Quiz_interwencji_psychologicznych.doc

(29 KB) Pobierz

1.       Jakiś czas temu straciłem dodatkową pracę. Zarabiam teraz znacznie mniej, nie na wszystko nam starcza i cały czas się tym martwię. Stałem się przez to bardziej nerwowy, częściej kłócę się z żoną, mam mniej cierpliwości do dzieci, często wybucham bez powodu (Parafraza)

 

2.       (Osoba mówi podniesionym stanowczym głosem) Moja dziewczyna zostawiła mnie bez słowa wyjaśnienia!!! Zupełnie nie wiem dlaczego!!! (porusza się energicznie na krześle). Wszystko przecież układało się dobrze (żywo gestykuluje). Nie było chyba żadnego powodu!!! (Odzwierciedlenie)

 

3.       Drażni mnie zachowanie mojego chłopaka. Ciągle zmienia pomysły. Nawet z wyborem  filmu, na jaki mamy iść do kina jest wieczny problem. Dziesięć  razy na minutę zmienia plan, często jest tak, że zanim podejmie decyzję, jest już za późno (Parafraza)

 

4.       To straszne! Dyrektor wezwał mnie na rozmowę i powiedział, że musi mnie zwolnić. Nie wiem jak sobie teraz poradzę. Ocenił mnie niesprawiedliwie! Ja co prawda już od dawna chciałem zmienić prace, ale to nie jest w porządku, gdy ludzie po pozorach oceniają moje zachowane. (Klaryfikacja)

 

5.       OB. uporczywie zmienia temat gdy pytasz ją o pierwszą ciążę. (Zareaguj na ten przejaw oporu).

 

6.       Mój chłopak nie ma dla mnie czasu. Czasem nie widzimy się całymi tygodniami, mimo że mieszkamy w jednym mieście. Jak ma projekt do oddania, całkowicie się na nim koncentruje. Zapomina zjeść. Nie śpi w nocy. Nie mówiąc o mnie... (Parafraza)

 

7.       Wczorajsza rozmowa z szefem była dla mnie bardzo nieprzyjemna. (Prośba o rozwiniecie tematu)

 

8.       Dzieje się we mnie coś niedobrego. Ciągle źle się czuję, po prostu coraz gorzej. W dodatku nie potrafię się ostatnio dogadać z żoną, jak tak dalej pójdzie to się rozstaniemy.. (Odzwierciedlenie)

 

9.       Byliśmy z mężem na urodzinach u mojego ojca. Nie było to przyjemne, bo on  zachowywał się strasznie. Powiedział wiele raniących słów i sprawił, ze atmosfera była dla mnie nie do zniesienia. Już nie mam pomysły jak zapobiegać tym awanturom. (Klaryfikacja)

 

10.   Kiedy chodziłem do szkoły miałem mało znajomych. Nie spotykałem się z kolegami z klasy. Obgadywali zawsze tych, którzy byli nieobecni, byli wulgarni i prowokacyjni wobec dziewczyn… to było nieprzyjemne. (Odzwierciedlenie)

 

11.   OB. wprost odmawia odpowiedzi na pytanie o relacje z ojcem. (Zareaguj na ten przejaw oporu).

 

12.   (mówi szybko, energicznie, z lekkim uśmiechem). Bardzo się przejęłam, gdy szef nie dał mojej koleżance podwyżki. To było niesprawiedliwe. Przykro mi, bo wiem, że każdemu przydadzą się dodatkowe pieniądze. (Odzwierciedlenie)

 

13.   Jesteś psychologiem szkolnym. Przyprowadzono do ciebie chłopca, który notorycznie ucieka z lekcji. Chcesz zapytać go o powód tego zachowania. (zadaj pytanie projekcyjne)

 

14.   Prowadzisz wywiad. Zakończyłeś właśnie rozmowę o studiach OB. Chcesz zgrabnie przejść to tematu kontaktów interpersonalnych. (jakie pytanie przejściowe zastosujesz?)

 

15.   Zamień pytanie zamknięte: Czy dobrze się układają pani kontakty z siostrą? na (pytanie otwarte).

 

16.   Chcesz zapytać kobietę, co do której masz podejrzenie przemocy rodzinnej czy doświadczyła agresji ze strony męża. (Zastosuj pytanie uwikłane).

 

17.   Zamień zdanie zamknięte alternatywne: Czy w wolnym czasie woli pan oglądać telewizję czy też spotykać się ze znajomymi? na (pytanie otwarte neutralne).

 

18.   Które ze zdań jest (pierwszoplanowe a które drugoplanowe): Co skłoniło panią do decyzji o rozwodzie? oraz: Jak często dochodziło między wami do kłótni?

 

19.   Po co stosuje się pytania odroczone?

 

20.   Po co stosuje się minimalną reakcję werbalną?

 

21.   OB. uwodzi cię podczas spotkania. Próbuje rozśmieszyć. Wpatruje się w dekolt.(Zareaguj na tę sytuację jako przejaw oporu)

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin