SCENARIUSZ ZAJĘĆ KÓŁKA TEATRALNEGO 4
Temat: Porozumiewamy się bez słów – zabawy pantomimiczne.
Cele:
· nabywanie umiejętności przekazywania myśli w sposób niewerbalny
· kształtowanie zdolności do obdarzania uwagą drugiego człowieka
· rozwijanie wyobraźni i pomysłowości w sferze ruchu
Pomoce:
· magnetofon
· płyta z nagraniem (Klanza)
Przebieg zajęć:
1. „Taniec powitaniec” – powitanie przy muzyce.
Dzieci tańczą przy muzyce według własnej inwencji, na przerwę w muzyce witają się z kolegą stającym obok:
· kolanami
· plecami
· stopami
· łokciami
· uszami
2. „Dziwne wynalazki” – zabawa doskonaląca wyobraźnię.
Dzieci organizują się w 3 – osobowe zespoły.
Mają za zadanie wykorzystując własne ciała i ruch zaprojektować:
· karuzelę
· spychacz
· koparkę
· maszynę do bicia
· maszynę do rozśmieszania
· maszynę do siania grozy
Można zorganizować tą zabawę w formie zagadek ruchowych – „Do czego służy ta maszyna?”
3. „Lustro” i „Cień” – zabawy ruchowe.
Dzieci organizują się w pary. Jedno z dzieci jest lustrem – stara się wiernie odtworzyć gesty i mimikę drugiego dziecka. Następnie jedno z dzieci porusza się po sali, drugie zaś dokładnie odtwarza jego ruchy – jest jego „cieniem”.
4. „Chodzimy jak…” – zabawa w oparciu o metodę Labana.
· zmęczony człowiek po całym dniu pracy
· małe dziecko
· człowiek zmagający się z wichrem
· człowiek przeskakujący przez kałuże
· człowiek lekki jak motyl
· człowiek skradający się
5. „Pokaż to bez słów” – scenki pantomimiczne.
· taniec robotów
· rzeźbiarz, któremu rozlatuje się rzeźba
· przenoszenie kaktusa
· mama z upartym dzieckiem w sklepie
· Czerwony Kapturek wchodzi do domu babci
· gaszenie pożaru
· kierowca i dziecko, które wbiegło na jezdnię na czerwonym świetle.
Iwa.4