Wyprawa do wiosennej krainy.doc

(63 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 4, 5 LETNIMI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 4, 5 LETNIMI

Z OBSZARU WYCHOWANIA UMYSŁOWEGO                                     I ESTETYCZNEGO

 

 

PRZEDSZKOLE Nr 3

OPRACOWAŁA:  Sylwia Macherzyńska

 

TEMAT ZAJĘĆ:      Wyprawa do wiosennej krainy

 

CELE OGÓLNE:

1.     Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w różnych sytuacjach stwarzanych przez nauczycielkę

2.     Wdrażanie do współpracy w zespole i komunikowania się

3.     Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenie sprawności umysłowych

 

CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):

      DZIECKO:

·        włącza się do rozmowy

·        odpowiada na zadane pytania

·        wypowiada się na określony temat

·        współdziała z dziećmi w zabawie

·        słucha uważnie pomysłów innych

·        przedstawia swoje wiadomości i pomysły kolegom

·        prawidłowo wykonuje polecenia

·        podejmuje postawione przed nim zadania

·        dokonuje analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazu

·        przedstawia świat przyrody ruchem, słowem, gestem

 

METODY PRACY:

 

czynna - 

·        samodzielnych doświadczeń

·        zadań stawianych dzieciom

 

słowna –

·        rozmowa

·        metoda żywego słowa

 

percepcyjna

·        oparta na przeżywaniu i bezpośrednim spostrzeganiu

 

FORMY PRACY

·        praca z całą grupą

·        praca w zespołach

·        praca indywidualna przy stolikach

 

POMOCE:   gość – osoba wróżki, koszyk z kolorowymi kwiatami i zadaniami do wykonania, obrazki, napisy, zagadki słowne, słuchowe, piłka, magnetofon, kaseta z nagraniami, kredki, karton, klej, zadanie do wykonania dla każdego dziecka.

 

Przebieg zajęć

 

I

1.     Powitanie

§        Nauczycielka wita wszystkie dzieci tak, aby każdy czuł się indywidualnie powitany

§        Zabawa integrująca „Tańczymy parami” – taniec przyjaźni (pląs)

Zabawa w parach w rozsypce. Uczestnicy spacerują jednocześnie wykonują ruchy.  „Podajmy sobie ręce,

I zróbmy kółka dwa, kółka dwa

                  I buźka do buźki,

                  I brzuszek do brzuszka

                  I tak do białego dnia.

Więc bawmy się,

Więc bawmy się

Zabawa nas nic nie kosztuje.

Masz ręce dwie

Więc klaśnij w nie

Zabawa niechaj trwa

                                                                 (zmiana partnera)      

 

2.     Zaproszenie do wysłuchania wiersza B. Formy „Czarodziejska kraina”

Bożena Forma „Czarodziejska kraina”

„Kiedy za chwilę

oczy zamkniecie

wnet w czarodziejskim

znajdziecie się świecie

Zatem uwaga!

Ważna to chwila

Już pani Wróżka czary zaczyna”

§        Pojawienie się gościa – wchodzi wróżka z Krainy Wiosny, witając dzieci krótką rymowanką

„Dzień dzisiejszy miło się zapowiada

w krainie czarów czeka was zabawa

więc czym prędzej

zamknij oczy

a wszystko samo się potoczy”

 

3.     Nauczycielka dostaje od wróżki bukiet kwiatów na których, wypisane są zadania do wykonania, aby znaleźć się w Krainie Wiosny

 

4.     Krótka rozmowa nt. pory roku – wiosny

§        Pytania kierowane do dzieci

 

5.     Zaproszenie do wyboru danego koloru kwiatka i wykonanie zadania

a)     Zagadki słuchowe

§        słuchanie i odpoznawanie dźwięków

-         klekot bociana

-         kumkanie żab

-         kukanie kukułki

-         brzęczenie muchy

-         deszcz

b)    Zabawa w słowa

§        „Rzucam Ci piłkę” i mówię część słowa, a ty mi powiedz jaka jest druga połowa

ża – ba               chmu – ra                wio – sna

bo – cian            drze – wo                o – sa

łą – ka                ba – zie                   kro – kus

za – jąc               pta – ki                   tra – wa                     

c)     Sprawdzanie jaką głoskę słychać na początku wyrazu,

§        B – ocian, z- ając, w – iosna, b – azie itp.

§        dzielenie wyrazu na sylaby (wyklaskiwanie, wytupywanie liczby sylab) wio – sna, bo – cian, kwia – tki, ża – ba itp.

d)    Rozwiązywanie zagadek umysłowych

§        odgadywanie rozwiązania i szukanie odpowiedzi wśród zbioru obrazków rozsypanych na dywanie

§        wieszanie rozwiązania na tablicy

 

Przybył z ciepłych krajów

w czerwonych bucikach

gdy go ujrzy żabka

pod wodę umyka          (bocian)

 

Gdy się chowa za chmury

świat się staje ponury

a weselej na świecie

kiedy śmieje się z góry         (słońce)

 

W bajce, którą znacie

z wilkiem się nie lubił

ma szare futerko

i bardzo długie uszy            (zając)

 

Jest cała zielona

i kumka od rana

ucieka do wody

gdy widzi bociana            (żaba)

 

 

6.     Wspólna zabawa wróżki i dzieci „Kwiatki”  (mel. Promonga)

§        Zastosowanie elementów metody Klanza

                 „Pada deszczyk, pada deszcz     (4 razy)

                 Rosną kwiatki hen do góry, rozwijają się   (2 razy)

                 My zbieramy już te kwiatki i wręczamy je   (2 razy)

 

7.     „Co robi wiosna?” – ćwiczenia w formie zabawy ruchowo – naśladowczej

§        podział na zespół chłopców i dziewczynek

§        kwiatki rosną, wznoszą się do słońca, kołyszą się na wietrze

§        naśladowanie żaby i bociana itp.

 

8.     Zaproszenie na wiosenną łąkę i do zabawy na podstawie wierszyka

  „Kółko małe

kółko duże

głowa prosto

ręce w górze

widzisz łąkę

na tej łące skaczą żabki i zające

kwiaty rosną,

słońce świeci

a nad łąką bocian leci

A ta pora radosna nazywa się ..............Wiosna

 

§        sprawdzanie czy dzieci potrafią liczyć w zakresie 5

§        rozmowa nt. co widziały na łące

§        przeliczanie; szukanie rozwiązania, zawieszenie na tablicy wyniku

 

9.     „Stonoga” – podróż do Krainy Wiosny – wspólne odczytanie napisu „Wiosenna Kraina”

„Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga

idzie sobie stonoga, stonoga, hej

idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga

aż się trzęsie podłoga, podłoga, hej”

 

 

II

Zabawa ruchowo naśladowcza do piosenki „Królestwo Zielonej Polany”

 

„Królestwo Zielonej Polany”

 

Tam gdzie równocześnie i noc i poranek

tam znajdziesz na pewno nasze królestwo

Królestwo Zielonej Polany.

 

1. W Królestwie maleńka biedronka

biedronka lub boża krówka

list pisze co rano do słońca

maleńką szyszkową stalówka.

A potem list frunie do nieba

by niebo pachniało szyszkami

tu była wieczorem ulewa z poziomek

lub deszcz z jagodami.

 

Ref. Sześć kroków od Wiosny

i dziewięć od Zimy

trzy kroki od sosny i pięć od leszczyny

Tam gdzie równocześnie i noc i poranek

Tam znajdziesz na pewno nasze królestwo

Królestwo Zielonej Polany

 

2. Po niebie biedronki list lata

bo czytać go nikt nie miał czasu

a w liście sześć słówek, słówek do świata

nic nie jest piękniejsze od lasu

 

Ref. Sześć kroków od Wiosny.........

 

III

 

Praca indywidualna przy stolikach

§        dzieci siedzą na dywanie, słuchają objaśnień nauczycielki

§        dzieci dostają zadania do wykonania

§        siadają na swoich miejscach przy stolikach

§        zwrócenie uwagi, iż każdy może poprosić o pomoc nauczycielkę i wróżkę

§        praca przy stolikach

             I grupa – kolorowanie obrazka wg szyfru

             II grupa – układanie puzzli

1)    5 element.

2)    4 element.  Naklejanie na kartkach i kolorowanie

Zgłoś jeśli naruszono regulamin