Bałwankowe przygody.doc

(23 KB) Pobierz
Bałwankowe przygody

Bałwankowe przygody.

Scenariusz zajęcia przedszkolnego
(grupa dzieci czteroletnich)

Temat: Bałwankowe przygody.

Cele:
-wyrabianie umiejętności określania wielkości przedmiotów: duży, mały,
-próby łączenia elementów w całość

Pomoce:
-Trzy papierowe kule:(małą, średnią, dużą) do prezentacji bałwanka na tablicy.
-Powycinane kółka różnej wielkości do ułożenia bałwanka (dla każdego dziecka trzy kółka)
-Kolorowe kartony


Przebieg zajęcia:

1.Nauczycielka gromadzi wokół siebie dzieci. Ma przygotowane kule. Rozpoczyna opowiadanie pt. ,,Jak dzieci lepiły bałwana” B. Formy.

,, Jak dzieci lepiły bałwana”
,, W nocy zima pokryła świat lekką pierzynką. Ania, Ola i Piotruś pobiegli do parku.
-Jak tu pięknie, ile śniegu.
-Lepimy bałwana- krzyknął Piotruś. Dzieci zaczęły toczyć śniegowe kule.
-Na dole będzie moja. Jest największa – zdecydował Piotruś.
-Teraz moja. Ola złapała najmniejszą bryłę śniegu.
Na górze wspólnymi siłami umieścili kulę średnią. Dzieci wcisnęły bałwankowi patyk zamiast nosa, kamyk w miejsce oka i pobiegły do domu.
Na drzewie usiadła sroka.
-Ha, ha, ha, co to za pokraka! Jedno oko, krótka szyja, nos jak haczyk wykrzywiony. Śmieszna głowa, zaraz spadnie, kiwa się na wszystkie strony. Smutno zrobiło się bałwankowi.
Tymczasem do parku przyszła grupa dzieci z przedszkola.
-Popatrzcie!- krzyknęła Marta- Jaki dziwny bałwan. Biedak, trzeba mu pomóc.
Dzieci wyjęły nos i oczy. Przełożyły małą kulę na samą górę. Poprosiły panią kucharkę o dorodną marchew> Z sali zabrały małe kamyki. Po chwili bałwan był jak nowy.
- To ochroni go przed wiatrem- pani otuliła bałwanka szalikiem.
Znalazł się nawet stary kosz wiklinowy. W nim dzieci ułożyły śniegowe bułeczki. Zrobiły duże koło i zaśpiewały zimową piosenkę. Kiedy odchodziły bałwan lekko skinął głową i szepnął- ,, bardzo dziękuję”.

2.Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat opowiadania.
Zadaje dzieciom pytania związane z treścią:
–Co postanowiły zrobić dzieci?
-Dlaczego z bałwanka śmiała się sroka?
-Jaką kulę ulepił Piotruś?


3.Po wypowiedziach dzieci nauczycielka przyczepia do tablicy kule.
-Jaką kulę ulepiła Ola?
-Jaką kulę ulepiła Asia?
-Jak wyglądał bałwan, którego ulepiły dzieci?
-Co zrobiły dzieci z przedszkola?
Następnie przyczepia poszczególne kule według wielkości i wymienia głowę.

4.Zabawa ruchowa ,,Lepimy bałwanka”
Dzieci zajmują dowolne miejsca w sali. Poruszają się w dowolnych kierunkach. Na sygnał ,,lepimy bałwanka” dzieci naśladują toczenie kul śniegowych. Na sygnał ,,bałwan gotowy” , w powietrzu rysują kontur bałwana.

5.Dzieci zajmują miejsca przy stolikach . Z przygotowanych przez nauczycielkę kółek różnej wielkości układają bałwanka. Następnie naklejają je na kolorowy karton. Brakujące elementy jak oczy i nos dzieci dorysowują.
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin