W.SHERBORNE.doc

(58 KB) Pobierz

Uczennicą, a później współpracownicą R. Labana była W. Sherborne – nauczycielka wychowania fizycznego i tańca później kinezyterapeutka. Jej dużym osiągnięciem stało się rozwinięcie metody R. Labana w kierunku humanistycznym, gdzie położyła nacisk na potrzebę rozwijania bliskich związków między ludźmi przez nawiązanie więzi emocjonalnej.     W metodzie W. Sherborne nie ma współzawodnictwa, gdyż zakłada ona, że wszyscy mogą odnieść sukces i każdy może z siebie coś dać innym.

 

 

SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH

 

DLA DZIECI 4-5 LETNICH                 

TEMAT: Pobawmy się razem.

Cele operacyjne:

Dziecko:

• weźmie udział w zabawach ruchowych w sali z    przestrzeganiem określonych reguł,

• umiejętnie współdziała z partnerem,

• przyjmie właściwą postawę podczas określonych ćwiczeń

Metody pracy:       

Czynna- zadania stawiane do realizacji

 

             - elementy pedagogiki zabawy

 

             - elementy W.Sherborne

Forma aktywności:

- ruchowa

Pomoce: Szarfy w czterech kolorach, ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń, chusta animacyjna

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

(zbiórka, przywitanie)

Dwie grupy przedszkolaków stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. N-lka rozdaje dzieciom szarfy: dwa kolory jednej grupie, dwa kolory drugiej grupie.

2.Zabawa „Witam was”

Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii płynącej z magnetofonu, wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.

WSZYSCY SĄ, WITAM WAS

ZACZYNAMY-JUŻ CZAS

JESTEM JA, JESTEŚ TY

RAZ, DWA, TRZY            

3.Zabawa orientacyjno-porządkowa- „OGONKI”

Wszystkie dzieci maja ogonki (szarfy zaczepione za spodenki), luźno biegają po sali. Każde dziecko stara się zabrać jak najwięcej ogonków.

4.Zabawa o charakterze ożywiającym- BEREK BOCIAN

Dzieci biegają po sali. Obroną przed łapiącym berkiem jest przyjęcie pozycji na jednej nodze z ramionami w bok.

5.Dzieci ustawione w parach. DOTYK

Dzieci dotykają się różnymi częściami ciała wymienianymi przez n-lkę. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.

6.Zabawa ROWEREK

Dzieci dotykają się stopami. Naśladują jazdę rowerem-na przemian naciskają stopami.

7.Zabawa ŻOŁNIERZE

Dzieci o określonym kolorze szarf maszerują energicznie, dynamicznie po sali w rytm muzyki. Na sygnał zmiana koloru szarf.

8.Zabawa TANIEC WĘŻA

Dzieci węże pełzają, wyciągają się, rozwijają ciało, zwijają się w kłębki.

 

9.Zabawa LUSTRZANE ODBICIE

Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie; jedno dziecko z pary robi śmieszne minki, a drugie stara się je naśladować.

10.Zabawa na czworakach PRZEJDŹ POD MOSTKIEM

Dzieci o określonym przez n-lkę kolorze szarf tworzą mostek, pozostałe dzieci kolejno przechodzą pod tym mostkiem.

11.Zabawa bieżna PRZEPLOTEM

Dzieci biegają swobodnie po sali, każde trzyma szarfę w ręku, na sygnał każde dziecko stara się przepleść przez siebie szarfę jak najszybciej.

12.Ćwiczenie przeciw płaskostopiu, KTO SZYBCIEJ

Dzieci siedzą w parach, twarzami do siebie. Podnoszą jedną szarfę palcami stóp (raz lewą, raz prawą stopą)

13.Zabawy Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

• morze- dzieci trzymają chustę i falują nią w różnym

               tempie i z różną siłą,

• kąpiel w wodzie- jedno dziecko wchodzi na chustę,

               pozostałe leciutko nią falują,

• rybak i rybka- jedno dziecko „rybka” wchodzi pod chustę,

              dziecko „rybak” ma za zadanie złapać rybkę,

• traf do dziurki- n-lka wrzuca piłeczkę, zadaniem dzieci jest

              trafienie piłką do dziury znajdującej się w środku

              chusty.

14.Marsz po kole przy spokojnej muzyce

 

6.     Korzyści wynikające ze stosowania metody Weroniki Sherborne

Efektywność zajęć prowadzonych metodą Weroniki Sherborne można sprawdzić specjalnie  opracowaną skalą, mającą umożliwić w miarę obiektywne spojrzenie na możliwości modyfikowania zachowań czy postaw. Skala taką nie da się jednak  zmierzyć tych uczuć, przeżyć, nastrojów, które mogą być istotne i które niejednokrotnie są tez głównymi „korzyściami”, jakie człowiek w tego rodzaju zajęciach osiąga dla siebie, a o których nie zawsze może czy chce mówić. Szczególnie trudno jest uzyskać takie informacje od dziecka, które jeszcze nie potrafi być świadomym czy nazywać tego, co się w nim dzieje.

Każdy człowiek może służyć drugiemu pomocą, wsparciem, jeśli pozwoli sobie na korzystanie ze swoich własnych „pokładów” uczuć, otworzy się naprawdę na drugiego człowieka, będzie po prostu i prawdziwie sobą. Nie jest to odkrycie, ale stara prawda o terapii. To, co najbardziej może pomóc drugiemu człowiekowi, jest w nas. Metoda Weroniki Sherborne pozwala to dokładnie zobaczyć i „odkryć”.

Oto lista potrzeb człowieka, których realizacja jest możliwa poprzez metodę Ruchu Rozwijającego:  

Ø            poczucia bezpieczeństwa

Ø            rozluźnienia, relaksu, rozładowania napięcia

Ø            „dawania” i „brania”

Ø            akceptacji samego siebie

Ø            poczucia siły i własnej wartości

Ø            bliskiego kontaktu z innymi ludźmi

Ø            poczucia własnej energii

Ø            satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym

Ø            mobilizacji do pokonywania trudności, do sprawdzania się w trudnej sytuacji

Ø            poznania swojego ciała

Ø            odkrywania własnych możliwości

Ø            odczucia energii własnej i energii drugiego człowieka

Ø            zaufania do siebie i innych

Ø            doznawania przyjemności, radości, zabawy

Ø            bliskości fizycznej drugiego człowieka

Ø            więzi z grupą

Ø            akceptacji swojego ciała

Ø            spontaniczności

Ø            pewności siebie

Ø            poczucia partnerstwa

Bogdanowicz Marta, Kisiel Bożena, Przasnyska Maria: Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka. Warszawa 1994, WSiP

_____________________________________________________________________

  SCENARIUSZE ZAJĘĆ METODĄ WERONIKI  SHERBORNE  

1.     Powitanie – śpiewanka „Witaj…., witaj……., jak się masz?

Wszyscy cię lubimy, wszyscy cię lubimy,

Bądź wśród nas.” ( na melodię „Panie Janie”)

 

2.     Powitanie różnymi częściami ciała – dłońmi, łokciami, brzuchem, plecami, itp.

 

3.     Poczucie własnego ciała:

 

Ø            Leżenie na plecach i jazda po podłodze

Ø            Leżenie na brzuchu i jazda po podłodze

Ø            Jazda po podłodze na pośladkach

 

4.     Dobieranie się parami

 

5.     Ćwiczenia „z” partnerem

Ø            „kangury” – jedno dziecko jest matką i tuli w ramionach swoje dziecko

Ø            „mosty” – przechodzenie wokół, nad, pod partnerem w siadzie klęcznym

Ø            „wycieczka” – ciąganie leżącego partnera za nogi po podłodze

Ø            „rolowanie dywanu” – jedno dziecko leży na podłodze, drugie go turla

 

6.     Ćwiczenia „przeciwko” z partnerem

Ø            „paczka” – jedno dziecko siedzi skulone na podłodze, drugie próbuje go wyprostować

Ø            „przepychanki” – w siadzie przepychanie się plecami

 

7.     Dobieranie się w czwórki

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin