INSTRUKCJA BEZPIECZNEJ PRACY
NA STANOWISKU OBSŁUGI
ZESPOŁU PRĄDOTWÓRCZEGO
1. Zespół prądotwórczy GS 330S jest agregatem składającym się z silnika spalinowego, prądnicy oraz układów regulacyjnych. Przeznaczony i skonstruowany jest do pracy dorywczej w przypadku zaniku zasilania podstawowego.
2. Właściwie zainstalowany i przygotowany do pracy agregat nie wymaga stałej obsługi, ale do jego bezawaryjnej pracy niezbędne są kontrole dokonywane przez osoby obsługi i regularne przeglądy.
3. W pomieszczeniu zespołu prądotwórczego zabronione jest palenie papierosów oraz używanie otwartego ognia.
4. Obsługa agregatu prądotwórczego może być wykonywana tylko przez osobę upoważnioną przez kierownika.
5. Obowiązki obsługi i eksploatacji zespołu prądotwórczego mogą być powierzone wyłącznie tym pracownikom, którzy posiadają aktualne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją tego typu urządzeń i instalacji energetycznych.
6. Zabronione jest eksploatowanie podzespołów agregatu prądotwórczego przy zdemontowanych osłonach części mechanicznych, jak też usuwanie mechanizmów zabezpieczających lub zmiana ich funkcji.
7. Agregat może być uruchomiony tylko po stwierdzeniu pełnej gotowości roboczej wszystkich jego elementów. Przed uruchomieniem sprawdzić należy min. poziomy oleju i płynu chłodzącego, szczelność układu zasilania paliwem, a po dłuższym postoju także rezystancję izolacji.
8. Czynności wstępne, rozruchowe i eksploatacyjne agregatu winny być wykonywane ściśle według wskazówek wynikających ze szczegółowej instrukcji obsługi i eksploatacji dostarczonej przez dystrybutora.
9. Sterowanie zespołem prądotwórczym może być prowadzone tylko i wyłącznie z tablicy sterowniczej. Nieprawidłowe działanie podzespołów i układów sygnalizowane jest zaświeceniem się czerwonych lampek kontrolnych tablicy.
10. Czynności obsługowe, min. smarowania, regulacje lub czyszczenie mogą być wykonywane tylko przy nie pracującym silniku.
11. W razie konieczności wykonywania prac obsługowych lub naprawczych należy się uprzednio upewnić czy w obwodach elektrycznych nie występuje napięcie i pracę podjąć po jego odłączeniu. Przed przystąpieniem do tych działań powinny być odłączone zaciski akumulatora i zasilanie ze strony sieci elektroenergetycznej. Należy pamiętać o wyłożeniu tablic ostrzegających przed podłączeniem prądu w trakcie wykonywania prac.
12. Podczas dokonywania przełączeń lub odłączeń instalacji elektrycznych należy zwracać szczególną uwagę, aby nie podłączyć przewodu z napięciem do przewodu „zerowego”.
13. Obowiązkiem obsługującego jest używanie właściwego sprzętu izolacyjnego oraz upewnienie się, czy narzędzia mają wystarczające parametry elektroizolacyjne.
14. W instalacji wolno używać tylko bezpieczników zgodnych z zaleceniami producenta agregatu.
15. Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego w chłodnicy lub jego uzupełnianie może być wykonywane tylko po zatrzymaniu i ostygnięciu silnika.
16. Pracownicy obsługujący zespół prądotwórczy powinni mieć dostęp do zaprowadzonej książki pracy tego urządzenia, w której odnotowywać należy wszelkie bieżące zdarzenia eksploatacyjne, zarówno w zakresie wskazań urządzeń pomiarowych, jak również dokonywanych czynności i operacji, a szczególnie stwierdzonych stanów niesprawności. Przed rozpoczęciem obsługi agregatu należy się zapoznać z zapisami w książce.
17. W przypadku samoczynnego niepożądanego wyłączenia się agregatu, próba jego ponownego załączenia może nastąpić wyłącznie po ustaleniu i usunięciu przyczyny tego faktu.
18. Agregat należy wyłączyć natychmiast w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego jego funkcjonowania. Należy tak postąpić także w razie podjęcia podejrzenia wystąpienia niebezpieczeństwa dla obsługi.
19. Poszczególne podzespoły agregatu w czasie pracy nagrzewać się mogą do wysokiej temperatury, dlatego należy zachować ostrożność w trakcie czynności wykonywanych na pracującym urządzeniu lub przed jego ostygnięciem.
20. W razie konieczności obsługi akumulatora pamiętać trzeba o zagrożeniu poparzenia chemicznego elektrolitem. Dlatego powinno się stosować dodatkowe środki ochronne.
21. O wszelkich usterkach i nieprawidłowościach w pracy zespołu prądotwórczego należy bezzwłocznie powiadomić przełożonego.
22. Samowolne dokonywanie jakichkolwiek zmian lub przeróbek urządzenia jest absolutnie zabronione.
23. Naprawy może wykonywać tylko pracownik dokładnie zapoznany z konstrukcją i budową agregatu prądotwórczego oraz posiadający kwalifikacje w tym zakresie.
24. W razie stwierdzenia nieszczelności w układzie wydechowym i wydzielania się spalin z silnika do pomieszczenia agregatu prądotwórczego należy niezwłocznie wyłączyć urządzenie. Prace naprawcze mogą być wykonane dopiero po dokładnym przewietrzeniu pomieszczenia.
25. Wszelkie nieczystości posadzki mogące powodować poślizgnięcie należy niezwłocznie usunąć. W szczególności dotyczy to rozlanego paliwa lub szmat nim nasączonych.
26. Pracownik może być dopuszczony do pracy związanej z obsługą zespołu prądotwórczego tylko w wymaganej odzieży roboczej i obuwiu roboczym oraz środkach ochrony indywidualnej przewidzianych dla stanowiska pracy. Zabronione jest używanie odzieży zbyt luźnej lub z luźno zwisającymi elementami.
27. Do obsługi agregatu prądotwórczego może być tylko dopuszczona osoba uprzednio przeszkolona z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy na tym stanowisku pracy oraz posiadająca aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku.
28. W razie wątpliwości dotyczących zachowania warunków bhp przy wykonywaniu poleconych czynności należy się zwrócić do przełożonego o ich wyjaśnienie.
INSTRUKCJA BHP nr. 034
Strona 2 z 2
OPRACOWAŁ:
Inspektor ds. BHP
Edward Szot
ZATWIERDZIŁ:
11.07.2001 r. Dyrektor Hipermarketu
Dariusz Bator
Data i podpis
TESCO /POLSKA/ Sp. z o.o.
Hipermarket Wrocław
ela__k