I. Majchrzak - scenariusz.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM METODY NAUKI CZYTANIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM METODY NAUKI CZYTANIA
WG. METODY I. MAJCHRZAK.

 

Data: 23.01.2008

Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie

Temat: Czytamy swoje imiona.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- czyta globalnie swoje imię i imiona kolegów;

- porównuje litery i wyrazy;

- interesuje się pismem;

- orientuje się w położeniu poszczególnych wizytówek w sali;

- wspólnie podejmuje i realizuje różne zadania;

Forma: zbiorowa i indywidualna

Metody: ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem odmiennej nauki czytania I. Majchrzak;

Rodzaj aktywności: werbalna, ruchowa, plastyczna;

Pomoce: wizytówki, krzesełka, nagranie CD, flamastry;

 

Przebieg zajęcia:

1.      Lista obecności – sprawdzenie listy obecności z wykorzystaniem wizytówek.

- dzieci odnajdują swoje wizytówki w sali

- nauczyciel sprawdza i chwali dzieci za wykonane polecenie

- następnie dzieci odszukują wizytówki, przy których nikt nie stanął i podają imiona dzieci nieobecnych

2. Zabawa „Krąży, krąży moje imię..”

- dzieci siedzą w kole, pierwsze w kręgu otrzymuje wizytówkę

- wizytówka przechodzi z rak do rąk, aż trafi do właściciela imienia

- zabawa trwa dotąd aż wszystkie wizytówki trafią do swoich właścicieli

3. Zabawa „ Wiem czyja to wizytówka” – dzieci stoją w kole.

- nauczycielka mówi np.

Proszę podejdzie do mnie dziecko:

w czerwonej spódniczce…spódniczce warkoczykami itd.

- dzieci podchodzą i otrzymują po 1,2, 3 wizytówki ( w zależności od umiejętności), odczytują imiona na wizytówkach i podają je ich właścicielom.

4.Zabawa ruchowa przy muzyce: Krzesełka z imionami.

- dzieci ustawiają z krzesełek koło

- nauczycielka rozkłada na nich wizytówki

- dzieci w rytm muzyki poruszają się miedzy krzesełkami

- kiedy muzyka milknie dzieci zatrzymują się przy najbliższym krzesełku i odczytują imię na wizytówce (powtarzamy 3, 4 razy)

5. Zabawa „Deszcz wizytówek”

- nauczyciel podrzuca w górę wizytówki

- dzieci maja za zadanie odnaleźć swoją wizytówkę i usiąść z nią do stolika.

6. Praca indywidualna – ozdabianie wizytówek:

- dzieci ozdabiają flamastrami swoje wizytówki według własnych pomysłów

7. Zakończenie – umieszczenie wizytówek na wystawie.

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin