29.02.08-Scenariusz zajęć dla grupy 4-5 latków-W świecie dziwięków piano i forte.doc

(42 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków

Scenariusz zajęć dla grupy 4-5 latków

 

Data: 29.02.2008

Prowadzący: Liszka Katarzyna

 

W świecie dźwięków - piano i forte

 

TEMAT DNIA:

I.                    „Pająk i muchy”- spontaniczna i żywiołowa zabawa dzieci. Utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa na drodze.

II.                 1) Wskazanie różnicy między dźwiękami głośnymi i cichymi (forte-piano). Zajęcia plastyczne- pobudzenia twórczej aktywności dzieci(wydzieranie obrazka). Kolorowanie obrazków identycznych.

            2)Zajęcia ruchowe- pobudzenie aktywności ruchowej.

 

CELE OPERACYJNE:

Dziecko zna:

·         zasady bezpieczeństwa na drodze

·         znaczenie słów głośny, cichy

·         słowa piosenki „Wlazł kotek na płotek”

Dziecko potrafi:

·         zastosować słowa głośno, cicho

·         zastosować się do polecenia nauczyciela

·         bawić się zgodnie z innymi dziećmi

·         wskazać obrazki identyczne

·         rozróżnić dźwięk głośny od cichego

 

METODY:

·         słowna: pogadanka, opowiadanie, praca z książką

·         oglądowa: pokaz

·         praktyczno-ćwiczeniowa

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

·         indywidualna-jednolita

·         zbiorowa

 

POMOCE:

·         gazety

·         tamburyn

·         kolorowy papier lub bibuła

·         kredki

·         klej

·         obrazek „4 autka”

·         obrazek z konturem samochodu

·         szarfy

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)

2.      Zabawa ze śpiewem „Pająk i muchy”

Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując muchy. Na słowo „pająk” zastygają w bezruchu. Zadaniem „pająka” jest złapanie jak największej ilości much, które się poruszają.

3.      Utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa na drodze

·         Jak powinno się jeździć: szybko czy wolno?

·         Gdzie siedzą dzieci w samochodzie: z tyłu czy z przodu?

·         W czym siedzą dzieci?

·         Co to jest mandat?

4.      Wskazanie różnicy między dźwiękiem głośnym(forte) i cichym(piano):

·         Zabawa „Wiosenny deszczyk”

Na podłodze rozłożonych jest tyle gazet ile dzieci. Zadaniem dzieci jest na sygnał „pada deszczyk” cichutko pukać paluszkami w gazetę. Na sygnał „grzmot” uderzanie rękami w gazetę.

·         Ciche chodzenie na palcach- głośne tupanie

·         Pukanie palcem w stolik-głośne uderzanie dłonią

·         Naśladowanie polującego kotka- ciche skradanie się na czworakach

·         Naśladowanie słonia- tąpanie, głośny chód

5.      Zajęcia plastyczne

·         Wyklejanie kolorową bibułą/kolorowym papierem konturu samochodu (dla każdego dziecka taki sam obrazek samochodu)

·         Wskazywanie podobieństwa – wybieranie spośród czterech obrazków dwóch identycznych i pokolorowanie ich

6.      Zabawa ruchowa „Lawina”

Dziecko, które ma na sobie szarfę łapie inne dzieci. Dotknięte dziecko pomaga łapać inne                             dzieci łapiącemu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin