Dary jesieni - owoce i warzywa.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia w grupie 4-5latków

Scenariusz zajęcia w grupie 4-5latków. Temat zajęcia: Dary jesieni – owoce i warzywa.

Scenariusz zajęcia z kształtowania mowy i myślenia w grupie 4-5latków

Temat zajęcia: Dary jesieni – owoce i warzywa.

Cel ogólny:

·         Kształcenie mowy dziecka poprzez stosowanie różnych form aktywności i sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy.

·         Pogłębianie wiadomości o warzywach i owocach.

Cele operacyjne:
(wg taksonomii celów B. Niemierki)
Dziecko:

·         rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce;

·         tworzy zbiory owoców i warzyw, przelicza liczebności zbiorów;

·         rozwija narządy zmysłów w toku proponowanych zabaw i ćwiczeń;

·         rozwija impresję ruchową poprzez naśladowanie różnych czynności;

·         rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek oraz udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania;

·         wypowiada się pełnymi zdaniami,

·         zwraca uwagę na walory zdrowotne warzyw i owoców oraz na konieczność mycia ich przed jedzeniem.

Metody pracy:
(wg podziału W. Okonia)

·         podające;

·         problemowe;

·         praktyczne.

Formy pracy:

·         zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

·         naturalne okazy warzyw i owoców;

·         ilustracje: ogrodu jesienią i sadu jesienią – do przypięcia na tablicy;

·         sylwety dwóch koszy – do przypięcia na tablicy;

·         sylwety popularnych warzyw i owoców – do przypięcia na tablicy;

·         zagadki o owocach i warzywach;

·         kartki papieru z wykropkowanymi konturami warzyw i owoców, kredki – dla każdego dziecka.

Przebieg zajęcia:
Część wstępna:

  1. Nasz kącik przyrody – zagospodarowanie kącika przyrody, wzbogacenie go o nowe okazy przyrodnicze: owoce i warzywa.

Część zasadnicza (realizacyjna):

  1. „Dary sadów i ogrodów” – ustne wypowiedzi dzieci na temat jesiennych zbiorów warzyw i owoców. Odwołanie się do odbytej wcześniej wycieczki do ogródków działkowych. Zachęcanie do śmiałych wypowiedzi, wyrabianie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się, poprawnego formułowania zdań i odpowiadania na zadane pytania.
  2. Zabawa ruchowa „Pomagamy w ogrodzie” – imitowanie ruchem rozmaitych czynności i odgadywanie ich.
  3. Zabawa dydaktyczna „Co należy do rodziny” Z. Bogdanowicz – odnajdywanie związków grupowych. Segregowanie zgromadzonych owoców i warzyw, porównywanie, opis słowny. Porównywanie liczebności zbiorów przez przeliczanie lub oceny „na oko”.
  4. Zabawa dydaktyczna „Odgadnij, jaki to owoc lub warzywo” – rozpoznawanie za pomocą dotyku, smaku, zapachu.
  5. „Które warzywo lub owoc lubię najbardziej?” – wypowiedzi pełnym zdaniem na określony temat, uzasadnienie wyboru.
  6. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Zbieramy owoce w sadzie”.
  7. Zagadki o owocach i warzywach – rozwiązywanie przez dzieci zagadek czytanych przez nauczyciela.
    Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą, gdzie powieszone są dwie ilustracje: sadu jesienią i ogrodu jesienią. Pod ilustracjami przypięte są sylwety dwóch koszyków, po jednym pod każdym obrazkiem. Nauczycielka czyta zagadki o owocach i warzywach, a dzieci rozwiązując je podchodzą do stolika ustawionego przy tablicy i wybierają spośród znajdujących się tam sylwet, odpowiednie warzywo lub owoc. Przypinają je następnie w koszyku pod wybraną ilustracją: warzywa pod ilustracją ogrodu, owoce pod ilustracją sadu.
  8. Owoce i warzywa – rys. kredkami, prowadzenie linii po śladach, dokładne kolorowanie, zwrócenie uwagi na prawidłowy dobór kolorów, mieszczenie się w określonych granicach.
    Dzieci otrzymują kartki papieru z wykropkowanymi konturami owoców i warzyw. Ich zadanie polega na połączeniu kropek i pokolorowaniu owoców.

Część podsumowująca:
Podsumowanie zajęcia: Nauczycielka zadaje pytania będące syntezą całego zajęcia, mówi o walorach zdrowotnych owoców i warzyw, zawartości witamin. Zachęca do zjadania warzyw i owoców na surowo, mówi o konieczności mycia ich przed spożyciem.
Dzieci siadają do stolików i otrzymują do spożycia jabłka.
Nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć.

Literatura:
R. Folejewska: Program wychowania przedszkolnego Rośnij z DIDASKO wraz z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin