SZANKHA PRAKSZALANA.doc

(39 KB) Pobierz


SZANKHA PRAKSZALANA

Przyczyną wielu chorób jest nieprawidłowe trawienie, po którym nie strawione resztki pokarmu pozostają w jelitach jako złogi . Istnieje bardzo skuteczna hathajogowa kija, dzięki której można oczyścić jelita. Jest to Szankha prakszalana krija. Oddziałuje intensywnie zarówno na ciało jak i na umysł. Poprawia zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, pomaga zachować młodzieńczy wygląd. Oczyszczenie powoduje, że umysł staje się jaśniejszy.

W jodze istnieją dwie techniki na oczyszczenie jelit :Basti i Szankha prakszalana. Basti - jogową lewatywę - wykonuje się będąc zanurzonym po pas w wodzie za pomocą aszwinimudry (kilkakrotne zaciskanie i rozluźnianie mięsni odbytnicy) oraz nauli wykonywanych jednocześnie. Tym sposobem do jelit wciąga się 1-2 litry wody. Następnie idzie się do toalety. Cały cykl powtarza się 1-2 razy. W ten sposób oczyszczają się jelita.
Bardzo trudno jest jednak nauczyć się basti. O wiele prościej jest oczyścić jelita przy pomocy Szankha prakszalany. Szankha oznacza muszlę, która jest poskręcana podobnie, jak nasze jelita. Jeśli chcemy napełnić muszlę wodą , musimy ją przechylać, obracać tak, aby woda przedostała się poprzez wszystkie spirale do wnętrza. Prakszalana oznacza pracę lub oczyszczanie.

Szankha prakszlana oczyszcza cały trakt trawienny ( od jamy ustnej aż po odbytnicę). Wykonuje się ją rano, na czczo. Może ją wykonać każdy, nawet jeśli cierpi na jedną z chorób jelit. Powinno się ją wykonać dwa razy w ciągu roku - najlepiej w kwietniu i w październiku, a dodatkowo można w styczniu i we wrześniu. Tak zaawansowanego i głęboko działającego ćwiczenia, jak Sznkha prakszalana na początku nie powinno się wykonywać bez przewodnictwa doświadczonego nauczyciela , który ma już własne doświadczenia i może w razie pojawienia się różnych trudności lub komplikacji pomóc.

Dla codziennego oczyszczania ciała powinno się regularnie wykonywać neti - przepłukiwanie nosa i pranajamę – oczyszczanie oddechem kanałów biegnących wzdłuż kręgosłupa – idę i pingalę. Dziurki nosa są jak dwa okna, przez które wylatuje zużyte, wykorzystane powietrze a świeże i czyste - wpływa do wnętrza naszego ciała. Te oczyszczające techniki pozwalają naszemu ciału zregenerować się przy pomocy jego` własnych mechanizmów i powrócić do naturalnego stanu - zdrowia.

Uwaga!
Szankha prakszalany nie można ćwiczyć do 15 roku życia, w czasie ciąży, podczas menstruacji, przy kamieniach żółciowych, i kamieniach w nerkach, przy bardzo niskim ciśnieniu krwi, niedostatecznej pracy (niewydolności) nerek, przy problemach z systemem trawiennym ( zapalenia, wrzody), ciężkiej cukrzycy, problemach z sercem, przy przepuklinie, przy problemach psychicznych i chorobach z wysoką temperaturą, podczas lekkiego nawet przeziębienia, grypy lub rozpoczynających się objawach choroby ( ból gardła itp.)

Opis ćwiczenia

Czas trwania praktyki: 4-5 godzin, samo ćwiczenie - max.3 godz.(idealnie 1,5 godz.);ćwiczenie prowadzi się przed południem, na czczo – poprzedniego dnia wieczorem już nic nie jemy.

Rano przygotowujemy ok. 6-7 ( bardziej doświadczeni 10) litrów ciepłej (38 – 40 st. C), słonej wody ( jedna łyżeczka soli na litr wody; przy wysokim ciśnieniu krwi używamy soli dietetycznej lub jeśli mamy alergię na jod – nie jodowanej ) i podczas ćwiczenia utrzymujemy tę samą temperaturę.

Wodę pijemy w szklance lub kubku (od 0.25 l. - 0,5 l) i po każdym kubku ćwiczymy pięć asan ( na początku wypijamy dwa kubki jeden po drugim, a później już po jednym). W sumie ok. 30 (bardziej doświadczeni ok. 50) kubków. Po wypiciu kubka słonej wody zaczynamy opisaną poniżej serię ćwiczeń (asan).

Asany (Ćwiczenia)

1. Tada asana – 10 x podnosimy ręce nad głowę i stajemy na czubkach palców.
2. Trikona asana, ewentualnie możemy ćwiczyć skłony w bok z rękami wyprostowanymi nad głową (ćwiczymy po 5 x na każdą stronę)
3.Meru prsztha asana lub inny wariant - proste ręce wyciągamy w bok, a tułów skręcamy w lewo, przy czym prawa ręka podąża w stronę lewego ramienia, a lewa dotyka kręgosłupa. Ćwiczymy 5x na każdą stronę
4.Tirjak bhudżanga asana -ćwiczymy 5x na każdą stronę (po każdym podniesieniu i skręceniu opadamy z powrotem na podłogę)
5.Chodzenie wrony albo inny wariant- przysiad kuczny, stopy trochę od siebie oddalone, ręce na kolanach. Prawe kolano kładziemy na podłodze przy lewej stopie i jednocześnie naciskamy lewym kolanem w prawo. Tułów i głowę skręcamy w prawo ( ta pozycja masuje brzuch). Ćwiczymy 5x na każdą stronę.

Po czwartym kubku idziemy do toalety i robimy aszwini mudrę.

Jeśli ktoś ma na początku problemy z wydalaniem powinien dalej kontynuować picie wody i ćwiczyć, a w toalecie powtarzać aszwini mudrę. W razie trudności z rozpoczęciem wydalania można po 5 pozycji jeszcze raz powtórzyć tada asanę. Najpóźniej po siódmym lub ósmym kubku powiedzie się.

Jeśli wydalanie już się zaczęło, nie ma potrzeby ćwiczyć wszystkich pozycji, dlatego że wypita woda szybko wychodzi na zewnątrz. Po każdym wydalaniu należy umyć słodką woda odbytnicę i natrzeć kremem lub wazeliną ( słona woda może wywołać podrażnienie skóry).

Kontynuujemy picie wody i ćwiczymy tak długo, dopóki z ciała nie wychodzi już jedynie czysta woda – co oznacza, że z jelit zostały usunięte wszystkie odpady, zanieczyszczenia.

Po zakończeniu cyklu oczyszczamy żołądek przy pomocy Kundżara kriji. Wypijamy jeden po drugim 5-6 kubków ciepłej wody bez soli i tę wodę zwracamy (palce włożone do gardła pomogą wywołać zwracanie).

Na koniec wykonujemy Neti ( przepłukiwanie jamy nosowej) jako prewencję przeciwko bólom głowy.

Następnie kładziemy się i pod ciepłym przykryciem relaksujemy się przez 45 minut uważając, aby nie zasnąć!

Po relaksacji zjadamy odpowiednio przygotowany posiłek - Khiczri z zielonej soi (mung dal w połówkach, łuskany) . Ten specjalny posiłek będzie przyrządzany na miejscu w szkole.

PRZYGOTOWANIE KHICZRI

Dwa dni wcześniej
Mung dal ( zwany zieloną soją lub fasolą mung) moczymy w wodzie dwa dni wcześniej i suszymy. Następnie mielimy fasolkę „na grubo” ( do młynka wkładamy krążek o największych otworach) i znów zalewamy wodą. Dzięki temu oddzielamy łuski, które odrzucamy w czasie płukania. Wszystkie łuski powinny być usunięte.

Gotowanie Khiczri
Przygotowujemy do gotowania po jednej szklance białego ryżu i mung dalu (mielonego bez łusek) przez co uzyskamy po ugotowaniu kaszę o zawartości około 70% ryżu i 30% mung dalu. Delikatnie solimy i dodajemy 1/4 łyżeczki kurkumy oraz 1/4 łyżeczki indyjskiego kminku (dżira).Zalewamy całość 5-6 szklankami wody i przynajmniej przez godzinę gotujemy na delikatnym ogniu ( tak, aby się nie przypaliło). Khiczri powinno być miękkie jak kasza. Na koniec dodajemy ghee lub masło (3-4 łyżki ghee lub masła)
( 1 osoba: 1 szklanka ryżu, 1 szklanka mung, 2 l. wody, 1/4 łyżeczki kurkumy, ¼ łyżeczki kminku indyjskiego(dżiry) 3-4 łyżki ghi lub masła)

Tego rodzaju jedzenie działa jak maść ochronna na ścianki jelit. Jelita po Szankha prakszalanie są bardzo wrażliwe i narażone na zranienie. Dzieje się tak dlatego, że słona woda wypłukuje nie tylko zalegające w nich nie strawione resztki pokarmu, ale także częściowo - śluzówkę. Tak więc zjedzenie Khiczri jest konieczne i to w ilości mniej więcej dwa razy większej niż podczas normalnego posiłku. Wówczas jelita wypełnią się i zapobiegniemy kurczeniu i zlepianiu się ich ścianek.

Przez jakiś czas po Szankha prakszalanie nie zaleca się postu.

DIETA I PLAN POSIŁKÓW PO SZANKHA PRAKSZALANIE

1.dzień(dzień ćwiczenia)


Po kriji nie powinno się przynajmniej przez trzy godziny pić! Później odpowiednia jest letnia woda albo rumiankowa herbata. W żadnym wypadku nie pić zimnej wody!

Na kolację należy znów zjeść khiczri.
Nie zasnąć podczas relaksacji! Ograniczenie funkcji fizycznych , które nastałoby podczas snu, mogło by niekorzystnie wpłynąć na krążenie krwi ( efektem tego mogłyby być bóle głowy) i wpłynęłoby na obniżenie układu odpornościowego.
Gdyby nam było chłodno lub gdyby nas przewiało mogłaby powstać infekcja uwarunkowana podwyższoną wrażliwością ścianek jelit. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywać się po ćwiczeniu w cieple i unikać czynności związanych z dużym wysiłkiem. Pierwszego dnia nie powinno się brać kąpieli ani korzystać z sauny. Krótki prysznic jest dozwolony.

2 dzień

Śniadanie: rumiankowa lub miętowa herbata, w razie czego może być posłodzona cukrem lub miodem. Białe pieczywo lub biały chleb. Masło, ser biały, twaróg.
Obiad i kolacja: liściaste warzywa ( szpinak, sałata do gotowania, nie kapusta! ), duszone na maśle, delikatnie przyprawione, ugotowane - obrane ziemniaki z masłem i solą (niewiele)

3 dzień

Śniadanie: tak jak poprzedni dzień (2)
Obiad i kolacja: duszone jarzyny, ziemniaki, zboża.
Dozwolone są: liściaste jarzyny, cukinia, marchewka, zielona fasola, biały ryż, kasza jęczmienna, kompot, ziołowe herbaty ( poza herbatą z dzikiej róży ), twaróg świeży (może być owczy).


4 dzień
Tak jak 3 dzień. Dozwolony już jest ciemny chleb ( nie pełnoziarnisty!), jogurt, zielona herbata.

Zakazuje się jeść

W ciągu 7 dni: mleka, żółtego sera, owoców, soków owocowych, sałaty ( ogólnie surowych produktów), fasoli, soczewicy, cebuli, czosnku, kalafiora, kapusty, bakłażana, grochu - produktów ,które powodują wzdęcia jelit, ostro przyprawionego jedzenia, napojów zawierających CO2 oraz pełnoziarnistego chleba.

W ciągu 14 dni: czarnej herbaty, kawy, piwa.
W ciągu 20 dni: jajek , wina
W ciągu 40 dni: mięsa, ryb, innych napoi alkoholowych ; nie palić

Lekka (laghu) Szankha prakszalana krija

Trzeciego lub czwartego dnia po Szankha prakszalanie wykonujemy następujące dopełniające ćwiczenie: rano przed śniadaniem wypijemy 5-6 kubków ciepłej wody ( bez soli) i po każdym kubku ćwiczymy te same ćwiczenia, co przy Szankha prakszalanie. Tym ćwiczeniem z powrotem doprowadzimy trawienie do normalnego trybu i oczyścimy jelita to do końca .
Jeśli pierwszego lub drugiego dnia po Szankha prakszalanie nie mamy potrzeby wydalania , nie jest to jeszcze żaden powód do obaw. Może nam pomóc wypicie kubka wody przed śniadaniem.

 

 

 

 

 


asanę wykonujesz następująco:

leżysz na brzuchu, palce u stóp opierasz o podłogę, podnosisz się na rękach - wyprostowane i odchylasz ciało/korpus do tyłu --> tak jakbys patrzył na swoje stopy po przekatnej. Czyli podnosisz sie na rękach, skręcasz/odwracasz do tyłu po przekatnej, opadasz na podłoge, znowu się podnosisz na rękach - wyprostowane, skrecasz po przękątnej, wracasz i opadasz i znowu sie podnosisz, skrecasz, wracasz i opadasz,. Warto tę asanę (inne też) wykonywac dośc intensywnie (a nie powolne ruchy jogiczne) wtedy woda szybciej się przesuwa.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin