Courths-Mahler Jadwiga - Tajemnica rubinowego pierścienia.txt

(348 KB) Pobierz
Jadwiga Courths_mahler





       Tajemnica 

  rubinowego piercienia



         (Romans)

Cz pierwsza


Straszliwy wicher wy, przelatujc dzikim pdem nad lasami i polami. Ugina najmocniejsze drzewa, wstrzsa ich nagimi konarami, targa wierzchoki, na ktrych nie byo jeszcze lici. Gna przez br, amic niejedno mode drzewko. Szumiaa przy tym ulewa, przecinajc skonymi strugami powietrze. 
- Okropna pogoda! - pomyla szofer, ktry prowadzi eleganckie auto przez drog wrd lasu. Jazda bya niezmiernie uciliwa. Wichura szalaa, droga rozmika, wskutek deszczu, samochd musia ostronie wymija zamane konary i mode drzewka, ktre spotykao si na kadym kroku. 
Powoli zapada zmrok, w lesie panoway ju ciemnoci. Sucy, siedzcy obok szofera, musia wychodzi co chwila i usuwa z drogi jak przeszkod. Raz nawet wysiad z nim szofer, gdy na drodze lea duy ciki pie, z ktrym sucy sam nie mg sobie da rady. 
- Jakby si wszyscy diabli rozptali! - mrukn gniewnie szofer. 
- Tak, piekielna pogoda - odpar sucy.
Obydwaj obrzucili trwonym spojrzeniem stojcy na drodze samochd. Zza szyby wygldaa blada, znkana twarz mczyzny; oczy jego spoglday ponuro przed siebie. Potem skry si w gbi auta. Szofer i sucy uprztnli drog, ruszono znowu. Wkrtce potem wz wyjecha z lasu, zacz podjeda w gr. Na szczycie jej wznosi si zamek Treuenfels. 
Jego ciemna sylwetka, nastroszona wieami, basztami, kopuami, wykuszami i kolumnami odbijaa si na tle oowianego nieba, na ktrym kbiy si chmury. Wichura zdawaa si wstrzsa zamkiem, jakby chciaa go poruszy z posad, on jednak w cigu wielu stuleci przetrzyma niejedn burz i zawieruch i zdawa si drwi z pogody. 
Gdy samochd wjecha na paskowzgrze, kierowca kilka razy gono zatrbi. Ledwie zabrzmia ten znak, gdy cichy zamek oywi si. Zapony wielkie lampy ukowe przed wrotami, w oknach zapalio si wiato. Za szybami przesuway si ruchliwe cienie ludzi. W przestronnym hallu zebraa si suba i oficjalici, aby powita swego powracajcego pana. Wszyscy byli odwitnie ubrani, lecz na twarzach ich nie malowa si wyraz radosnego oczekiwania. Bladzi i zmieszani, patrzyli trwonie na otwart bram. W gbi, na szerokich schodach staa mademoiselle Perdunoir; oczy miaa szeroko otwarte, na jej adnej twarzyczce odbija si wyraz przeraenia. Mademoiselle bya guwernantk maej hrabianki Gildy, jedynego dziecka hrabiego Harra Treuenfelsa. 
Hrabia powoli wysiad z samochodu. Patrzc na jego pochylon posta i znuone ruchy, mona byo pomyle, e jest starym, zmczonym czowiekiem, cho liczy zaledwie lat trzydzieci kilka. Po szerokich schodach wszed do rzsicie owietlonego hallu. 
Zazwyczaj, gdy powraca do domu po dugiej nieobecnoci, wszyscy witali go z radoci. Dzi byo inaczej - wokoo panowao guche milczenie. Twarz hrabiego, pikna, charakterystyczna twarz o szlachetnych rysach poblada jeszcze mocniej, gdy ujrza swoich podwadnych, patrzcych na niego z wyranym lkiem. Bolesny rys wok jego ust, wiadczcy wymownie o cikich przeyciach pogbi si, w oczach zapon pospny blask. 
Do uszu jego dobieg szmer stumionych gosw, majcy zapewne oznacza powitanie. Zdawao si, jakby tu zebrao si grono aobne. Wszyscy patrzyli na skamienia twarz hrabiego; znali go, gdy wyglda inaczej, gdy by wesoym, pogodnym czowiekiem, ktrego otaczali mioci i szacunkiem. 
Teraz jednak wszystko, wszystko si zmienio - od owej chwili, gdy popeniono t okropn zbrodni w zamku Treuenfels... 
Ich pan nie sta przed nimi, jak dawniej, dumny i wyprostowany, imponujcy i peen siy. Zdawao si, e jego wysoka posta pochylia si pod ciarem losu, albo te pod brzemieniem cikiej winy. Nikt nie mia odwagi rozstrzygn, czy to wina, czy te przeznaczenie ugio t dumn gow. Bowiem nawet jego sdziowie nie zdoali wyjani tej ponurej sprawy, ktra zmienia zamek Treuenfels w dom aoby. Hrabia Harro zosta wanie zwolniony z aresztu ledczego, gdzie przeby dugie tygodnie. Po przewodzie sdowym zosta wprawdzie wypuszczony z wizienia, lecz jedynie z braku dowodw. Nie mona byo udowodni jego winy, lecz nie mona byo take dowie bezspornie jego niewinnoci. 
Z braku dowodw!
Czy mona to byo nazwa wyrokiem uniewinniajcym?
Nie! Wida byo, e hrabia Treuenfels dwiga cigle kajdany, ktrych nikt nie by w stanie zdj z niego. Nie uwaa tego wyroku za wyzwolenie. 
Na pocztku wyniole i gwatownie wypiera si winy, z gniewem spoglda na oskarycieli, da, aby jego sowom dano bez zastrzee wiar. Dopiero po dugim, mczcym ledztwie, ktre starao si przedstawi jak najwicej dowodw jego winy, po torturach czstych przesucha, siy jego wyczerpay si. Osab i wpad w apati. Nie mg poj, e nikt nie wierzy jego zeznaniom, przekona si z przeraeniem, e wci nowe poszlaki wiadcz przeciw niemu. 
Ile okropnych dni musia przey, zanim nauczy si znosi swj los!
Z braku dowodw! Ten okropny wyrok bezustannie brzmia mu w uszach. Nie mona byo orzec, czy jest winny, czy te niewinny. Kady jednak, kto spojrzy na niego, bdzie mg pomyle:
- Kto wie? Zapewne jeste winny i tylko szczliwy zbieg okolicznoci pozwoli ci uj rk kata. 
Ta wiadomo ciya na nim niby ciki gaz. Jego podwadni, ktrzy tak bardzo pragnli, by okaza si czowiekiem bez skazy, nie mieli odwagi wierzy w jego niewinno. Wynajdywali mnstwo okolicznoci agodzcych dla czynu, o ktry go oskarono, nikt jednak nie mg powiedzie: "On jest bez winy". 
Hrabia Harro zosta oskarony o morderstwo; posdzono go, i otru swoj mod on - Alicj. 
Mao oczu opakiwao pikn, lecz kapryn, a nieraz ogromnie zoliw hrabin. Bya to jedna z owych upartych i rozpieszczonych kobiet, ktre obieraj sobie dewiz: "Wolno wszystko, co si podoba". Uznawaa tylko ludzi modych i wesoych, ktrzy speniali jej liczne kaprysy i zachcianki. 
Moga swoim postpowaniem doprowadzi ma do ostatecznoci. W poyciu z ni przechodzi istne pieko na ziemi. Najblisze otoczenie hrabiny twierdzio, e zasuya w zupenoci na swj tragiczny koniec. 
Kto jej dobrze nie zna, uwaa j za urocz, zachwycajc kobiet. W towarzystwie umiaa si pokaza z najlepszej strony, posiadaa bowiem niejako dwa oblicza. Dopki nie zostaa on hrabiego, ukazywaa mu si zawsze w dobrym wietle. Umiaa zdobywa mskie serca, gdy bya pikna i pena wdziku. Hrabia Treuenfels zakocha si w niej. Ona jednak nie przykadaa zbyt wielkiej wagi do maeskiej wiernoci i jedynie brak temperamentu chroni j od powanych uchybie. 
Hrabia Harro stara si wpyn na swoj on, uszlachetni j, zmieni na lepsze, lecz jego usiowania spezy na niczym. Gdy mwi co, co si jej nie podobao - wtedy zatykaa uszy, tupaa nogami lub rzucaa w niego rozmaitymi przedmiotami. Wobec suby dopuszczaa si take rkoczynw. Zdawao si, e hrabina odczuwa po prostu potrzeb drczenia swego ma; z tego powodu kokietowaa innych mczyzn i flirtowaa z nimi. Zaleao jej, by wzbudzi jego gniew. Midzy maonkami dochodzio czsto do przykrych gwatownych scen; hrabia Harro cierpia wwczas bardziej od ony, ktra bya osch i pozbawion serca kobiet. W takich razach hrabina Alicja wychodzia zwycisko z sytuacji, gdy hrabia ucieka przed jej wybuchami. 
Latem moda para mieszkaa w zamku Treuenfels, zim wyjedaa do pobliskiej rezydencji, aby bra udzia w balach i uroczystociach dworskich. Wtedy hrabina Alicja janiaa urod i wdzikiem, przystrojona w bezcenne klejnoty rodowe Treuenfelsw. Umiechaa si czarujco do wszystkich, okazujc obcym ludziom wicej yczliwoci, ni wasnemu mowi. 
W miecie hrabia z on zajmowali wasny paac, w ktrym hrabina Alicja wyprawiaa wietne bale i festyny. Wodzia rej w wytwornym towarzystwie, pozwalaa si uwielbia i podziwia, bywaa wtedy zawsze w doskonaym humorze. Gdy jednak pozostawaa z mem i swoim najbliszym otoczeniem, wwczas przeobraaa si w zoliwego diablika. 
Hrabina, ktra zawsze kokietowaa swymi sabymi nerwami, zdawaa si mie nerwy z elaza i stali, gdy chodzio o jak rozrywk; potrafia jednak pniej tyranizowa wszystkich, kadc to na karb "zdenerwowania". 
Alicja pochodzia z bogatej, magnackiej rodziny, a jej maonek by jednym z najbogatszych ludzi w ksistwie. Nie mia nic przeciwko temu, gdy ona penymi garciami wydawaa pienidze, cho nieraz potpia w duchu jej bezmylne zachcianki. Nie rozumia jak mona dla zadowolenia, przelotnego kaprysu, trwoni tak znaczne kwoty, nigdy jednak nie czyni wyrzutw onie. Nikt nie mg w ogle powiedzie, e hrabia wywiera jakikolwiek przymus na maonk. Trudno byo mu jednak patrze spokojnie na jej flirty i kokieteri, uwaa bowiem, e jest to niegodne hrabiny Treuenfels. Ona jednak szydzia z niego i robia co chciaa. 
Ostatniej zimy zdarzyo si znowu to samo. Tym razem jednak hrabina posuna si za daleko. Pewien mody, zagraniczny arystokrata zakocha si w piknej hrabinie Alicji, ona za okazywaa mu wicej wzgldw, ni swoim pozostaym wielbicielom i pozwalaa mu nawet w stosunku do siebie, na pewn poufao. Serce jej nie brao w tym udziau, mio ksicia pochlebiaa tylko jej prnoci; cieszya si, e moe zaprzc dostojnego cudzoziemca do swego rydwanu triumfalnego. Sprzyjaa ksiciu, przy czym przekroczya dozwolone granice. 
Pewnego wieczoru, gdy hrabia Harro powrci niespodziewanie wczeniej do domu, zasta on z modym ksiciem w niedwuznacznej sytuacji. Uniesiony susznym gniewem, skorzysta ze swego prawa. Opowiadano, e uderzy ksicia szpicrut w twarz, aby odpaci mu za doznan zniewag. 
W kadym razie, suba syszaa gwatowny spr midzy maestwem. Hrabia Harro w uniesieniu wypowiada okropne pogrki. Zmusi te on, aby tego samego wieczoru powrcia z nim do zamku Treuenfels. Su...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin