14.08.2009
Rejestr pracowników narażonych na działanie czynników rakotwórczych
Czy w związku z występowaniem środowisku pracy czynników rakotwórczych i mutagennych do obowiązków pracodawcy należy prowadzenie rejestru pracowników narażonych na działanie tych czynników? Jak długo należy przechowywać taki rejestr?
Poza rejestrem prac wykonywanych w narażeniu na czynniki rakotwórcze lub mutagenne, pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr pracowników narażonych na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Z uwagi na fakt, że skutki zdrowotne pracy w niebezpiecznych warunkach mogą ujawnić się dopiero po dłuższym okresie czasu, rejestr należy przechowywać przez okres 40 lat po ustaniu zatrudnienia w warunkach niebezpiecznych, a w przykładu likwidacji zakładu pracy przekazać państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.
Informowanie pracowników
Pracownicy, których praca związana jest z koniecznością kontaktu z czynnikami rakotwórczymi lub mutagennymi powinni zostać poinformowani o zagrożeniach, jakie mogą powodować te czynniki, a także uzyskać szczegółowe informacje o opakowaniu, zbiorniku i instalacji zawierającej substancję, preparat lub czynnik o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz o stosowanym oznakowaniu i znakach ostrzegawczych.
Pracownicy powinni posiadać informacje o wymaganiach dotyczących oznakowania opakowań czy instalacji zawierających substancje o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz znakach ostrzegawczych.
Pracodawca ma obowiązek informować na bieżąco pracowników oraz ich przedstawicieli o istniejącym narażeniu na substancje o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, a w przypadku narażenia powstałego w wyniku awarii i innych zakłóceń procesu technologicznego lub wyniku podejmowanych prac remontowych, konserwacyjnych i innych okoliczności - o przyczynach powstałego narażenia oraz o środkach zapobiegawczych, jakie już zostały lub dopiero będą podjęte w celu usunięcia lub zmniejszenia zagrożenia.
Podstawa prawna§ 4 ust. 2, § 5, § 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 280, poz. 2771)
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista Z zakresu prawa pracy
Kontakt z czynnikami rakotwórczymi - wzór rejestru stanowisk pracy
Pytanie: Czy istnieje wzór rejestru prac, przy wykonywaniu których pracownicy pozostają w kontakcie z preparatami rakotwórczymi lub mutagennymi? Kto powinien sporządzać taki wykaz?
Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami, preparatami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Wzór takiego rejestru stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Rejestr powinien zawierać:
· wykaz procesów technologicznych i prac, w których powyższe substancje, preparaty lub czynniki są stosowane, produkowane lub występują jako zanieczyszczenia bądź produkt uboczny oraz wykaz takich substancji, preparatów lub czynników,
· uzasadnienie konieczności ich stosowania,
· liczbę osób pracujących w narażeniu z wyszczególnieniem liczby kobiet pracujących w takich warunkach,
· określenie rodzaju substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych powodujących narażenie, rodzaj kontaktu, wielkość narażenia i czas jego trwania,
· rodzaj podjętych środków i działań ograniczających poziom narażenia.
Podstawa prawna§ 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 280, poz. 2771)
REJESTR PRAC, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie substancjami, preparatami,
czynnikami lub procesami o działaniu rakotwórczym lub mutagennym:
Wykaz procesów
technologicznych i prac,
w których subst.,
preparaty lub czynniki o
działaniu rakotwórczym
lub mutagennym są
stosowane (podać
wielkość produkcji)
Uzasadnienie
konieczności stosowania
subst., preparatów,
czynników lub procesów
technolog. o działaniu
rakotwórczym lub
mutagennym
Wykaz i opis stanowisk
pracy, na których
występuje naraŜenia na
subst., preparaty,
czynniki lub procesy
technologiczne o
lub mutagennym
Liczba
pracowników
pracujących
w naraŜeniu
(w tym
kobiet)
Określenie rodzaju
powodujących naraŜenie
(rodzaj kontaktu,
wielkość naraŜenia, czas
jego trwania)
Rodzaje
podjętych
środków i
działań
ograniczających
poziom
naraŜenia
ela__k