SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH
1. TEMAT: „Kolorowe parasole”
2. TERMIN: 7.11.2007 r.
3. PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk
4. CEL OGÓLNY:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów oraz przeliczania przedmiotów w zakresie liczby 4.
5. METODY:
Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,
Oglądowa – pokaz, obserwacja,
Czynna – stawianie zadań do wykonania.
6. FORMY:
Praca indywidualna i grupowa
7. CZAS REALIZACJI:
Około 20 min
8. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
Sytuacje edukacyjne
Zakładane efekty
(cele operacyjne)
Środki dydaktyczne
1.
„Witam Was”[1] – powitanie piosenką
Dzieci:
- śpiewem witają nauczyciela;
- zbiorowo odśpiewują piosenkę;
- ruchem pokazują treść piosenki.
2.
„Pogodowa zgaduj – zgadula”- rozwiązywanie zagadek słuchowych oraz zagadek związanych tematycznie z porą roku, jaką jest jesień oraz z jesienną pogodą.
Dziecko:
- w usłyszanych dźwiękach rozpoznaje jesienne zjawiska atmosferyczne;
- do rozpoznanych zjawisk dobiera odpowiednią ilustrację;
- uważnie słucha tekstu zagadki czytanej przez nauczyciela;
- rozwiązuje zagadki.
Teksty zagadek, nagranie dźwięków zjawisk atmosferycznych na płycie CD, odtwarzacz CD.
3.
„Kolorowe parasole” – zabawa ruchowa. Odszukiwanie ukrytych w sali kolorowych sylwet parasoli.
- porusza się po określonej powierzchni;
- reaguje na polecenie nauczyciela;
- odszukuje ukryte w sali koperty z sylwetami parasoli.
Ukryte w kolorowych kopertach szablony kolorowych parasoli.
4.
„Jesienne porządki” – układamy odnalezione parasole według kolorów na szablonach półek. Poukładane parasole przeliczamy. Odszukujemy półkę, na której znajduje się najwięcej parasoli oraz taką, na której jest ich najmniej.
- klasyfikuje sylwety parasoli według koloru;
- przelicza sklasyfikowane parasole;
- porównuje liczebność parasoli na półkach (w zbiorach);
- mówi, na której z półek znajduje się najmniej oraz najwięcej parasoli.
Szablony półek oraz sylwety kolorowych parasoli.
5.
„Kto się schował pod parasolem?” - zabawa orientacyjno – ruchowa.
- porusza się po wyznaczonej powierzchni;
- sprawnie reaguje na dźwięki muzyczne;
- wykonuje polecenia nauczyciela;
- rozpoznaje kogo brakuje wśród grupy – kto ukrył się pod parasolem.
Nagranie dźwięków zjawisk atmosferycznych na płycie CD, odtwarzacz CD.
6.
„Pod parasolem” – praca plastyczna. Sylwety wcześniej wykorzystanych parasoli naklejamy na kartkę, na której wcześniej techniką „mokre na mokrym” malowaliśmy deszcz.
- moczy kartkę gąbką;
- odpowiednio trzyma pędzel;
- stempluje mokrą kartkę pędzlem umoczonym w farbie;
- dobiera ilość i kolor wykorzystanych farb;
- przykleja parasol do kartki stosując odpowiednią ilość kleju;
- ozdabia pracę elementami namalowanymi kredkami świecowymi;
- porządkuje miejsce pracy po jej zakończeniu.
Sylwety kolorowych parasoli, kartki z bloku technicznego, pojemnik z wodą, gąbka do moczenia kartki, pędzel, farba temperowa w kolorze granatu, błękitu i odcieniach szarości klej, kredki świecowe itp.
7.
„Uśmiech przedszkolaka” - podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci
- wyraża swoje zdanie na określony temat;
- wyraża swoje emocje.
Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)
1
[1]1. WITAM WAS
Wszyscy są,
Witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jestem Ja,
Jesteś Ty,
Raz, dwa i trzy.
ZAGADKI
Zagadki słuchowe – rozpoznawanie odgłosów nagranych na płytę CD – wiatr , deszcz , burza – dobieranie obrazków ilustrujących słuchane odgłosy.
To łatwa zagadka, tak mi się wydaje. Jaka po lecie pora nastaje? (jesień).
Unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki - siłacz z niego taki (wiatr).
Lepiej zabierz go ze sobą choć słońce przygrzewa za godzinę już może zmoczyć Cię ulewa (parasol).
Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi.
Ptaki wysyła za morza i jeża usypia w norze. (jesień)
Puste pola, mokre pola, Deszcz od rana do wieczora. Powiedz jaka to jest pora? (jesień)
Widzisz je we dnie. Nie ma go w nocy. Zimą i jesienią grzeje słabo, a latem z całej mocy. (słońce)
Spada z chmury w dzień ponury, a gdy wiosną spadnie, wszystko rośnie ładnie. (deszcz )
Choć go nie widać, znać – że siłę ma. łamie czasem drzewa. chmury niebem gna. (wiatr )
Gdy świeci słońce, stawiasz go w kącie. Kiedy deszcz rosi, nad głową go nosisz. (parasol)
MonJaZ