Scenariusz zajęć – wychowanie patriotyczne
Klasa III b
Prowadzący: mgr Ilona Ozimek
Temat: Polska- jej piękno i historia.
Cele ogólne:
· kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
· rozwijanie u uczniów zainteresowań symbolami narodowymi,
· kształtowanie postaw patriotycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń :
- opisuje godło Polski, wykorzystując plan i zgromadzone słownictwo,
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
- pisze i uzupełnia zdania na określony temat,
- opracowuje trasę wycieczki po Warszawie, projektuje folder,
- wskazuje i zaznacza na mapie miasta, krainy geograficzne, określa kierunki
na mapie,
- czyta tekst ze zrozumieniem,
- rozwiązuje krzyżówkę,
- wyjaśnia swoimi słowami pojęcie „konstytucja”,
- wyodrębnia z tekstu wybrane fakty z historii Polski dotyczące Konstytucji
3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego,
- rozwiązuje proste i złożone zadania tekstowe na dwóch poziomach,
- śpiewa z pamięci hymn narodowy,
- twórczo współpracuje w grupach rozwiązując róże problemy.
Metody pracy:
· metody aktywne (twórczego rozwiązywania problemów),
· praca z tekstem,
· praktycznego działania,
· ewaluacyjna.
Formy pracy:
· indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne :
chmurki z napisami, karty pracy grup, plansza ewaluacyjna, płyta CD
z podkładem muzycznym, znaczki za aktywność, mapa Polski, widokówki
i ilustracje o Warszawie, podręcznik, Słownik języka polskiego.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie z tematem zajęć. Rozwiązywanie podanych działań
matematycznych, uporządkowanie wyników, odkrycie wyrazów i odczytanie tematu.
2. Swobodne wypowiedzi uczniów związane z tematem zajęć.
3. Przypomnienie zasad pracy w grupach.
4. Praca w grupach. Każda grupa wykonuje polecenie zgodnie z instrukcją. Grupy, które wykonały wcześniej zadania otrzymują zadania dodatkowe.
I grupa ( Białe Orły) – uczniowie opisują godło Polski, korzystając z
ilustracji, określeń pomocniczych i planu.
Układają z rozsypanki wyrazowej odpowiedzi na pytania.
Uzupełniają zdania, porządkują wpisane wyrazy w porządku alfabetycznym.
II grupa (Muzycy) - uczniowie układają tekst hymnu z rozsypanki zdaniowej.
Układają pytania do podanego tekstu.
Rozwiązują krzyżówkę z hasłem; „ Mazurek Dąbrowskiego”.
III grupa (Turyści) -uczniowie wykonują folder zapraszający turystę do odwiedzenia ciekawych miejsc w Warszawie ( co warto zobaczyć i zwiedzić w stolicy?)
Wpisują nazwy geograficzne we właściwe miejsce na mapie.
IV grupa (Historycy) – uczniowie pracują z tekstem i „ Słownikiem języka polskiego”.
Podręcznik str.76.
Odszukują w tekście pt : „ Piotrek na Zamku Królewskim” fragment związany z uchwaleniem Konstytucji 3- go Maja i udzielają odpowiedzi pisemnej na podane pytanie: Dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 maja było ważnym wydarzeniem dla Polaków?
Rozwiązują krzyżówkę z hasłem.
5.Przerwa śródlekcyjna. Zaśpiewanie hymnu „ Mazurka Dąbrowskiego”.
6.Przedstawienie pracy poszczególnych grup przez lidera danej grupy.
7.Wykorzystanie zgromadzonego słownictwa do zredagowania wypowiedzi na temat Polski- jej piękna i historii. Zapis w zeszycie.
8.Rozwiązanie prostego i złożonego zadania tekstowego na dwóch poziomach.
9.Podsumowanie pracy w grupach- metoda ewaluacyjna za pomocą osi liczbowej i skali punktów od 1 do 5 obejmująca zagadnienia
1) Jak wykonałem zadania?
2) Jak współpracowałem w grupie?
3) Moje zaangażowanie na lekcji.
10.Uczniowie przyklejają kółeczka na osi liczbowej przy odpowiedniej ilości
punktów.
Grupa I – „Białe Orły”
Uważnie przeczytajcie polecenia.
1) Opisz godło Polski, korzystając z ilustracji, określeń pomocniczych
i planu
orzeł biały na czerwonym tle • duży, potężny ptak • na głowie ma koronę • ostry i zakrzywiony dziób • rozłożyste skrzydła • mocne nogi zakończone ostrymi pazurami • szeroki ogon • dumny ptak • symbol naszej ojczyzny • znak Polski • oznaka polskiej państwowości
· Co jest godłem Polski?
· Wielkość, barwy, ozdoby.
· Budowa: głowa, tułów, ogon, nogi.
· Czego jest symbolem?
2) Pokoloruj godło.
3) Otwórz kopertę z rozsypanką i ułóż odpowiedź na pytanie.
Gdzie jest umieszczany symbol Orła Białego i dlaczego? Napisz.
....................................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
4)Uzupełnij zdania. Pamiętaj o dużej literze w nazwach państw i miast.
Moją Ojczyzną jest …………………………….........................................
Nasze godło narodowe to…………………………………………………
Flaga polska jest……………………………………………………………
Stolicą Polski jest………………………………………………………….
W herbie Warszawy widnieje……………………………………………..
Uporządkuj wpisane wyrazy w kolejności alfabetycznej.
Powodzenia!
Godło Polski jest umieszczane na monetach
dowodach osobistych, paszportach, pieczęciach,
banderolach, sztandarach, medalach, tablicach
na zewnątrz budynków i urzędów państwowych
oraz w tych miejscach, które są wizytówką naszego kraju
i świadczą o naszej polskości, przynależności narodowej.
Grupa II- „ Muzycy”
1). Otwórz kopertę z rozsypanką i ułóż tekst naszego hymnu narodowego.
2). Otwórz czytankę na str.28 i przeczytaj tekst pt : „ Jeszcze Polska nie zginęła” i ułóż do niego trzy pytania.
…………………………………………………………………………………….
3). Rozwiąż krzyżówkę i napisz hasło zgodnie z kodem.
A B C D E F G H
1
2
3
4
5
mariolusia1