Płąnący napis.docx

(948 KB) Pobierz

Na początek stwórzmy nowy obraz. Ja zdecydowałem się na wymiary 500x300.

Wypełnijmy tło czarnym kolorem.

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/1.png


Używając (na razie) koloru białego napiszmy nasz tekst. Czcionka powinna być gruba, żeby dobrze się paliła. ;-) Ja wybrałem "Swis721 BlkEx BT Expanded". Czcionki można sobie ściągać np. z tej strony. Ustawmy odpowiednio nasz tekst (do ustawiania warstwy na środku można użyć opcji Warstwa>Wyrównaj widoczne warstwy... (W 2.4 Obraz>Align Visible Layers... albo tego co napisałem dalej), bądź wyciąć i wkleić tę warstwę na warstwę z tłem, następnie klikając nowa warstwa) na środku warstwy i przenosimy go w dół.

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/2.png

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/3.png


Musimy teraz stworzyć czarno-białą mapę dla naszego płomiennego gradientu. Klikamy więc prawym klawiszem myszy na warstwę z tekstem i wybieramy kanał alfa na zaznaczenie i wyłączamy widoczność warstwy z tekstem (brak oczka, jak na obrazku).

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/4.png


Zaokrąglamy teraz nasze zaznaczenie, zaznaczenie>zaokrągl (zaznaczenie>zmiękcz), nie zaznaczenie>zaokgrąglenie! (Ja zaokrągliłem je o 30, to zależy od wielkości obrazu i od czcionki, można kombinować) Następnie pracując na warstwie z tłem wypełniamy zaznaczenie białym kolorem nie rezygnując z niego.
(Ważne w GIMP-ie 2.4 zaznaczyć pod narzędziówką w opcjach wypełniania Uwzględniany obszar: Całe zaznaczenie)

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/5.png


Jeszcze raz rozmywamy (zaznaczenie>zaokrągl (zaznaczenie>zmiękcz)) nasze zaznaczenie, tym razem ja o 40, następnie jeszcze raz wypełniamy to zaznaczenie białym kolorem.

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/6.png


Rezygnujemy z zaznaczenia. (ctrl+shift+A, lub zaznaczenie>brak) Teraz możemy zmodyfikować troszkę nasz efekt używając krzywych (warstwa>kolory>krzywe (kolory>krzywe)). Można też użyć poziomów, chodzi o to, aby wyciągnąć więcej szarości z ciemności. MrugnięcieDlatego też wcześniej wypełnialiśmy warstwę dwa razy, zamiast raz. Ja zrobiłem to następująco:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/7.png


Teraz powstaje napięcie, bo nie wiemy, czy odwzorowanie gradientu będzie odpowiednie. UśmiechJeśli coś będzie nie tak, zawsze możemy wrócić (ctrl+Z) i zmieniać nasze kroki. Teraz nadszedł czas na wybór gradientu i odwzorowanie go. Wybieramy nasz gradient wybierając opcję wypełnianie gradientem koloru (L) i wybierając go z listy, bądź klikając na wzór gradientu w oknie z narzędziami (ctrl+G). Chodzi nam o wybór gradientu Incandescent:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/8.png


Teraz odwzorowujemy nasz gradient wybierając Filtry>Kolory>Odwzorowania>Odwzorowanie gradientu... (Kolory>Odwzorowania>Odwzorowywanie gradientu), teraz albo cieszymy się z naszego rezultatu, albo nie. (ctrl+Z kilka razy, lub w zakładce cofnięć w doku z oknem warstw:) ) Dobrze by było widzieć coś takiego:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/9.png


Teraz nadamy niewidocznej do tej pory warstwie z tekstem czarny kolor, uwidaczniamy ją klikając w oczko i zmieniamy kolor tekstu.
1. Jeśli jest to warstwa tekstowa (literka T), wystarczy przeciągnąć na nią z narzędziówki czarny kolor, lub kliknąć na nią w warstwach prawym klawiszem myszy i wybrać narzędzie tekstowe i zmienić kolor w opcjach narzędzia tekstowego. (standardowo pod narzędziówką)
2. Jeśli jest to warstwa, w której informacje o tekście zostały porzucone (wygląda jak każda inna warstwa), wtedy zaznaczamy zachowanie przezroczystości:
http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/10.png

A następnie przeciągamy na nią czarny kolor z narzędziówki, bądź zwyczajnie wypełniamy kubełkiem (Shift+B).
Powinniśmy teraz widzieć coś takiego:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/11.png


Teraz przyszedł czas na stworzenie płomieni z tego co do tej pory przygotowaliśmy, tak więc z aktywną warstwą Tło (biała otoczka, jak na screenie wyżej) wybieramy Filtry>Zniekształcenia>Deformowanie.... Używając przesuwania i zmieniając cały czas promień deformacji modelujemy nasz płomień, ja podniosłem dół troszkę do góry.

Uwaga: deformowanie polega na wybieraniu rodzaju deformowania (tryb deformacji), oraz na wybraniu sobie promienia i stopnia deformacji, a następnie na "mazaniu" myszką po miniaturce w oknie deformacji. Jeśli efekt nam się nie podoba, możemy go całego zresetować (resetuj obok "anuluj"), wtedy najprawdopodobniej zmienić parametry i przystąpić do deformacji jeszcze raz. Tryb usunięcie służy do usuwania efektu tylko w określonym miejscu.

Tworzymy coś podobnego do:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/12.png


Nie kończymy jeszcze działania filtru, teraz przyszedł czas na zwinięcie ZWZ i PWZ (zgodnie ze wskazówkami, oraz przeciwnie do wskazówek), cały czas manipulujemy promieniem deformacji, oraz jego stopniem deformacji:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/13.png


Nie jestem do końca zadowolony ze swojej pracy, to tylko przykład, możecie wykazać się tu inwencją i tworzyć ogień spokojny, czy bardzo agresywny. UśmiechPolecam użyć ctrl+D i zrobić deformację na dwóch, czy więcej obrazach i wybrać najbardziej odpowiedni. UśmiechKlikamy OK i czekamy cierpliwie aż filtr zakończy pracę... ... ... Język... ... ... Powinniśmy widzieć coś takiego:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/14.png


Teraz poprawimy miejsca, które nam się nie podobają zaznaczając je i ich okolice zaznaczeniem prostokątnym (ważne, by zaznaczyć trochę więcej, żeby mieć większe pole manewru, efektem deformacji nie można "dotknąć" krawędzi zaznaczenia, bo będzie to później widoczne)


http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/15.png


Dzięki zaznaczeniu uzyskujemy większy podgląd w oknie deformacji, a i filtr szybciej działa. ;-)

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/16.png


To samo robimy w paru innych miejscach zmieniając szczegóły i poprawiając te płomienie, które nam nie pasują, wykazujemy się zmysłem artystycznym. ;-) Dobrze jest patrzeć na okno główne, żeby widzieć jak to będzie wyglądało w połączeniu z czarnym tekstem. Można też usuwać płomyki klonowaniem.

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/17.png

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/18.png


Teraz dodamy do naszego tekstu niewielkie "prześwietlenia", można do tego użyć zwykłego narzędzia gumki z miękkim pędzlem wycierając fragmenty nad krawędziami tekstu, oczywiście pracujemy na warstwie z tekstem. Prześwietlenia dodajemy tam, gdzie ogień jest najjaśniejszy, możemy to wcześniej zaplanować podczas deformacji. Uśmiech

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/19.png


Teraz czas na dodanie języków ognia, tworzymy nową przezroczystą warstwę, ustawiamy ją nad warstwą tekstową i malujemy białymi, miękkimi pędzlami mniej więcej coś takiego:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/20.png


Teraz pod warstwą z białymi plamami tworzymy czarną warstwę, a następnie łączymy te dwie warstwy ze sobą.

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/21.png


Zdecydowałem się zastosować krzywe tak, żeby wyciągnąć z plamek trochę więcej szarej otoczki.

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/22.png


Teraz odwzorowujemy na plamkach gradient incandescent, tak jak robiliśmy to wcześniej. Filtry>Kolory>Odwzorowania>Odwzorowanie gradientu... (Kolory>Odwzorowania>Odwzorowywanie gradientu)

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/23.png


Jeśli plamki nam się nie podobają, możemy je modyfikować za pomocą poziomów (środkowy wskaźnik), czy krzywych.
Teraz usuwamy czarny kolor Filtry>Kolory>Zmiana koloru w alfę... (Kolory>Zmiana koloru w alfę).


Widzimy coś takiego:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/24.png


Teraz w strategicznych miejscach trzeba powycierać plamki gumką:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/25.png


Teraz przy pomocy zaznaczenia prostokątnego i deformacji kształtujemy nasze płomyki. Nie podnosimy ich całych do góry, bo zepsujemy cały efekt. Mrugnięcie

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/26.png

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/27.png


Niewielkie błędy możemy poprawiać przy pomocy klonowania, czy gumki, poniżej animacja pokazująca przykładową poprawkę:

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/28.gif


To samo robimy z resztą plamek tworząc z nich języki ognia. Trochę ręcznej pracy i...

http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/koniec.png


To już koniec. UśmiechJeżeli czujecie niedosyt, możecie dodać dym (python-fu>effects>add fog (filtry>renderowanie>chmury>fog, lub inne fajne) z dużą ilością szczegółów (turbulence np.) + gradienty na masce warstwy z dymem ułożone tak, by nie roznosił się po całym obrazie, tylko nad napisem, można go lekko zabarwić na czerwono/żółto, choć szary by tu też pasował Mrugnięcie) jeśli nadal wam za mało, to nie krępujcie się i pracujcie z nowymi pomysłami, typu zmiana kolorystyki, czy odpadające kawałki liter trawione przez płomienie. WilberPamiętajcie, że podpalać można nie tylko tekst. Wilber


Czekam na sugestie, pytania, uwagi i efekty końcowe waszej pracy, na pewno komuś wyjdzie efektowniej niż mi. Wilber


No i miałem rację! UśmiechKilka prac:
Paula(^_^) (wyjątkowo śliczna praca ^-^ ):
http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/efekty/paula.jpg

Woj:
http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/efekty/wojo.jpg

Marchosias:
http://johny.toster.org/rozne/dla/gimpuj/plon/efekty/marchosias.png

Slomka (to takie bardziej futerko Chichot):
http://img378.imageshack.us/img378/9531/poncesercedg9.png 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin