w klasie II nauczania zintegrowanego karolcia.doc

(450 KB) Pobierz

Jest to konspekt do edukacji polonistycznej w klasie II nauczania zintegrowanego. Konspekt dotyczy opracowania lektury pt: "Karolcia" Marii Krüger.

 

Autor: Iwona Urbańczyk
Konspekt

 

do zajęć zintegrowanych w klasie II


 
 
 
 
 

Temat: Dłuższe wypowiedzi dzieci i redagowanie zdań na temat wrażeń z lektury „ Karolcia” M. Krűger.


 
 

Cele:


 

Poznawczy- bogacenie czynnego słownika uczniów o wyrazy: humor, fantazja, komizm, magia; zapoznanie z sylwetką pisarki;


 
 

Kształcący-  wdrażanie do wypowiadania się w formie kilku logicznych powiązanych zdań, rozwijanie zainteresowań czytelniczych;


 

Wychowawczy- utrwalenie przekonań, że szczęście daje nie tylko spełnianie własnych zachcianek, ale obdarowywanie innych, kształtowanie przekonania o potrzebie na rzecz innych.


 

Metody: pogadanka, praca z książką, rozmowa.

 

Formy pracy: zbiorowa, jednolita.


 
 
Przebieg zajęć 

1. Wypowiedzi uczniów na temat zorganizowanej wystawy książek Marii Krűger i okładek zamieszczonych w podręczniku ( s. 47)

 

- odczytanie tytułów zgromadzonych książek,

 

- zwrócenie uwagi na książkę „ Karolcia ”

 

2. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „ Karolcia”

 

3.Uporządkowanie w kolejności alfabetycznej tytułów przedstawionych w podręczniku książek (polecenie s .47)

 

- Wyjaśnienie znaczenia wyrazu fantazja.

 

- Tworzenie czasownika i przymiotnika od wyrazu fantazja.

 

4. Informacja o utworze i jego autorze.

 

Sporządzenie metryczki książki( w oparciu o lekturę).

 

 Autor: Maria Krűger

 

 Tytuł: Karolcia

 

Ilustrator: Halina Bielińska

 

Wydawca: Siedmioróg, Wrocław 2004


 

                Karolcia”- jedna z najbardziej popularnych książek tej autorki- pierwszy raz ukazała się w 1959 roku. Opowiada o przygodach, jakie chłopiec i dziewczynka przeżywają dzięki czarodziejskiemu koralikowi. Korali  ten mam niezwykła moc spełniania wszystkich życzeń, co powoduje wiele zabawnych zdarzeń.

 

Dalsze przygody Karolci Maria Krűger opisała w książce” Witaj Karolciu”


 

5. Ekspozycja utworu


 

Odczytanie przez nauczyciela fragmentów lektury zawierających pierwiastki;

 

 Komizmu- przemiana małej Karolci w dorosłą.

 

 Fantastyki- podróż nad miastem.

 

 Magii- rozmowa z koralikiem w łazience.


 

6. Analiza i interpretacja utworu

 

Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej lektury:

 

-         Czy się podobała, co najbardziej i dlaczego?

 

-         Kto jest głównym bohaterem, a które postacie są drugorzędne?

 

-         Które z przedstawionych sytuacji są śmieszne?

 

-         Które mogą być prawdziwe, a które zmyślone(fantastyczne)?


 

7.Aktywność(praca) własna uczniów wyrażająca główną ideę utworu

 

Ułożenie z rozspanki wyrazowej zdań i zapisanie ich do zeszytu.

 

Głównymi bohaterami książki są Karolcia i Piotr.

 

Dzięki czarodziejskiemu koralikowi przeżywają zabawne i fantastyczne przygody.


 

8. Zadanie pracy domowej


Przedstawienie środkami plastycznymi wybranej postaci z lektury.

. Ile lat ma Karolcia?

7 lat i 10 miesięcy

 

4 lata i pół

 

12 lat

 

8 lat i 8 miesięcy


 

2. Kto mieszka z Karolcią w domu?

mama, tata, ciocia i kotek

 

z mamą

 

z babcią i dziadkiem

 

mieszka sama


 

3. Jak koralik tracił moc?

robił się czarny

 

bladł

 

znikał

 

spełniał życzenia na odwrót


 

4. Jaki kolor włosów ma Karolcia?

czarny

 

rudy

 

zielony

 

blond


 

5. Jak na imię ma ciocia Karolci?

Basia

 

Agata

 

Klaudia

 

Kasia


 

6. Jaki kolor ma koralik?

czerwony

 

srebrny

 

złoty

 

błękitny


 

7. Co Karolcia ma czarodziejskiego?

koralik

 

naszyjnik

 

pierścionek

 

różdżkę


 

8. Do której klasy chodzi najlepszy przyjaciel Karolci?

jeszcze nie chodzi do szkoły

 

do 4

 

do1

 

do 2


 

9. Jak miał na imię przyjaciel Karolci?

Piotr

 

Kuba

 

Adam

 

Rafał


 

10. Jakie Karolcia ma zwierzę?

psa

 

kota

 

rybkę

 

chomika


Przygotowałam test sprawdzający znajomość lektury „Karolcia” Marii Krüger. Proponuję wykorzystać ten zestaw pytań do pracy na lekcji z dziećmi z klasy II.

Test na podstawie lektury „Karolcia” Marii Krüger 
1. Kto jest autorem książki „Karolcia”?
a) Jan Brzechwa
b) Maria Kruger
c) Tom Grimm
 
2. Książka opowiada o:
a) piesku i kotku
b) przygodach 3-letniej Karolci i o rok młodszego Piotra
c) przygodach 8-letniej Karolci i o rok starszego Piotra
 
3. Czy Karolcia miała miała rodzeństwo?
a) Tak, miała brata
b) Nie, była jedynaczką
c) Tak, miała siostrę
 
4. Nowe mieszkanie znajdowało się na:
a) ulicy Kwiatowej
b) ulicy Morskiej
c) ulicy Szerokiej
 
5. Gdzie Karolcia znalazła koralik?
a) na chodniku przed domem
b) w szparze drewnianej podłogi w starym mieszkaniu
c) na dywanie
 
6 Pierwszy „czar” koralika to:
a) latający dywan
b) latająca taksówka
c) latający smok
 
7. Najbardziej chytra z czarownic w książce pt. ”Karolcia” to:
a) Baba Jaga
b) Filemona
c) Florencja
 
8. Co kupiła ciotka Agata dla siebie w Domu Towarowym?
a) korale
b) kapelusz z żywymi fiołkami
c) szalik
 
9. Koralik stał się kiedyś:
a) bańką mydlaną
b) dużą piłką
c) kamieniem
 
10. Mama nie poznała Karolci, gdy:
a) przebrała się za staruszkę
b) zamieniła się w dorosłą panią
c) ubrała maskę
 
11. Do obowiązków Karolci należało:
a) zmywanie naczyń
b) podlewanie kwiatów
c) przynoszenie ze sklepu bułek na śniadanie
 
12. Karolcia rozmawiała pierwszy raz z koralikiem:
a) gdy myła ręce
b) gdy go znalazła
c) gdy poszła spać
 
13. Karolcia wyczarowała kiedyś dla ciotki Agaty:
a) kaczkę na obiad
b) indyka na obiad
c) kurę na obiad
 
14. Ciotka Agata mając koralik w ręku wyczarowała:
a) wiele tac z ciastkami z kremem
b) kilka tortów
c) górę owoców
 
15. Piotrek, aby uwierzyć, że Karolcia ma „zaczarowany” koralik zażądał, by:
a) zjadła 100 pączków
b) fruwała w pokoju
c) stała się niewidzialna i podniosła krzesło do góry
 
16. Karolcia i Piotrek sprawili, że buty w Domu Towarowym same tańczyły:
a) aby zachęcić ludzi do zakupów
b) bo chcieli je kupić
c) bo sprzedawczyni nie była grzeczna dla kupujących 
 
17. W dziale zabawek wiele osób chciało kupić „chodzące” lalki, gdyż:
a) Karolcia zamieniła się w lalkę
b) Piotrek ponakręcał lalki
c) Karolcia i Piotrek byli niewidzialni i poruszali lalkami
 
18. Czym poczęstowała Baba Jaga Karolcię i Piotrka?
a) czekoladą
b) lukrowanymi pierniczkami
c) czekoladowymi pierniczkami w kształcie serc
 
19. Ten kto zjadł piernikowe serduszko w czekoladzie:
a) stawał się lepszy
b) stawał się złośliwy
c) stawał się niewidzialny
 
20. Gdzie Karolcia schowała bezpiecznie koralik w Domu Towarowym przed Filomeną?
a) w torebce mamy
b) w kieszeni płaszcza mamy
c) w kieszeni płaszcza taty
 
21. Gdyby Filomena dostała w swoje ręce koralik, mogłaby:
a) zrobić dużo złego na świecie
b) wiele dobrych rzeczy
c) wyczarować smakołyki
 
22. Skąd tatuś dowiedział się o niezwykłych rzeczach, które działy się w Domu Towarowym?
a) od sąsiada
b) z telewizji
c) z popołudniowej gazety
 
23. Każde życzenie, które spełniał koralik osłabiało go tak, że:
a) malał, kurczył się
b) powiększał się
c) tracił kolor, bladł
 
24. W jakiej  sprawie Karolcia i Piotrek wybrali się do Prezydenta Miasta?
a) w sprawie ratowania ogrodu dla wszystkich dzieci
b) w sprawie ratowania zwierząt
c) w sprawie budowy placu zabaw dla wszystkich dzieci
 
25. Kto pomógł dostać się Karolci i Piotrkowi do Prezydenta Miasta?
a) sekretarka
b) woźny
c) kamienne lwy
 
26. Początkowo zamiast do gabinetu Prezydenta Miasta Karolcia i Piotrek trafili:
a) do muzeum miejskiego
b) do baru
c) do biblioteki
 
27. Sekretarką  Prezydenta Miasta była:
a) mama Karolci
b) sąsiadka Piotrka
c) Filomena
 
28. Jak Karolcia i Piotrek udowodnili panu Prezydentowi Miasta, że są niewidzialni?
a) zabrali mu kapelusz
b) zapalili mu papierosa i go uszczypnęli
c) zaparzyli mu kawę
 
29. Kto był w klatce w ZOO z napisem „Dziwne zwieże”?
a) orangutan
b) jednorożec
c) Filomena
 
30. Kto pomógł uwolnić dwa lwy z klatki z ZOO?
a) wszystkie zwierzęta z ZOO
b) „dziwne zwieże”
c) dyrektor ZOO
 
31. Kto zabronił urzędnikowi zamknąć na klucz ogród dla dzieci z całej dzielnicy?
a) tatuś Karolci
b) tatuś Piotrka
c) Prezydent Miasta
 
32. Co zostało w ogrodzie dla dzieci na pamiątkę wspólnych przygód?
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin