SCENARIUSZ ZAJĘĆ- stroiki.doc

(37 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przysposobienie do pracy - pamiątkarstwo

 

Prowadzący:  mgr Magdalena Werner

Klasa: 2 pb

Czas trwania: 5 jednostek lekcyjnych

Data: 12 grudnia 2007

Temat: Świąteczny stroik ze świecą z materiałów naturalnych – elementy    

              bukieciarstwa.

BHP:    Uważaj na gorący klej!

 

Cele zajęć:

1.     Zapoznanie ucznia z nowym materiałem: pianką florystyczną, używanym w bukieciarstwie

2.     Kształtowanie umiejętności posługiwania się pistoletem do kleju na ciepło

3.     Doskonalenie umiejętności kompozycyjnych: układania kompozycji z gałązek, suszonych roślin i innych materiałów naturalnych.

4.     Premiowanie inwencji twórczej i pomysłowości ucznia podczas pracy.

Po zajęciach uczeń powinien wykonać stroik z materiałów naturalnych                                            oraz:

A)  WIE:

·        Jakie surowce potrzebne są do wykonania stroika

B)   POTRAFI:

·        Samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wykonać stroik według podanych etapów pracy

·        Samodzielnie przygotować i posprzątać swoje stanowisko pracy

C)  PAMIĘTA:

·        Czym różnią się materiały naturalne od syntetycznych

 

 

Metody pracy:

Słowna: instruktaż nauczyciela, formułowanie pytań i odpowiedzi

Praktyczna: wykonanie samodzielne lub z pomocą stroika świątecznego

Oglądowa: prezentacja gotowego wyrobu przygotowanego wcześniej przez nauczyciela, prezentacja i omawianie gotowych wyrobów wykonanych przez uczniów z uwzględnieniem i premiowaniem własnej pomysłowości, samodzielnej inwencji twórczej.

 

Formy pracy:

Indywidualna: wypełnienie karty pracy (opisanie surowców z których składa się stroik świąteczny), wykonanie stroika

Grupowa: sprzątanie pracowni,

Zbiorowa: udział w pokazie i prezentacji, wprowadzeniu i podsumowaniu zajęć.

 

Pomoce dydaktyczne: zeszyt, długopis, karta pracy, linijka, kredki, rolki z wstążek, kartonik, pianka florystyczna, klej na ciepło, wstążka, drucik, świeca, szyszki, dzika róża, buczyna, gałązki tui, gałązki suszonego zatrwianu, żołędzie, szyszki olchowe, podkładki,

 

Przebieg zajęć:

1.     Wprowadzenie: przypomnienie symboliki palącej się na stole Wigilijnym świecy, przedstawienie celu wykonania dzisiejszej pracy ( stroiki na szkolną Wigilię).

2.     Przypomnienie rozróżnienia materiałów naturalnych (wytworzonych przez naturę) i syntetycznych (wytworzonych przez człowieka).

3.     Omówienie surowców potrzebnych do wykonania stroika: na konkretach i uzupełnienie karty pracy.

4.     Przygotowanie stanowisk pracy:

·        podłączenie przedłużacza,

·        podkładki

·        odzież ochronna

·        podłączenie kleju

·        przygotowanie surowców.

5.     Etapy pracy podczas wykonania stroika świątecznego:

·        mocowanie pianki florystycznej w krążku z kartonu – zapoznanie z nowym materiałem, omówienie przeznaczenia

·        oklejanie krążka szyszkami za pomocą kleju na ciepło

·        oklejanie górnej części krążka szyszkami

·        naklejanie suszonych owoców dzikiej róży pomiędzy szyszkami

·        podklejanie podstawki pod spód stroika (wykorzystanie kartoników z wstążek)

·        mocowanie świecy w piance na środku stroika

·        przycinanie małych gałązek choinki i tui, wbijanie ich w piankę wkoło świecy

·        wbijanie małych gałązek zatrwianu i gałązek z szyszkami olchowymi

·        przygotowanie kokardy z wstążki w stylu bidermaier: ozdobionej bardzo drobnymi elementami z materiałów naturalnych

·        mocowanie kokardy na stroiku za pomocą kleju na ciepło.

6.     Porządkowanie stanowiska pracy.

7.     wystawienie i omówienie wykonanej na zajęciach pracy, ocena pracy uczniów słowna i pisemna, zwrócenie uwagi na własną pomysłowość, premiowanie własnej inwencji twórczej.

8.     Podsumowanie: przypomnienie, jakich surowców potrzebowaliśmy do wykonania stroika świątecznego, wypisanie wszystkich surowców na tablicy, przepisanie do zeszytu.

9.     Zadanie zadania domowego: rysujemy w zeszycie tabelkę z podziałem na materiały naturalne ( wytworzone przez naturę) i materiały syntetyczne (wytworzone przez człowieka). Uczeń ma za zadanie samodzielnie uzupełnić w domu tabelkę posiłkując się wiadomościami z karty pracy wypełnianej na lekcji i z podsumowania (listy surowców).

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin