pobierz

Psychoanaliza: pojęcie, założenia.

 

Początki rozwoju teorii psychoanalizy to koniec XIX wieku, a za jej twórcę uważany jest Sigmund Freud. Pierwszą książka napisana na ten temat były Studia o histerii Freuda i Breuera.

 

Psychoanaliza to metoda badania i/lub leczenia zaburzeń psychicznych, która polega na ujawnianiu istniejących przeniesień w stosunku do ludzi z otoczenia i do analityka, które pojawiają się dzięki rozwijającej sie regresji wywołanej naturalną, nie narzucającą, nie kierującą pozycją psychoanalityka oraz na stopniowym usuwaniu przeniesień, uświadamianiu idei i emocji nieświadomych, zmniejszaniu oporów drogą interpretacji i konfrontacji.

 

Najogólniej można powiedzieć, że psychoterapia polega w psychoanalizie na analizie nieświadomości, oporów, przeniesień i funkcji ego.

 

Nieświadomość dotyczy zjawisk psychicznych, które nie mogą być uświadomione za pomocą zwykłych metod; możemy je sobie uświadomić i przypomnieć drogą swobodnych skojarzeń, za pomocą badania omyłek, fantazji, snów.

 

Przeniesienie odnosi sie do przesunięcia przeżycia z osoby dawnej na obecna (np. z matki na żonę); występuje wówczas gdy ktoś „myli teraźniejszość z przeszłością”. W przypadku psychoanalizy oznacza to, że pacjent myli uczuciowo psychoanalityka z pewną osoba z przeszłości (np. ojcem, rodzeństwem).

 

Opór oznacza ogólną tendencję ludzi do niezauważania lub zapominania przykrych myśli, wspomnień, przeżyć, natomiast w psychoanalizie jest to usiłowanie części „ego” pacjenta, aby nie uświadomić sobie materiału podświadomego i mimowolne przeciwstawianie sie wysiłkom terapeuty.

 

„Ego” odnosi sie do zespołu funkcji psychicznych, stanowiących o odrębności, indywidualności danej osoby, czyli zespół cech odróżniających jednostkę od innych ludzi. „Ego” dzieli sie na część autonomiczną, niekonfliktową, odnosząca sie do takich funkcji, jak: pamięć rozumienie, postrzeganie oraz na część konfliktowa, będącą w stanie walki z id, superego i zewnętrzna rzeczywistością. Pojęcie to jest opozycyjne wobec pojęć „id” i „superego” („id”- oznacza sferę potrzeb, popędów, impulsów, pragnień a pojęcie „superego” to część osobowości, która jest wynikiem introjekcji zakazów pochodzących od rodziców i wychowawców, a przyjętych przez dziecko jako własne).

 

W nurcie psychoanalitycznym przyjmuje sie, że istotnym czynnikiem, odpowiedzialnym za przeżywane przez pacjentów emocje, przejawiane zachowanie i symptomy chorobowe, są procesy nieświadome. Gdy w dzieciństwie człowiek nie potrafi radzić sobie z doświadczanymi trudnościami, ego uruchamia mechanizmy obronne (zwłaszcza wyparcie); usuwają one ze świadomości nieakceptowane ludzkie tendencje, których źródłem jest id. Symptomy chorobowe są u neurotyka formą kompromisu miedzy wywierającymi presję tendencjami id a wymaganiami superego.

Psychoanaliza jako metoda badania i leczenia zaburzeń psychicznych polega przede wszystkim na odkrywaniu nieświadomego znaczenia słów, działań i wyobrażeń pacjenta. Dostrzeżenie przez pacjenta własnych mechanizmów obronnych, nieświadomych motywów i konfliktu chorobotwórczego, umożliwia usunięcie tego konfliktu.

 

Nurty w podejściu psychoanalitycznym

a) Psychoanaliza ortodoksyjna jest najbliższa założeniom Freuda . Jej przedstawiciele poświęcają jednakowa ilość czasu na analizowanie nieświadomości, obron, przeniesień i funkcji ego. Fenichel, jeden z głównych przedstawicieli szkoły ortodoksyjnej, uważał że należy równą ilość czasu poświęcić na analizowanie: przeniesień wobec psychoanalityka, badanie przeżyć z dzieciństwa tkwiących w nieświadomości oraz analizowanie nieświadomości bieżącej, czyli snów, fantazji, omyłek, aktualnych przeżyć wypartych z podświadomości.

b) Teoria relacji z obiektem, której reprezentantami są m.in. Erikson, Klein, nawiązując do założeń Freuda, krytykuje jego tezę, zgodnie, z którą dziecko pragnie przede wszystkim zaspokojenia własnych potrzeb. Jej teoretycy twierdzili, ze dziecko poszukuje głównie związku z obiektem. Ustalili zależność miedzy nieprawidłowym przebiegiem faz rozwoju relacji z obiektem (np. matką) a powstaniem patologii emocjonalnej i psychicznej. Teorie te dotyczą zaburzeń głębszych niż neurotyczne, zawłaszcza dotyczą zaburzeń tożsamości, których źródłem jest konflikt w obrębie ego pacjenta.  W nurcie tym ważne jest zjawisko przeciwprzeniesienia- rozumiane jako zdolność psychoanalityka do obserwowania i analizowania własnych skojarzeń i emocji, pojawiających sie w kontakcie z pacjentem.

c)Neopsychoanaliza, której reprezentantami są miedzy innymi Clara Thomson, Karen Horney, również nawiązując do założeń Freuda, krytykuje go za przypisywanie znaczącej roli biologii, popędom i przeżyciom z okresu dzieciństwa uznając, iż główna przyczyną zaburzeń nerwicowych to aktualne wpływy kulturowo-środowiskowe, stosunki interpersonalne i komunikacja między ludźmi. Według nich, w psychoterapii leczenie polega nie tylko na analizowaniu czy badaniu nieświadomości bądź reakcji przeniesieniowych pacjenta, ale ważna jest również właściwa relacja terapeutyczna, polegająca na wzajemnej empatii. W psychoterapii pacjent uczy się utrzymywania nowych, lepszych kontaktów z ludźmi.

 

Cele psychoanalizy:

-        pierwotny: odkrycie i uświadomienie przez pacjenta wspomnień wypieranych ze świadomości;

-        dostrzeżenie przez pacjenta własnych mechanizmów obronnych, które przeszkadzają w terapii (zanalizowanie i przepracowanie obron);

-        ujawnienie, wyjaśnienie i interpretowanie problemów przez psychoanalityka w celu ich usunięcia;

-        dziś: nauka nawiązywanie i utrzymywania lepszych kontaktów ludźmi przez pacjenta.

 

Zaburzenia leczone tą metodą:             

-        nerwice;

-        zaburzenia z pogranicza nerwicy i psychozy;

-        psychozy;

-        głębsze zaburzenia (np. u osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków);

-        schizofrenie;

-        osobowość narcystyczna;

-        psychoanaliza dzieci.

 

Metody i techniki stosowane w obrębie psychoanalizy

Wraz z rozwojem historycznym oraz postępem w badaniach, metody psychoanalizy doskonaliły się.  Pięć faz rozwoju psychoanalizy zaowocowało wyodrębnieniem najważniejszych metod leczniczych, do których należą:

-        analizowanie usuniętych do nieświadomości (pozornie zapomnianych) traumatycznych wspomnień

-        badanie oraz usuwanie za pomocą interpretacji obron i oporów

-        usuwanie przeniesień wobec psychoanalityka przez ich ujawnianie, wyjaśnianie oraz interpretowanie

-        analiza funkcji oraz mechanizmów działania ego, a także superego

-        analiza oraz wykorzystanie przeciwprzniesienia w celach terapeutycznych

Do działań leczniczych wyróżniających psychoanalizę spośród innych form psychoterapii należą:

-        pełne usuwanie przeniesień wyłącznie przez ich interpretowanie

-        możliwie szerokie uświadamianie nieświadomych myśli i emocji

-        usuwanie obron tylko przez ich interpretowanie

Inne działania lecznicze, które wykorzystuje psychoanaliza, wspólne są z różnymi odmiennymi formami psychoterapii. Są to:

-        tworzenie intensywnego związku emocjonalnego terapeuty z pacjentem (częste sesje) – zdaniem psychoanalityków największe znaczenie ma usuwanie tego związku przez analizowanie i interpretowanie

-        korekcyjne doświadczenia emocjonalne sprzyjające uczeniu się nowych form zachowań, nabywane poprzez związek emocjonalny z terapeutą (związek lepszy, mniej zaburzony niż poprzednie)

-        odreagowywanie tłumionych dotąd emocji podczas sesji – doceniono w formach psychoterapii wywodzących się z psychoanalizy

-        wzmacnianie pacjenta poprzez wyrażanie akceptacji, pochwał

-        wgląd – w psychoanalizie – szczególnie w reakcje przeniesieniowe pacjenta oraz jego tendencje nieświadome

-        podkreślenie autonomii pacjenta, jego niezależności, konieczności samodzielnego decydowania o sobie – terapeuta jest tylko przewodnikiem, decyzje należą do pacjenta – to rozwija funkcje ego

-        identyfikacja pacjenta z psychoterapeutą – w psychoanalizie szczególnie intensywnie interpretowana, analizowana oraz uświadamiana, aby pacjent pod koniec terapii osiągnął niezależność

Relacje przeciwprzeniesieniowe analityka w stosunku do badanej osoby nie są zaliczane do czynników leczniczych, ale mogą one ułatwić leczenie, pomóc w zrozumieniu pacjenta.

 

Szkoły psychoanalityczne:

a) szkoła ortodoksyjna, czyli wiedeńska;

b) szkoła Lacana, określana jako francuska, lingwistyczna;

c) szkoła Kleina, czyli angielska, teoria relacji z obiektem;

d) amerykańska szkoła psychologii ego, również wchodząca w skład teorii relacji z obiektem

Wszystkie szkoły stosują cztery podstawowe działania psychoanalityczne, czyli: analizę nieświadomości, oporów, przeniesień oraz funkcji ego. Różnice w zakresie techniki analizowania polegają na tym, że każda ze szkół kładzie inny nacisk na poszczególne techniki lecznicze.

a) Szkoła ortodoksyjna

-        technika najbardziej zbliżona do stosowanej przez Freuda

-        poświęcanie jednakowej ilości czasu i energii na analizę nieświadomości, obron, przeniesień i funkcji ego

-        wyróżnia się 3 fazy: 1 – początkowa – ilość przeniesień na analityka rośnie; 2 – środkowa – maksimum przeniesień; 3 – końcowa – ilość przeniesień maleje do zera

-        najlepsze wyniki przy leczeniu nerwic, gorsze – przy leczeniu pacjentów z pogranicza nerwic i psychozy, nie nadaje się do leczenia psychoz(konieczne modyfikacje)

b) Szkoła Lacana – francuska szkoła psychoanalizy - lingwistyczna

-        nawiązuje do pierwszego odkrycia Freuda dot. badania nieświadomości

-        zajmuje się ujawnianiem tego, co jest nieświadome – poprzez analizę języka, słów, sposobu wypowiedzi pacjenta, omyłek, fantazji

-        mniejsze wykorzystanie analizy przeniesień

-        odrzucenie pojęcia ego – to rodzaj złudzenia u pacjenta

-        psychoanalitycy tej szkoły leczą też pacjentów z głębszymi zaburzeniami: psychotyków, alkoholików, narkomanów

c) Szkoła Kleina – angielska szkoła psychoanalizy – zaliczana do teorii relacji z obiektem

-        koncentracja na analizie reakcji przeniesionych pacjenta

-        wszystkie przeżycia wyrażane prze pacjenta wobec osób trzecich podczas sesji mają zawsze odniesienie emocjonalne do osoby psychoanalityka

-        nieświadomość, obrony oraz ego analizowane są ubocznie, obok interpretacji przeniesień

-        duże znaczenie hipnozy Stracheya – znaczenie lecznicze ma tylko interpretacja przeniesień

-        zwrócenie szczególnej uwagi na mechanizmy projekcji, introjekcji, czy rozszczepienia ego

-        zgodnie z teorią relacji z obiektem – psychoanalitycy tej szkoły uważają, że już od urodzenia istnieje związek- relacja niemowlęcia z matką (obiektem), który analizują intensywnie

-        psychoanalitycy podejmują się terapii psychoz oraz leczenia nawet małych dzieci

d) Szkoła amerykańska – psychologii ego – zaliczana do teorii relacji z obiektem

-        nawiązują do ostatniej fazy rozwoju myśli Freuda – analizy funkcji i rozwoju ego

-        najistotniejsza analiza zaburzonych funkcji ego oraz przyczyny tych zaburzeń

-        większość zaburzeń psychicznych wynika z nieprawidłowości we wczesnych relacjach małego dziecka z obiektami (matką, ojcem)

-        badanie wczesnych związków pacjenta z obiektami oraz powstania separacji dziecka od obiektu, czyli poczucia odrębności

-        analiza zaburzeń ego wynikających z nieprawidłowej introjekcjo oraz identyfikacji

-        najlepsze wyniki w leczeniu pacjentów z zaburzeniami z pogranicza nerwic i psychozy (taki był cel powstania)

Poza tymi szkołami istnieją też inne, ale mają mniejszą liczbę zwolenników oraz mniejsze wpływy

 

Psychoterapie pochodzące od psychoanalizy

Istnieją liczne szkoły teoretyczne i psychoterapie wywodzące się z psychoanalizy. Ważne miejsce zajmuje pośród nich szkoła Junga. W tej psychologii analitycznej:

-        dużą wagę przywiązuje się do badania i uświadamiania symboli, zwłaszcza zbiorowych (typowych dla całej kultury ludzkiej)

-        istotne różnicowanie nieświadomego od świadomego

-        nieświadomość – indywidualna i zbiorowa – ważniejsze analizowanie tej zbiorowej

-        docierając do nieświadomości należy badać symbole występujące w snach, fantazjach, religijnych wizjach, dogmatach, mitach, bajkach, tradycji kulturowej

-        pojęcie osobowości introwertycznej (emocje i reakcje skierowane do wewnątrz) oraz ekstrawertycznej (emocje i reakcje skierowane na zewnątrz)

-        do nieświadomości zbiorowej należą archetypy, czyli symbole wspólne dla całej ludzkości, dominanty zbiorowej nieświadomości np. archetyp „starego mędrca” czy „wielkiej matki”

-        w psychoterapii metoda pracy polega na porównywaniu danego objawu z symboliką ogólnoludzką

-        wprowadza się dialog, który ma na celu stworzenie związku emocjonalnego oraz „wymianę osobowości” terapeuty i pacjenta – psychoterapia – przeżyciem dwóch osób

-        dążenie do indywidualizacji pacjenta oraz jego niezależności od otoczenia

 

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin