Pawlik Anna konspekt z praktyk-WIELKANOC.docx

(17 KB) Pobierz

Pawlik Anna              

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W PRZEDSZKOLU-DZIECI PIĘCIOLETNIE                                                    

BLOK TEMATYCZNY: Wielkanocne zwyczaje.

TEMAT DNIA: Wielkanocny stół.

 CELE OGÓLNE:

-integracja dzieci z nauczycielem

-przekazywanie dzieciom wiadomości  dotyczących  Świąt Wielkanocnych

-rozwijanie sprawności ruchowej dziecka

-zaznajomienie dzieci z treścią opowiadania pt.: ,,Bajeczka wielkanocna"

-kształtowanie zdolności manualnych

CELE OPERACYJNE:

-dziecko potrafi wybrać prawidłową nazwę świąt

-wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat

-potrafi wysłuchać treści opowiadania

-odgaduje zagadki o tematyce świątecznej

-zna elementy dekoracji świątecznego stołu

-wykonuje prace plastyczną zgodnie z instrukcją nauczyciela

FORMY AKTYWNOŚCI:

-słowna

-ruchowa

-plastyczna

METODY NAUCZANIA (według Kupisiewicza):

-pogadanka

-pokaz

-opowiadanie

 

FORMY ZAJĘĆ:

-indywidualna

-zbiorowa

-grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Kartki z nazwami świąt; ilustracje do opowiadania; obrazki ze słońcem, kurczątkiem, barankiem, baziami, zajączkiem; bezbarwna taśma; kartka z zagadkami; czekoladowy zajączek; pisanki; gałązki z baziami; flakon; obrus; palma wielkanocna; placek- babka; kolorowe kartki; papier kolorowy; bibuła; klej; nożyczki; ołówek.

CZAS PRACY:

60 minut

 

 

 

 PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

Czas

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności   dziecka       

Środki dydaktyczne

Przewidywane

osiągnięcia

6 min.

Zabawa powitalna ,,Jestem... to jest..."

Wyjaśnia reguły zabawy. Rozpoczyna zabawę od przedstawie-nia się, mówiąc: ,,Jestem pani Ania".

Słuchają reguł zabawy

i postępują zgodnie z nią. Wskazując na panią , po kolei odpowiadają: ,,To jest pani Ania". Następnie  przedstawiają się, zachowując tę zasadę.

 

Integracja z nauczycielem.

3 min.

Odszukiwanie nazwy zbliżających się świąt.

Rozkłada na dywanie kartki                     z nazwami różnych świąt.

Wybierają właściwa nazwę z pośród kartek rozłożonych na dywanie.

Kartki z nazwami świąt.

Potrafi wybrać prawidłową nazwę świąt

6 min.

Pogadanka na temat Świąt Wielkanoc-cnych.

Sprawdza podstawowe wiadomości uczniów na temat świąt zadając pytania.

 

Odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela:

-jakie zwierzątka kojarzą wam się ze zbliżającymi świętami?

-z kim spędzacie święta?

-jak się przygotowuje-cie do świąt?

-jakie znacie potrawy związane ze świętami?

 

 

 

Wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat.

5 min.

Zabawa ruchowa ,,Przygotowa-nia do świąt".

Wyjaśnia reguły zabawy.

Mówi czynności, które uczeń ma pokazać.

Ruchem przedstawia czynności jakie wykonuje się           w domu przed świętami, na przykład: odkurzanie, gotowanie, mycie okien, ścieranie kurzu, trzepanie dywanu itp.

 

 

Rozwijanie sprawności ruchowej dziecka.

8 min.

Opowiadanie A. Galicy  pod tytułem: ,,Bajeczka wielkanocna".

Czyta opowiadanie, a następnie  zadaje pytania związane z treścią utworu.  Pokazuje obrazki dotyczące opowiadania.

Słuchają opowiadania          i odpowiadają na pytania nauczyciela:

-Dlaczego słońce obudziło wierzbowe kotki?

-Kogo obudziło następnie?

-Dlaczego słonko obudziło zajączka                   i baranka?

Szeregują obrazki                   w odpowiedniej kolejności.

Ilustracje do opowiadania.

Potrafi wysłuchać treści opowiadania.

5 min

Zabawa ruchowo-naśladowcza ,,Czary mary".

Dzieli dzieci na grupy: słoneczek, zajączków, kurczaczków, baranków oraz bazi                        i przykleja im obrazki z ich wizerunkami.

Następnie  mówi zaklęcie: ,,Czary mary obracam się na pięcie, baziami robię zaklęcie. Niech się wokół wszystko zmieni, niech moje dzieci w (baranki, zajączki, kurczaczki, bazie) zmieni!

 Znajdują się w pozycji kucznej. Natomiast po zaklęciu dzieci:

-słoneczka- z pozycji kucznej przechodzą do wyprostnej,

-zajączki- podskakują w przysiadzie,

-kurczaczki- biegają na palcach, machają ramionami jak skrzydełkami,

-baranki- w pozycji czworakowania poruszają się po sali,

-bazie- w pozycji wyprostnej, ręce w górze, kołyszą ramionami.

Obrazki ze słońcem,

kurczątkiem, barankiem, baziami, zajączkiem; bezbarwna taśma.

Rozwijanie sprawności ruchowej dziecka.

7min

Zagadki słowne dotyczące wielkanocne-go stołu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czyta zagadkę i zadaje pytania z nią związane. Przekazuje dzieciom rekwizyty, które powinny się znaleźć na wielkanocnym stole.

Słuchają i udzielają odpowiedzi do następujących zagadek:

-Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze? (obrus)

-Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały          i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni? (zając)

-Drugi zwierz, całkiem biały ma, ma dwa rogi, cztery nogi, z wełny kożuch na mróz srogi? (baranek)

-A tu znowu taki ptak, kulisty, złocisty, który kwoczą mamę ma          i z jajka się wykluwa?  (kurczątko)

-Nie miauczą, lecz kwitną, białe albo szare, znajdziesz je na wierzbie, gdy się kończy marzec? (bazie)

-A jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane, na Wielkanoc darowane? (pisanki)

-Święcimy ją na tydzień przed Wielkanocą, są kolorowe, zdobione          z żywych gałązek wierzby, bazi, bukszpanu, lub sztucznych kwiatów? (palma)

-Może być migdałowa, cytrynowa, lukrowana,       z rodzynkami,  a każda zapachem kusi?

Zagadki, czekoladowy zajączek, pisanki, gałązki            z baziami, flakon, obrus, palma wielkanocna, placek- babka,

Zna elementy dekoracji świątecznego stołu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin