fajny scenariusz z podziałem na edu..doc

(100 KB) Pobierz
SCENARIUZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE PIERWSZEJ

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE PIERWSZEJ

 

 

 

 

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO:Kto gdzie pracuje?

 

 

CELE OGÓLNE: Zapoznanie z  nazwami zawodów ludzi  i wykonywaną przez nich pracą.

                                Budzenie szacunku dla ludzkiej pracy.

 

 

 

 

TEMATY OŚRODKÓW DZIENNYCH:

 

 

1.     Praca mojego taty.

2.     Zanim wyjdę do szkoły.

3.     Sekrety telewizji.

4.     Co potrafi moja mama?

5.     Ja też pracuję.

 

Opracowanie : Ewa Burdan i Katarzyna Bryłowska

 

DZIEŃ 2

 

 

Temat dnia: Zanim wyjdę do szkoły

 

 

Cele ogólne:

 

1.     Nauka pisania dwuznaku ,,dz”.

2.     Respektowanie umów i zwyczajów ustalonych w rodzinie.

 

 

Cele szczegółowe.

Uczeń:

           -    rozpoznaje i pisze dwuznak ,,dz”,

-         wskazuje  sylaby, samogłoski , spółgłoski w wyrazach,

-         potrafi wypowiadać się na podany temat,

-         opowiada treść obrazków,

-         potrafi ułożyć dialog z rozsypanki zdaniowej,

-         czyta z podziałem na role,

-         tworzy zbiory wg podanego warunku,

-         potrafi dokonać pomiaru dowolną miarką,

-         potrafi poruszać się zgodnie z akompaniamentem,

-         próbuje grać na melodycznym instrumencie perkusyjnym ( dzwonki )

-         wie, jak tworzyć kompozycję rytmiczną w  układzie pasowym,

-         łączy elementy papierowe za pomocą taśmy w przestrzenną formę użytkową ,

-         zgodnie i efektywnie współpracuje w zespole.

 

OGNIWA ZAJĘĆ I EDUKACJE

 

KLUCZOWE KOMPETENCJE

 

SYTUACJE  DYDAKTYCZNE

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

 

METODY

  

Część wstępna

E- społeczna / ruchowa

 

E – polonistyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E- ruchowa

 

 

 

 

 

E- matematyczna

 

 

 

 

 

CZĘŚĆ GŁOWNA

E- polonistyczno/ środowiskowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E- muzyczna/ polonistyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nawiązywanie i podtrzymywanie więzi koleżeńskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów

 

 

 

 

 

Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Percepcja elementów akustyki środowiska człowieka

 

1.      Powitanie: zabawa słowno- ruchowa: Dzieci dobierają się parami, uderzają o swoje dłonie, rytmicznie recytują wyliczankę: Wszyscy są , witam was , zaczynamy , już czas. Jesteś ty, jestem ja. Raz, dwa, trzy ! Zmiana partnera i zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

2.      Opowiadanie nauczyciela:

-          Budzi się nowy dzień . W maleńkiej wiosce Smerfów dyżurny budzi mieszkańców. Smerfy

przygotowują się do wyjścia. Zajrzyjmy do chatki. Zobaczymy co robi Laluś przed wyjściem do szkoły.

3        Pokaz ilustracji. Omówienie treści.

-          Jakie czynności wykonał Laluś przed wyjściem do szkoły?

-          Co zapomniał  zrobić ?

-          Co zrobił źle ? Dlaczego ?

3.      Zabawa ruchowa : Gimnastyka poranna Smerfów. Dziecko – Papa Smerf wykonuje ruchy, ćwiczenia dowolne, pozostali uczniowie naśladują czynności.

 

4.      Segregowanie ilustracji . Tworzenie zbiorów rzeczy potrzebnych i niepotrzebnych rano. Sprawdzenie pracy : uczniowie podają nazwy elementów należących do zbioru rzeczy niepotrzebnych, uzasadniają wybór.

 

 

 

5.      Omówienie zajęć porannych bohaterów historyjki obrazkowej.

-          Wiemy już co robił rano Laluś, zobaczmy , co dzieje się rano w domu Eli.

-          Skąd Ela wiedziała, że czas wstawać ?

-          Kto budził Elę ?

-          Dlaczego mama musiała ją popędzać ?

-          Jakie czynności wykonała Ela ?

-          Jakie czynności wykonywała w tym czasie mama ?

-          Dokąd spieszyła się mama ?

-          Dokąd spieszyła się Ela?

-          Co oznajmia w szkole czas rozpoczęcia zajęć ?

 

 

6. Wysłuchanie z kasety magnetofonowej efektów dźwiękowych ( dzwonek : do drzwi, telefon,dzwon kościelny, budzik). Po każdej prezentacji dzieci odgadują źródło dźwięku i podnoszą odpowiednią ilustrację. Nadają wspólną nazwę wysłuchanym efektom: dzwonek.

7.Wyodrębnienie wyrazu podstawowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metalowy dzwonek

 

 

 

 

Ilustracje

Załącznik - 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestaw ilustracji dla każdego ucznia.

  Załącznik – 2

 

 

 

 

 

,,Mój pierwszy elementarz”

A.    Czochra,

I. Tarkowska  str.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracje dla każdego ucznia. Załącznik –3

(ilust.: dzwonek do drzwi, telefon, dzwon kościelny, budzik, dzwonek ręczny)

 

E- zabawa przeżywanie

 

 

 

A-

opowiadanie n-la, pokaz

 

 

 

 

A-   pogadanka

 

 

 

 

E- ekspresja ruchowa

 

 

 

 

 

P – problemowa.

O- działanie

 

 

 

 

 

 

A- pokaz, rozmowa kierowana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A-   pokaz,

P- problem

 

 

E- polonistyczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E- muzyczno- ruchowa

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin