Zanim wyjedziecie na biwak.doc

(27 KB) Pobierz
ZANIM WYJEDZIECIE NA BIWAK

ZANIM WYJEDZIECIE NA BIWAK

 

1.              Kiedy już postanowicie zorganizować biwak drużyny czy szczepu, zastanówcie się co chcecie osiągnąć, jakie cele chcecie zrealizować. Następnie wybierzecie miejsce, które pozwoli Wam na realizacje celów. Najlepiej wybrać miejsce atrakcyjne programowo, do którego można łatwo dojechać lub dojść.

2.              Następnie należy poszukać w tym miejscu odpowiedniego noclegu (dostosowanego do wieku i możliwości uczestników, w zimie miejsca ogrzewanego).

3.               Najlepiej wybrać się w to miejsce i porozmawiać z właścicielem (zarządcą). Przy okazji wizyty lub telefonu omówić możliwości przygotowania lub zakupu posiłków oraz warunki spania i przebywania na wybranym terenie. Warto jest sporządzić umowę pomiędzy Wami a dyrekcją, dzięki czemu macie pewność, że „nie pocałujecie klamki” przyjeżdżając na biwak.

4.               Kiedy wiecie już gdzie będzie odbywał się biwak zastanówcie się po co wyjeżdżacie, a następnie szczegółowo zaplanujcie przebieg zajęć.

5.               Kiedy wiecie co chcecie zrobić i jakie zajęcia przeprowadzić trzeba zatroszczyć się jeszcze o odpowiednią kadrę. Na każdych 15 uczestników powinien pojechać jeden pełnoletni opiekun. Dobrze będzie, jeśli będą mogli wam pomóc w zajęciach (ostatecznie zawsze można poprosić o pomoc rodziców waszych podopiecznych).

6.               Teraz, gdy już wszystko jest ustalone należy sporządzić plan finansowy i ustalić wysokość wydatków, dofinansowań i wpłat uczestników. Pomoże Wam w tym nieco arkusz organizacyjny, który otrzymacie w sekretariacie Komendy Hufca.

7.              Kiedy już macie wszystkie ważne informacje, wiecie jaką kadrą dysponujecie, jakie są  koszty itp., możecie zacząć szukać uczestników biwaku. Warto zrobić zebranie z rodzicami, szczególnie, gdy macie wielu nowych harcerzy dla których jest to pierwszy biwak.

8.              Każdy biwak należy zatwierdzić na 7 dni przed wyjazdem (nie 5 dni tylko 7) w Komendzie Hufca. Aby Komendant Hufca zatwierdził biwak należy przedstawić: arkusz „Założenia organizacyjne”, plan pracy biwaku, plan finansowy biwaku i listę uczestników (imię, nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia).

 

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

Odpowiedni formularz do wypełnienia można dostać w sekretariacie Komendy Hufca. Pamiętajcie o wpisaniu danych kadry jadącej na biwak (jedna pełnoletnia osoba na 15 harcerzy lub 10 zuchów). Potrzebne Wam będą numery dowodów, daty urodzenia i adresy zamieszkania. Koniecznie sprawdźcie też czy kwota wydatków równa jest kwocie wpływów. Powinny to być koszty całego biwaku (a nie pobytu jednego uczestnika).

Komendant biwaku powinien podpisać się pod stwierdzeniem, że kadra zna przepisy BHP, pod planem finansowym i deklaracją odpowiedzialności za życie i zdrowie uczestników biwaku.

Każdy opiekun powinien także złożyć swój podpis pod deklaracją odpowiedzialności za życie i zdrowie uczestników.

PLAN PRACY BIWAKU

Plan pracy można zatwierdzić u dh. ……………. lub innego członka komendy hufca (kiedy dh. …. jest niedostępna), jednak tylko wtedy, gdy zawiera on następujące elementy:

1.              Gdzie i kiedy odbywa się biwak.

2.              Kto jest organizatorem.

3.               Warunki noclegu (czy to szkoła, czy schronisko czy pod namiotami, kto dostarcza potrzebnego sprzętu) oraz sposób żywienia się (w barze czy we własnym zakresie, kto przygotowuje posiłki)

4.              Uczestnicy – ilość, wiek, czy są harcerzami (zuchami), z jakiego środowiska pochodzą i czy już w takiej grupie wyjeżdżali

5.              Cele i zamierzenia biwaku – po co jedziecie, jaka będzie organizacja grupy, co przez to osiągniecie

6.               Program biwaku (formy pracy, czas trwania, tematy zajęć)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin