08SEKCJE.doc

(39 KB) Pobierz
Praca z użyciem różnych widoków

Inne przydatne widoki

Aby przełączyć się na jeden z opisanych niżej widoków, musisz wybrać jego nazwę z menu Widok. Pamiętaj, że dokument wydrukuje się zawsze prawidłowo, bez względu na rodzaj aktualnie wybranego widoku.

Podgląd wydruku

Na podglądzie wydruku możesz przekonać się, jak będzie wyglądał dokument po wydrukowaniu. Możesz wyświetlić na ekranie jedną lub kilka stron jednocześnie i zobaczyć elementy dokumentu, których nie widać w zwykłym widoku. Ponadto dokument jest wyświetlany na podglądzie bez znaków niedrukowalnych, takich jak spacje, znaki końca akapitu, czy znaki tabulacji. Ukryte są również paski narzędzi, chyba że sam zażądasz ich wyświetlenia.

Na podglądzie wydruku widać wszystkie elementy, które zostaną wydrukowane na stronie. Korzystając z podglądu wydruku, możesz określić liczbę stron, które mają być wyświetlone jednocześnie. Możesz także kliknąć przycisk Lupa, przez co zmienisz kształt kursora na małą lupę. Gdy klikniesz takim kursorem tekst na stronie dokumentu, zobaczysz go po chwili w powiększeniu i będziesz mógł go łatwo przeczytać. Aby zmienić coś w tym tekście, nie zmieniając widoku, musisz ponownie kliknąć przycisk Lupa. Jeśli klikniesz znowu sam tekst, wrócisz do początkowego ustawienia skali obrazu.

Po kliknięciu przycisku Wyświetl linijkę, zobaczysz na ekranie dwie linijki: poziomą i pionową. Przesuwając na linijkach znaczniki marginesów możesz  wstawiać, przemieszczać i usuwać automatycznie dodawane znaki końca strony.

Pozostałe przyciski paska narzędzi podglądu wydruku umożliwiają:

·         Drukowanie aktualnego dokumentu.

·         Ponowne sformatowanie dokumentu w celu zmniejszenia liczby stron.

·         Wyświetlenie dokumentu na całym ekranie (bez menu).

·         Ustawienie konkretnej skali obrazu.

·         Zamknięcie okna podglądu wydruku i powrót do poprzedniego widoku dokumentu.

Układ strony

Po wpisaniu tekstu i wstawieniu do dokumentu rysunków, przełącz się na widok układu strony. Będziesz mógł wówczas zobaczyć, jak są rozmieszczone na stronach takie elementy, jak kolumny, rysunki, nagłówki, stopki, czy przypisy. Korzystając z tego widoku, możesz nadal wpisywać, edytować i formatować swój tekst.

Specjalne przyciski na dole pionowego paska przewijania pozwalają przewijać dokument strona po stronie. Jeśli natomiast wyświetlisz koniec jakiejś strony i zastosujesz zwykłe przewijanie, to spowodujesz wyświetlenie początku następnej strony. Także i w tym widoku możliwe jest wyświetlenie znaków nie drukowanych.

Widok struktury dokumentu

Widok struktury dokumentu umożliwia zwijanie i rozwijanie nagłówków dokumentu. Rozwijanie nagłówków powoduje wyświetlenie większej części struktury dokumentu—nagłówków głównych, podrzędnych oraz związanego z nimi tekstu podstawowego. Zwijanie nagłówków umożliwia skoncentrowanie się na ogólnej budowie dokumentu, a nie na jego szczegółach. Zwinięte nagłówki pozwalają także łatwo i szybko przemieszczać duże fragmenty tekstu wewnątrz dokumentu. Wystarczy, że zwiniesz jakiś nagłówek, a następnie przesuniesz go „w górę” lub „w dół”, a cały związany z nim tekst przesunie się wraz z nagłówkiem. Zwijając i rozwijając nagłówki możesz również szybko poruszać się po całym dokumencie.

Zwiększanie lub zmniejszanie skali obrazu

Jeśli używasz małej czcionki i chcesz się lepiej przyjrzeć tekstowi wyświetlonemu na ekranie przy użyciu zwykłego widoku, widoku układu strony lub widoku struktury dokumentu, to możesz zmienić skalę obrazu i pracować dalej na powiększonej stronie. Na podobnej zasadzie możesz pomniejszyć stronę, tak aby zobaczyć ją na ekranie w całości i móc wygodnie poprzemieszczać nagłówki struktury dokumentu lub obramowane obiekty, takie jak rysunki, czy tabele.

W standardowym pasku narzędzi znajduje się przycisk Skala obrazu, za pomocą którego możesz wybrać jedną z gotowych już skal. Jeśli chcesz, możesz również sam wpisać obok tego przycisku dokładną wielkość skali (np. 47%). Możesz zmieniać skalę obrazu w każdym oknie dokumentu niezależnie od innych. Jeśli otworzysz nowe okno, będzie w nim stosowana taka skala, którą wybrałeś ostatnio. Zmiana skali obrazu ułatwia wyłącznie dalszą pracę i nie wpływa w żaden sposób na wielkość dokumentu po wydrukowaniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin